Lidovky.cz

Svět

Koronavirus způsobuje poruchy mozku podobné zestárnutí až o 10 let, tvrdí nová studie na 85 000 lidech

Karanténa (ilustrační snímek). foto: Pixabay.com/geralt

Londýn - Covid může dlouhodobě poškozovat kognitivní funkce. Podle poslední studie má koronavirus v nejhorších případech důsledky srovnatelné s poklesem IQ o 8,5 bodu či zestárnutím o 10 let. U pacientů s lehčím průběhem jsou následky v průměru poloviční, ale rozhodně nezanedbatelné. Lidé mají problémy s každodenními aktivitami i měsíce po vyléčení.
  17:00

Nové poznatky o covidu: pětina vyléčených nemá protilátky, před virem může pomoct očkování proti chřipce

Většina pacientů dlouhou dobu po vyléčení z covidu nahlásila takzvanou mozkovou mlhu (brain fog). Mozková mlha je souhrnný název pro poruchy jako ztráta soustředění, paměti, nejasnost myšlenek, bolesti hlavy a podobně. Tyto symptomy však mohou být podle vědců projevem vážnějších mozkových dysfunkcí, uvádí britský deník The Times.

Studie zahrnovala téměř 85 000 lidí, kteří se vyléčili z nákazy. Vědci u většiny z nich zaznamenali podobné symptomy, které naznačují změny fungování mozku. Dále zjistili, že úměrně tomu, jak byl průběh nemoci intenzivní, byly i mozkové poruchy vážnější. 

Pacienti s těžkým průběhem, kteří museli být umístěni na jednotky intenzivní péče a potřebovali plicní ventilátory, mají problémy největší. Jejich poškození odpovídají poklesu 8,5 bodu inteligenčního kvocientu či zestárnutí o 10 let.

Změny v mozku se netýkají pouze hospitalizovaných pacientů, ale i těch s lehkým průběhem. U lidí, kteří covid vyleželi doma, byly zaznamenány následky srovnatelné s poklesem IQ o 4 body nebo zestárnutí o pět let. Mimo to u těchto pacientů vědci naměřili horší výsledky testů logického uvažování, problémy s určováním významů slov, zhoršení prostorové orientace a udržování pozornosti. 

Nové poznatky o koronaviru: na kůži vydrží přes 9 hodin, o komplikacích rozhoduje i spánek

„Jednotlivci, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, měli horší výkony kognitivních testů v mnoha oblastech, než by se očekávalo podle jejich věku a demografických profilů,” uvedli vědci podle The Times.

Autor studie Adam Hampshire označil výsledky za šokující. „Tyto důsledky jsou tak velké, že každý pocítí rozdíl ve schopnostech fungovat v práci a každodenním životě,” říká vědec Hampshire z univerzity v Londýně. Výzkumníci dodávají, že jejich objevy jsou výzvou pro další zkoumání dlouhodobějších účinků covidu na fungování mozku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.