Lidovky.cz

Svět

Protestovala před parlamentem proti znečištění ovzduší. Devítiletou ‚indickou Gretu‘ však sebrala policie

Licypriya Kangujam je teprve devítiletá indická aktivistka demonstrující za zlepšení klimatu. Za svůj život již stihla dívka získat například indické mírové ocenění či mezinárodní ocenění za dětský přínos ke světovému míru. foto: Reprofoto/Twitter: Licypriya Kangujam

Nové Dillí/Praha - Nezletilá dívka a chlapec nenásilně protestovali před budovou parlamentu v Novém Dillí proti znečištění ovzduší, které je zde enormní. Policie je odvezla pryč a na chvíli zadržela. Případ vzbudil negativní emoce mezi uživateli sociální sítě Twitter.
  18:19

Aktivistka Greta Thunbergová do prezidentských voleb v USA podpořila Joea Bidena

Licypriya Kangujam je teprve devítiletá indická aktivistka demonstrující za zlepšení klimatu. Za svůj život již stihla dívka získat například indické mírové ocenění či mezinárodní ocenění za dětský přínos ke světovému míru. Minulou neděli se vydala, jak to pravidelně činí, protestovat před budovou parlamentu v indickém hlavním městě. Doprovázel ji její aktivistický kolega Aarav Seth, kterému je 12 let. Jenže to se nelíbilo místním bezpečnostním složkám.

Na videu, které Twitter umístila Licypriya, je vidět, jak protest obstupuje hned několik příslušníků armády i policie. Záznam dívka doplnila o komentář: „Tolik policistů a dalších bezpečnostních složek jen aby zadrželi 9letou dívku a 12letého chlapce.“ Podle britského serveru The Independent policie děti zadržela, protože protestovaly uvnitř „vysoce střežené zóny“.

Favority na Nobelovu cenu za mír jsou i klimatická aktivistka Thunbergová či WHO

„Místo toho, aby se snažili zastavit znečištění ovzduší, tak se snaží zastavit mě,“ napsala Kangujam na Twitteru. Kvůli znečištění ovzduší umírá v Indii každý rok přibližně 1,25 milionu lidí.

není to přitom poprvé, co malá aktivistka vzbudila nevoli místní policie.
Aktivistka je činná od svých 7let, proslavila se především sdílením obrázků...

Podle řady dívčiných příspěvků byla následně společně s Aaravem umístěna do zadní části policejního vozu a odvezena na „blíže nespecifikované místo“. Zde dva demonstranti setrvali zhruba 40 minut. Poté byli mladí aktivisté propuštěni s varováním, že pokud se znovu vrátí protestovat před budovu parlamentu, budou zatčeni.

Není to přitom poprvé, co Licypriya vzbudila kontroverzi. Když se její jméno objevilo na čestném seznamu u vládní iniciativy #SheInspiresUs (#OnaNásInspiruje), klimatická aktivistka řekla: „Drahý Módí (premiér Indie Naréndra Módí, pozn.red.), prosím neoslavujte mě, pokud nebudete naslouchat mému hlasu. Děkuji, že jste si mě vybrali mezi inspirativní ženy této země, ale po mnohonásobném přemýšlení jsem se rozhodla tuto poctu nevyužít.“

Ekologická aktivistka Greta Thunbergová se po roční přestávce vrátila do školy

„Není čas mlčet. Budu pokračovat ve svém protestu před budovou parlamentu. 21 z 30 nejvíce znečištěných měst se nachází v Indii,“ uvedla Licypriya. Aktivistka je činná od svých 7 let, proslavila se především sdílením obrázků špatné kvality ovzduší v indických městech.

Výrazné znečistění ovzduší může podle lékařů vést k tomu, že populace v Dillí je náchylnější na onemocnění, jež zasahují dýchací cesty a mezi které patří i nemoc covid-19. V Dillí se koronavirem nakazilo od začátku epidemie 353 000 lidí. V celé Indii, kde žije 1,35 miliardy obyvatel, pak počet nakažených dosáhl téměř osmi milionů. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.