Lidovky.cz

ON-LINE: Volební den v USA je v plném proudu. Uznání porážky ze strany Bidena či Trumpa během noci zřejmě nepřijde

Svět

  13:12aktualizováno  22:53
Washington - Dlouhá kampaň je minulostí, nyní už mají v rukách výsledek letošní bitvy o Bílý dům a Kongres především američtí voliči. Prezident Donald Trump i v závěru kampaně pokračoval ve zpochybňování legitimity voleb tvrzeními o podvodech. V úterý ráno však prohlásil, že "není důvod hrát hry" a později naznačil, že by případnou prohru nenesl lehce. Jeho demokratický rival Joe Biden zdůrazňoval potřebu nové strategie v boji proti koronaviru. Volební den se ve Spojených státech rozběhl za značného napětí a obav z nepokojů, zároveň se hovoří o velmi vysoké voličské účasti. Možnost hlasovat v předstihu, a to korespondenčně či osobně, využilo více než 100 milionů voličů.

Lidé sledují aktuální výsledky i na newyorském Times Square. foto: Reuters

Trump v úterním ranním rozhovoru s televizí Fox News poznamenal, že svou šanci na výhru vidí nadějně, a řekl, že „není důvod hrát hry“. Zmiňoval davy svých stoupenců jako důkaz podpory a odmítal obavy, že by se mohl prohlásit za vítěze dříve, než bude výsledek jasný. Později navštívil středisko svého volebního štábu, aby poděkoval lidem, kteří se na jeho kampani podíleli. Vyjádřil naději, že volby vyhraje s tím, že by případnou porážku nenesl lehce.

Biden spolu se svou manželkou Jill a dvěma vnučkami zahájil den návštěvou kostela a hrobu svého syna Beaua ve Wilmingtonu v Delaware. Následně s rodinou odcestoval do svého rodiště ve Scrantonu v Pensylvánii.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úterý novinářům řekla, že ve volbách jde o navrácení duše Spojených států a hraje se o to, zda zvítězí strach nebo naděje. Je přesvědčená, že vyhraje Biden a řekla, že si je rovněž jistá, že si demokraté zachovají většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Z hledáčku médií o volebním dni nezmizeli ani viceprezidenští kandidáti. Republikán Mike Pence poskytl rozhovor desítkám lokálních médií v klíčových státech, zatímco demokratka Kamala Harrisová zavítala do Detroitu.

Možná rekordní účast

Hlasovací místnosti se tradičně otevřely nejdříve v několika osadách severovýchodního státu New Hampshire, následoval sousední Vermont a v dalších hodinách i řada států na východě či středozápadě USA. V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci SEČ, výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou podle agentury Reuters přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 SEČ).

Volby 2020 v USA.
Volby 2020 v USA.

Souboj mezi Trumpem a Bidenem jde do tuhého. Koho podporují americké celebrity?

Američané ovšem své hlasy odevzdávají už řadu týdnů. Asi 100 milionů ze zhruba 250 milionů právoplatných voličů se vydalo do hlasovacích místností otevřených před hlavním termínem voleb nebo využilo možnost korespondenčního hlasování, které ve světle šíření koronaviru zažívá masivní rozmach. V několika státech počet předčasně odevzdaných hlasů překonal celkový součet z voleb roku 2016 a někteří experti proto předpovídají rekordní volební účast.

K silné mobilizaci voličů pravděpodobně přispěly dramatické události z posledních měsíců a vyhrocená prezidentská kampaň, v níž oba hlavní aktéři avizovali, že v sázce jsou samotné základní principy USA. Podle deníku The New York Times byla kampaň roku 2020 "všechno, jen ne normální“.

Jak fungují volby v USA? Nevyhraje je ten, kdo získá větší počet hlasů, rozhoduje Sbor volitelů

List poukazoval na pokračující zdravotnickou krizi, která si už v USA vyžádala přes 230 000 životů, na mimořádná bezpečnostní opatření pramenící z obav z nepokojů, i na nespočet soudních sporů týkajících se pravidel voleb. Předvolební boj kromě toho provázela nepodložená varování před zmanipulováním výsledků, ačkoli podle expertů jsou v zemi volební podvody naprostou vzácností.

Demokratický kandidát zůstává papírovým favoritem voleb, jeho náskok v průzkumech na úrovni celých USA i v některých klíčových státech se však v posledních dnech mírně ztenčil. Američané kromě hlavy státu volí také 35 senátorů, kompletní Sněmovnu reprezentantů nebo guvernéry.

Složitý proces volby amerického prezidenta letos komplikuje příval hlasů odevzdaných na dálku, který může v některých státech výrazně prodloužit čekání na vyhlášení vítěze. Při přetrvávajících nejasnostech či těsných výsledcích mohou vstoupit do hry další právní kroky, přičemž Trump už takový postup avizoval.

Volby v době covidové

Podobu hlasování letos výrazně ovlivnila pandemie covidu-19, kvůli níž se omezovaly počty volebních místností a naopak rozšiřovaly možnosti hlasování mimo hlavní termín voleb. Přesto se zřejmě tradičním způsobem do voleb zapojí desítky milionů Američanů. K hlasovacím přístrojům mohli v úterý v řadě států lidé chodit od časného rána a na internetu se brzy začaly objevovat fotografie front před školami, knihovnami a dalšími místy, kde se volí.

Obavy z násilí

Roušky a další ochranné pomůcky nejsou během volebního dne jedinou viditelnou připomínkou dramatických událostí, které letos USA zažívají. Po letní vlně bouřlivých protestů za reformu policie jsou v mnohých městech přijímána mimořádná opatření v očekávání nových nepokojů.

„Někteří voliči ve velkých amerických městech viděli zabedněné podniky, přípravu na politicky motivované výtržnosti. Pro volební den ve Spojených státech je to mimořádný výjev, neboť hlasování je zde obvykle poklidné,“ uvádí Reuters.

Těsný souboj o nerozhodnuté státy. Ve většině vede Biden, může ale nastat protrumpovská vzpoura venkova

Důvodem nových opatření jsou varování před neklidným povolebním vývojem, která v posledních týdnech přicházela od nejrůznějších amerických činitelů či analytiků. Ochranné desky se podle médií objevily na obchodech či bankách od Bostonu, přes Miami až po Kalifornii, podniky na jedné z nákupních tříd v Beverly Hills také stahovaly zboží z výkladů. Kromě toho jsou v několika státech v pohotovosti národní gardy, zatímco okolo Bílého domu byl v noci na úterek postaven nový plot.

„Volební den vždycky vyvolává úzkost, tento se však zdá být obzvláště znepokojivý,“ komentuje vývoj deník The New York Times (NYT). Obavy pramení i z výzvy prezidenta Donalda Trumpa a jeho volebního štábu, aby příznivci utvořili „armádu“ volebních pozorovatelů. Některé skupiny to vnímaly jako snahu zastrašit voliče druhé strany a Americká unie občanských práv (ACLU) a další podobné skupiny avizovaly, že budou vývoj bedlivě sledovat.

NYT přípravy na volební den hodnotí jako odraz celonárodní nervozity plynoucí z „ostré bitvy“ mezi Trumpem a jeho vyzyvatelem Joem Bidenem. „Doufejme, že je to všechno zbytečné,“ uvedla Kathy Gohariová, která zastupuje prodejce ve zmíněné části Beverly Hills.

Žádné známky zahraničního vměšování

V úterý americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že nepozoruje žádné známky toho, že by se jakémukoli „zahraničnímu aktérovi“ podařilo zasáhnout do letošních voleb. Příklady volebních dezinformací domácího původu však v uplynulých dnech přibývaly. V noci na úterek ministryně spravedlnosti v Michiganu Dana Nesselová například varovala, že podle jejích informací někdo voličům ve městě Dearborn posílá na telefony nepravdivé zprávy o problémech volebních přístrojů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.