Lidovky.cz

‚Klíč‘ od ministerstev drží úřednice věrná Trumpovi. Nechce je předat, dokud vítěze neuzná i její nadřízený

Svět

  5:00
Washington/Praha - Volebnímu vítězi Joeu Bidenovi hází klacky pod nohy nejenom Trumpovi právníci, ale i Emily Murphyová, která má na starosti předání moci.

Bílý dům - sídlo prezidenta USA. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Trump oznámil tiskovku ve Four Seasons. Místo hotelu byla ale na parkovišti vedle krámku s pornem

Právníci dělají vše pro to, aby výsledky prezidentských voleb zvrátili v jeho prospěch. To se jim však nedaří, žaloby se zatím týkají banalit, a proto jsou kvůli nedostatku důkazů zamítány.

Tým dosavadního prezidenta nadto ignoruje běžné formální procedury a odmítá umožnit vítězné straně přístup k ministerstvům a finančním zdrojům. Hrozí tak, že se demokrat Joe Biden bude ještě nějaký čas chystat na řízení země ze sklepa svého domu ve Wilmingtonu ve státě Delaware.

Dosud nepříliš výrazná šéfka Správy obecných služeb (General Services Administration) Emily Murphyová má podepsat dopis, ve kterém nově zvolenému prezidentovi dá přístup k penězům pro zaměstnance, předá administrativní úředníky, kancelářské prostory, technologické zázemí a podobně. Běžně se dokument podepisuje ihned po vyhlášení výsledků voleb, aby vítězná strana mohla začít pracovat.

Někteří z Trumpových voličů pokračovali v protestech, přičemž opakovali...
Někdejší starosta New Yorku Rudy Giuliani hovoří k médiím na parkovišti.

Murphyová je ale věrná Trumpovi a dopis podepsat odmítá. „Proces zatím nebyl proveden,“ řekla mluvčí Správy podle deníku Washington Post. „Administrativa bude dále postupovat podle platného práva,“ dodala. Měla tím na mysli precedens z roku 2000, kdy demokratický kandidát Al Gore uznal výsledky voleb a tím i svou porážku až po přepočítání hlasů na Floridě. Celý proces dospěl k Nejvyššímu soudu a předání moci trvalo 37 dní. Následně se stal americkým prezidentem republikán George W. Bush.

Počká, až co řekne její šéf

Vedoucí Správy podle magazínu Time uvedla, že vítěz ještě nebyl oficiálně vyhlášen a nezaznamenala žádné potvrzení mimo média, proto nemá povinnost dopis podepsat, dokud vítěze neuzná i její nadřízený – Donald Trump.

To však může být na dlouho. O datu, kdy Biden začne přebírat chod úřadu, se tak dá jen spekulovat. V úvahu přichází 14. prosinec, kdy se sejde sbor volitelů a oficiálně potvrdí výsledek. Může to být ale až 20. leden, kdy má Biden inauguraci a kdy oficiálně skončí stávající prezidentské období.

„Žádný vysoce postavený člen Trumpova týmu nebude před prezidentem vytahovat téma předání moci,“ řekl pro Washington post člen Trumpovy administrativy, který chtěl zůstat v anonymitě. Prezidentovi spolupracovníci podle něj dostali doporučení nemluvit s nikým z tábora vítěze. Bidenovi poradci podle informací Reuters zvažují, že budou zdržování předání moci řešit právní cestou.

Bidenův tým bude do doby předání bez potřebného zázemí, technologií a financí. Vybírání nejužších kolegů pro klíčové resorty a řešení strategií pro následné řízení Spojených států bude muset Biden provádět pomocí online platforem, nebo, jak poznamenává Time, pořádat schůzky v jeho slavném sklepě.

Napadání voleb pokračuje

Republikáni v čele s Trumpem opakovaně napadají legitimitu volebních procesů. Stěžují si na všech pět států, kde se v posledních dnech dopočítávaly či stále dopočítávají hlasy. Trump opakovaně tvrdí, že kdyby se počítaly „zákonné“ hlasy, vyhrál by.

Tím poukazuje na korespondenční volební lístky, které ho připravily o úspěch v několika státech. Korespondenční hlasování je nicméně běžnou, zákonnou metodou. Prezidentovi tedy nezbývá než napadnout jednotlivé procedury v různých státech.

Snahy Trumpových právníků vypadají podle Washington Post v některých případech téměř zoufale. „Děly se hrozné věci a našim pozorovatelům nebylo umožněno je vidět,“ napsal prezident na Twitter.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.