Lidovky.cz

Svět

Chemikálie jako hrozba účinnosti vakcíny proti covidu? Látky v teflonu a obalech potravin snižují imunitu

Očkování - ilustrační foto. foto: ČTK

Londýn/Praha - Chemikálie obsažené třeba v potravinových obalech či v teflonu mohou podle nové americké studie snížit účinnost vakcíny proti covidu, oslabují totiž imunitu organismu. Snížení obranyschopnosti se již prokázalo u očkování proti tetanu a záškrtu. Závěry studie se nicméně budou ještě ověřovat.
  17:58

Ryby z českých řek jsou plné jedovatých látek. Sníst jednu z Vltavy je jako vypít až 100 litrů znečištěné vody

Perfluorované látky (PFAS) jsou chemikálie, které se využívají v různých průmyslových odvětvích po celém světě včetně Česka. Vyskytují se například v obalech na potraviny, kdy koncentrace těchto látek činí 11,5 %. Jedná se o obaly, které výrobky chrání proti vlhkosti, tedy třeba obal na popcorn či na máslo. Chemikálie jsou obsaženy i v teflonu pro kuchyňské nádobí, v materiálu Gore-Tex odpuzující vodu u outdoorového vybavení nebo v lyžařských voscích. Informoval o tom deník The Guardian.

Vliv látek na účinnost vakcíny

Nyní vědci varují, že chemikálie mohou mít vliv na účinnost různých vakcín. Vyvstává tedy otázka, zda existuje riziko při podání dlouho očekávané vakcíny proti covidu. „V této fázi nevíme, zda to bude mít vliv na očkování proti koronaviru, ale je to riziko,“ přiznává profesor enviromentálního zdraví a vedoucí studie Philippe Grandjean z Harvardu.

Pří výzkumu bylo zjištěno, že se chemikálie podílely na snížení tvorby protilátek u dětí, které podstoupily očkování proti tetanu a záškrtu. Snížená obranyschopnost se projevila i při průzkumu mezi zdravotními pracovníky. 

„Lidé s vysokou expozicí chemikálií PFAS mají po čtyřech očkováních proti záškrtu a tetanu nechráněnou a velmi nízkou hladinu protilátek,“ upozornil profesor Philippe Grandjean. „Pokud je vakcína proti covidu podobná, pravděpodobně by mohly chemikálie znehodnocovat její účinek,“domnívá se.

Hrozba pro plíce

Mezitím studie ještě upozorňuje na Perfluorobutyrát (PFBA), který je jednou ze skupiny příbuzných chemických látek známých jako perfluorochemikálie (PFC). Ty se rovněž nacházejí třeba v čistících prostředcích, stejně jako látky PFAS. Chemikálie se hromadí v plicích, což může zvýšit závažnost u lidí infikovaných covidem. 

(Studie byla zveřejněná v předtisku, musí být ověřena ještě skupinou odborníků, kteří identifikují možné slabiny v metodě studie a v jejích závěrech. Před oficiálním zveřejněním v odborných publikacích jsou certifikovány jako „peer review“ pozn. red.) .

Kvůli těmto chemikáliím dochází i ke kontaminaci podzemních vod, zvláště u letišť či vojenských základen, kde při svých cvičeních používají hasicí přístroje, které tyto látky rovněž obsahují.  Již v minulosti bylo upozorněno na to, že tyto chemikálie mají nepříznivý účinek pro lidské zdraví. Existuje zvýšené riziko poškození jater, poruchy imunity, potíže s plodností nebo rakovina. Malé množství chemikálií se totiž vyskytují přímo v těle lidí i zvířat.

‚Omlouvám se.‘ Dánský ministr rezignuje kvůli nelegálnímu nařízení vybít norky

Natupující americký prezident Joe Biden slíbil, že proti těmto znečišťujícím látkám zakročí. Chce je evidovat jako nebezpečné. Odhaduje se, že více než 200 milionů Američanů konzumují výrobky s obsahem těchto chemikálií. Ty jsou označované jako „věčné chemikálie,“ protože se v přírodě těžko samy rozkládají. Navzdory tomu jen některé americké státy požadují výrobu bez obsahu těchto látek.

„Obávám se dopadů, které chemikálie mají na naši imunitu a na naše zdraví obecně,“ řekl David Andrews, vedoucí pracovník skupiny pro životní prostředí. „Toxické látky PFAS znamenají krizi pro oblast veřejného zdraví,“ dodává.

Synteticky vyráběná chemikálie, spadající rovněž pod perfluorované látky- perfluorooktansulfonát (PFOS) a kyselina perfluoroktanová (PFOA) se dostaly na seznam zakázaných látek pro výrobu široké škály produktů (Stockholmská úmluva a Směrnice EU). Náhrady za ně jsou opět perfluorované látky, u nichž není dostatečně prozkoumán vliv na lidské zdraví. Do roku 2011 bylo využití nejznámější látky PFOS běžné a naprosto v souladu s legislativou.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.