Lidovky.cz

Svět

Italové si letos Silvestra ani Vánoce neužijí naplno. Vláda zvolila mimořádně tvrdé restrikce

Vánočně nazdobená, ale prázdná ulice v Římě. | foto: ČTK

Premium
ŘÍM/PRAHA - Na Apeninském poloostrově se sice v neděli otevřou všechny obchody i restaurace, tvrdé restrikce přes Vánoce a Nový rok ale obyvatele „přikovají“ k místu bydliště. Oslavy konce roku nebudou vůbec.

Čísla klesají, a proto trochu povolíme otěže, abychom vzápětí pořádně přitvrdili, protože se bojíme, jak by se lidé chovali kolem Vánoc a Nového roku. Tak se dá číst nejnovější dekret italské vlády, který stanovuje podmínky, za nichž bude země fungovat po následujících pět týdnů.

Pro ty Italy, kteří se těšili na Vánoce v kruhu širší rodiny, na setkání s přáteli a kamarády či alespoň na pár dní oddechu někde na horách, je to kruté čtení: nic z toho totiž prakticky nebude možné. Kabinet v Římě zvolil – evidentně v obavách z opakování jarního scénáře, kdy se epidemie nového typu koronaviru zejména na severu země vymkla kontrole – mimořádně tvrdé restrikce.

Lidé procházejí v Římě okolo obchodu s vánočními dekoracemi.
Zákazník v římském obchodu s vánočními dekoracemi.

V období od 21. prosince do 6. ledna bude v Itálii zakázán pohyb mezi regiony. Těch je v zemi dvacet a jde o administrativní jednotky zhruba na úrovni českých krajů. Jedinou výjimku představují cesty za prací či kvůli naléhavému zdravotnímu stavu. V praxi se tak nebudou moci navštívit například obyvatelé žijící v Římě a Neapoli či v Miláně a Turíně. Zákaz cest přes hranice regionů se týká i případů, kdy lidé mají rekreační objekt na horách či u moře.

V hlavní sváteční dny, tedy 25. a 26. prosince a 1. ledna, budou muset Italové dokonce setrvat ve své domovské obci. Noční zákaz vycházení, průběžně platný od 22 hodin do 5 ráno, bude o silvestrovské noci ještě o dvě hodiny prodloužen až do sedmé ranní.

V rovině doporučení zůstává omezení jakýchkoli návštěv – lidé by neměli zvát k sobě domů nikoho „mimo okruh své domácnosti“.

Spadne na Brenneru závora? Itálie trvá na zákazu lyžování, ve hře je i uzavření hranic s Rakouskem

Ministr zdravotnictví Roberto Speranza ve čtvrtek zdůvodnil tvrdou uzávěru obavou z dalšího nárůstu infekce. „Bez přísných opatření během prázdnin bychom tu měli v únoru třetí vlnu nákazy, horší, než byla ta druhá,“ řekl ministr a současně nastínil cíl, při jehož dosažení by se Italové mohli vrátit k normálnímu životu. „Potřebujeme se dostat na úroveň 50 nákaz týdně na 100 000 obyvatel, teď máme více než 300. Toho ale až do doby, kdy bude k dispozici vakcína, bez tvrdých omezení každodenního života nedosáhneme,“ připustil před poslanci dolní komory italského parlamentu Speranza.

Očkování proti novému typu koronaviru bude podle italského ministerstva zdravotnictví k dispozici „od ledna“, vakcína má být pro obyvatele zdarma.

Oznámení o vánočním a novoročním „domácím vězení“ přichází v situaci, kdy ostře sledovaná čísla nových nákaz koronavirem průběžně klesají. Ve středu se nově infikovalo necelých 21 000 lidí, což je oproti situaci o týden dříve pokles asi o pětinu. Vztaženo k počtu obyvatel jsou tedy aktuálně v šedesátimilionové Itálii počty nových nákaz relativně nižší než v Česku.

Hotely ano, ale pro koho?

Vládní dekret také vnesl jasno do ostře sledovaného tématu začátku lyžařské sezony, která se týká zejména italské části Alp. Rozhodnutím kabinetu zůstanou lyžařská střediska pro běžné návštěvníky uzavřená, budou v nich moci pouze trénovat profesionální sportovní týmy. Podle ministra Speranzy by se lyžařské areály mohly rekreantům otevřít po 7. lednu, bude to však záviset na vývoji epidemiologické situace.

Padly tak naděje provozovatelů horských středisek, že peníze od hostů přijíždějících během obvykle silně vytíženého období na přelomu roku by mohly pomoci „zalepit“ propady příjmů z konce minulé zimní sezony. Podle odhadů dělá objem tržeb ve vánočním a novoročním období čtvrtinu až třetinu z celé zimní sezony.

Jen chabou náplastí totiž zůstává fakt, že fungovat budou moci podle všeho italské hotely. Podle Fabia Geroly z organizace Trentino Marketing to situaci v horských střediscích neřeší. „Lidé k nám jezdí hlavně lyžovat, jde o klienty z celé Itálie, hodně jich je také z ciziny. Ti teď nebudou moci dorazit, proto předpokládáme, že mnoho hotelů a penzionů na konci roku zůstane zavřených – provoz by se jim nevyplatil,“ načrtl černý scénář Gerola.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.