Lidovky.cz

Svět

Čína čelí nařčení ze špionáže desítky tisíc Američanů. Měla k tomu využít slabiny v Karibiku, tvrdí expert

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA - Čína je podezřelá ze špionáže Američanů prostřednictvím karibských telefonních sítí. Podle bezpečnostního experta Garryho Millera sledování mohlo ovlivnit desítky tisíc Američanů. Nařčená strana obvinění odmítá.
  5:00

Vyšetřování Bidenova syna se týká i spolupráce s Číňany. Biden mladší tvrdí, že se nedopustil ničeho protizákonného

Čína zřejmě využila mobilní telefonní sítě v Karibiku, aby zacílila, sledovala a zachytávala komunikaci Američanů, tvrdí na základě své analýzy Garry Miller, odborník na zabezpečení mobilních sítí. 

Číňané podle něj zneužili desítky let staré slabiny v globálním telekomunikačním systému.  „Nikdo nechce, aby veřejnost znala závažnost probíhajících špionážních útoků. Já chci, aby o tom věděla,“ říká Miller pro britský Guardian s tím, že USA nedostatečně chrání uživatele mobilních telefonů. 

Problém spočívá podle britského listu v tom, že Čína zaměřuje pomocí státem řízeného mobilního operátora signalizační zprávy americkým předplatitelům obvykle během cesty do zahraničí. Za signál podobného chování se dají považovat příkazy, které jsou odesílány telekomunikačními operátory v celé globální síti bez vědomí uživatele mobilního telefonu. Umožňují operátorům mobily vyhledávat, spojit jejich uživatele mezi sebou a také vyměřit poplatky za roaming. „Signál lze však využít i pro nelegitimní účely jako je špionáž,“ vysvětluje Guardian.

Právě na příkazy, které vypadaly podezřele, se Miller zaměřil, šlo například o ty, jejichž místo odeslání neodpovídalo lokaci, ve které uživatel cestoval. Z jeho analýzy vyplynulo podle Guardianu, že za poslední tři roky mohly být podle experta napadeny desítky tisíc mobilů Američanů a většina útoků směřovala přes státní China Unicom. 

Podle Millera navíc stejní uživatelé mobilních telefonů, kteří měli co dočinění s China Unicom, byli současně zaměřeni prostřednictvím dvou karibských operátorů Cable & Wireless Communications (Flow) na Barbadosu a Bahamské telekomunikační společnosti (BTC). To podle experta poukazuje na neobvyklý jev a jasný ukazatel, že šlo o koordinované útoky. Miller proto předpokládá, že čínská společnost si pronajala síťovou adresu od karibských operátorů. Zda ti o všem věděli, nebo ne, není podle Guadianu jasné. Pronájem totiž mohl být uskutečněný i nepřímo. China Unicom celé nařčení odmítla. 

Podle ředitele programu strategických technologií v Centru strategických a mezinárodních studií (CSIS) Jamese Lewise je bezpečnost mobilních telefonů iluzí. „Lidé si neuvědomují, že jsme pod trvalým špionážním útokem na cokoliv, co se připojuje k síti, a že je to jen další příklad opravdu agresivní a docela sofistikované kampaně.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.