Lidovky.cz

Tisícový dav Arménů uctil zabité v Karabachu. Premiéra nechtěli pustit na hřbitov

Svět

  16:46
Jerevan - Několik tisíc Arménů v sobotu pochodovalo hlavním městem Jerevanem, aby uctili památku vojáků zabitých v šestitýdenní válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. V zemi začal třídenní smutek za padlé vojáky.

Tisícový dav zamířil uctít památku zemřelých vojáku v Náhorním Karabachu na vojenský hřbitov v Jerevanu. foto: Reuters

Arménie a Ázerbájdžán se obviňují z porušení příměří v Karabachu. Rusko dohlížející na mír větší střety nezaznamenalo

Porážka v nedávném konfliktu, ve kterém Ázerbájdžán dosáhl značných územních zisků, a arménské ztráty zvýšily tlak na premiéra Nikolu Pašinjana, kterého opozice vyzývá, aby odstoupil. Podle opozice konflikt nezvládl a údajně zradil vlast přijetím dohody o ukončení bojů, kterou zprostředkovalo Rusko.

Válečný památník v Jerevanu.
Hřbitov padlých arménských vojáku v hlavním městě Jerevanu.

Pašinjan vedl dnešní pochod, ale účastníci, mezi nimiž byli i pozůstalí po zabitých vojácích, se podle agentury Interfax snažili předsedu vlády nepustit na vojenský hřbitov. Policie se snažila zabránit střetům a zadržovala příbuzné padlých vojáků a Pašinjanovy odpůrce. Průchod pro šéfa vlády museli policisté zajistit silou, uvedl zpravodaj ruské agentury. Dříve řada matek zabitých vojáků v prohlášení slíbila, že Pašinjana nepustí na hřbitov, protože jej pokládají za „hlavního viníka porážky ve válce, jejího neschopného vedení a smrti svých dětí“.

Arménská televize odvysílala záběry, jak Pašinjanovi odpůrci křičí na premiéra „Nikol je zrádce!“, když je míjel s početnou eskortou, uvedla agentura Reuters. Opozice vyzvala ke generální stávce od úterý 22. prosince, která má přimět premiéra k k odstoupení.

Výzvy k demisi, které zaznívají od poloviny listopadu, premiér odmítá. Podle něj nemělo smysl v bojích pokračovat, protože armáda neměla sílu dosáhnout zlomu na bojišti po pádu strategicky významného města Šuša. Několik ministrů jeho vlády ale už odstoupilo.

Otázky a odpovědi o Karabachu. Na problémy kolem území velkého jako Pardubický kraj ‚zadělal‘ Stalin

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za tehdejšího Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Nejnovější konflikt o Náhorních Karabach se rozhořel 27. září. Ukončila ho 10. listopadu dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. Ázerbájdžánu zaručila dohoda územní zisky, Arménům však zůstala většina Karabachu. Boje si vyžádaly patrně tisíce životů. Rusko do oblasti vyslalo mírové jednotky, které mají dohlížet na klid zbraní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.