Lidovky.cz

Svět

Izrael je jako jedna velká laboratoř, očkování pojal vojensky. Do léta to bude za námi, věří velvyslanec Meron


Izraelský velvyslanec v České republice Daniel Meron | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Každý šekel navíc za vakcínu proti koronaviru se Izraeli vyplatí, urychlí to totiž kýžený restart ekonomiky, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Daniel Meron, izraelský velvyslanec v České republice.„Do léta bude celá epidemie za námi,“ vyjádřil své přesvědčení.

Lidovky.cz: V přepočtu na počet obyvatel si Izrael aktuálně drží světové prvenství v míře očkování proti nemoci covid-19. Co dostalo vaši zemi na špici pořadí? Včas zahájené přípravy?
V současnosti máme už přes 1,5 milionů obyvatel Izraele proočkovaných, jedná se o více než 15 procent populace. Denně očkujeme 150 tisíc lidí. Zatím to funguje perfektně, dokonce nad naše očekávání. A důvody, proč jsme tam, kde jsme? Je jich rovnou několik a nedokážu přesně říci, který je nejzásadnější.

DANIEL MERON (60)

■ Australský rodák působí jako velvyslanec Státu Izrael v České republice od března 2017.

■ V zahraničně-politických otázkách radil i izraelskému prezidentovi.

■ Diplomatickou kariéru odstartoval na ambasádě ve Venezuele, poté postupně zamířil do Spojených států, Norska či na Kypr.

■ Je ženatý, je otcem čtyř dětí. Miluje fotografování, přírodu a toulky českou krajinou.

Klíčovou roli jistě sehrává náš silný veřejný zdravotní systém, všichni izraelští občané jsou ze zákona klienty jedné ze čtyř velkých pojišťoven. Vše je plně digitalizované, ostatně Izrael patří ke světové špičce v oblasti digitalizace. I díky tomu je velmi jednoduché zjistit, kdo potřebuje vakcinaci prioritně. Systém si sám vyhledává jedince z rizikových skupin a oslovuje je. Ilustruje to případ z mé vlastní rodiny – jeden můj příbuzný byl okamžitě pozván k očkování, ačkoli není v seniorském věku, trpí však vážnou nemocí. Systém jej sám našel.

Lidovky.cz: Čili to je tak, že se člověk nemusí proaktivně někde hlásit? Očkování si ho najde samo?
Celý proces jde opravdu velmi jednoduše. Každý ví, k jaké pojišťovně patří a do kterého očkovacího centra spadá. Občan dostane SMS zprávu, z níž se dozví, kdy a kam má přijít na aplikaci injekce s vakcínou. Je to naplánováno přesně po třech minutách, kupříkladu tak může dostat termín 9.23 a podobně. A za tři týdny si dojde pro druhou vakcínu, i na ni obdrží pozvánku s přesně určeným termínem. Omluvit ho může snad jen nemoc, to pak dostane jiný termín. Celé je to velmi efektivní a rychlé.

Lidovky.cz: Vraťme se ještě k oněm důvodům, proč jde Izraeli očkování tak od ruky. Naznačil jste, že jich je více.
Ano, dalším aspektem je, že naše populace je zvyklá na nouzové situace – umíme v nich jednat, rychle se mobilizovat, navzájem si pomáhat. Díky naší historii jsme na to naučení. Výraznou pomocí je také k očkování vstřícně naladěná populace, s čímž mají v některých zemích problémy. Vakcinaci u nás podporuje na 75 procent obyvatel. Lidé vědí, že čím dříve se nechají očkovat, tím dříve se ekonomika a jejich životy vrátí k normálu.

Do karet Izraeli též hraje, že rozlohou jsme velmi malou zemí s koncentrovanou populací, je proto jednoduché vakcínu distribuovat. Z jakéhokoli místa do jiného se dostanete velice rychle.

Izrael očkuje nejrychleji na světě, Palestinci ze zón marně přihlíží. Dostanou jen omezený počet vakcín

Lidovky.cz: A pak je tu armáda, která má ve vaší zemi nezastupitelné místo. Jak se na očkování podílí?
Je velmi nápomocná, armádní záchranáři vypomáhají lékařům i se samotným očkováním, protože mohou aplikovat injekce. V podstatě celou distribuci vakcíny děláme jako vojenskou operaci. Pomáhá armáda, její vysloužilci a také nejzkušenější manažeři z různých oborů. Vše je do detailů naplánováno a připraveno. S logistikou vládě značně pomáhá i izraelská farmaceutická firma TEVA, poskytla třeba velké mrazáky a pomáhá i s distribucí vakcíny do celkem 320 očkovacích center. To je velký počet, zvlášť v porovnání s ostatními zeměmi, které – byť rozlohou větší než my – jich mají mnohem méně.

Také jsme s elektrárenskými společnostmi domluvili, aby nám poskytly generátory pro mrazáky, pokud by náhodou vypadla elektřina. To je zásadní. Základem je být připraven na každý možný scénář. V příštím týdnu se sejdu s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Chci mu sdělit, že pokud bude mít Česko zájem, rádi se o naše zkušenosti online podělíme.

Nesmím ani opomenout nasazení premiéra Benjamina Netanjahua. Od samého počátku, dřív než všichni ostatní, osobně vyjednával se šéfy farmaceutických firem, velmi se angažoval a vlastně on je tím, kdo to celé dostatečně brzy připravil a vyjednal.

Lidovky.cz: Jak se Izraeli podařilo zajistit od společnosti Pfizer tolik dávek vakcíny a k tomu tak rychle? Zvlášť když má firma omezené výrobní kapacity. Kdy vláda začala s přípravou?
Domnívám se, že určitě dříve než kterákoliv jiná země. Stručně řečeno – s farmaceutickými společnostmi jsme jednali ihned, jakmile to šlo. A byť disponujeme vlastní firmou, která vakcínu vyvíjí – ještě však není připravena –, oslovili jsme i jiné výrobce. Nevím přesně, kdy to bylo, ale určitě z kraje léta, spíš již v květnu.

Lidovky.cz: Cena tedy nebyla hlavním kritériem? Proslýchá se, že Izrael zaplatil za vakcínu o poznání víc než Evropská komise, která jednotně objednává dodávky pro členské státy Unie.
V některých případech jsme dokonce zaplatili něco jako zálohu za slib, že nám vakcínu dodají. Naší filozofií je, že čím dříve populaci proočkujeme, tím rychleji budeme zpátky na nohou.

I když případně zaplatíme více, přesto nám to stojí za to. Každý šekel navíc se vyplatí, pokud urychlí otevření ekonomiky. Týden jejího zavření nás vyjde na miliardy. Přesnou cenu vakcín neznám, ale rozhodně jsou to dobře investované prostředky.

Lidovky.cz: I přes až dosud rychlé tempo očkování se Izrael v minulých dnech nevyhnul již třetímu lockdownu. Co na to lidé říkají?
Čísla nově nakažených rostou, což je fakt. Lidé jsou čím dál víc frustrovaní, to je stejné jako v Česku a všude jinde. Ale právě proto musí očkování rychle pokračovat, je to jediná cesta, jak nad pandemií vyhrát. Hrajeme o čas. A věříme, že toto je náš poslední lockdown.

Lidovky.cz: Kdy očekáváte, že proočkujete většinu populace?Mimochodem, rozhodli jsme také o tom, že budeme očkovat i cizince, kteří v Izraeli žijí.

Samozřejmě dost záleží na tom, zda i nadále budou vakcíny přicházet včas. Doufáme, že do léta se země vrátí do normálu a epidemie bude za námi. To by byla dobrá zpráva, že?Již nyní máme naočkované všechny zdravotníky, lidi starší 70 let a všechny osoby s vážným onemocněním. Doufáme, že do konce ledna budou proočkováni i všichni lidé ve věku nad 60 let. A do dubna by vakcinaci měla podstoupit většina populace, v úhrnu okolo šesti milionů lidí. Věříme, že do konce dubna budeme mít kolektivní imunitu, tedy že proočkováno bude více než 60 procent populace.

Lidovky.cz: Počítáte tedy s tím, že farmaceutické firmy budou pokračovat v dodávkách vakcín i nadále dostatečně rychle?
Víte, farmaceutické firmy vidí Izrael jako jednu velkou laboratoř – jsme izolovaná země, a tak je pro ně poměrně lehké u nás sledovat, jak lék funguje. O spolupráci s Izraelem proto jeví velký zájem. Velmi pečlivě zkoumají data a pro některé z nich sloužíme jako příklad. Pro nás je to nesporně velká výhoda.

Izrael v rekordním tempu naočkoval proti covidu milion lidí za necelé dva týdny

A ještě jednu zásadní věc chci zdůraznit – žádná dávka vakcíny se nevyhazuje. Existují čekací listiny, na kterých jsou náhradníci za ty, kteří z různých důvodů nemohli na vakcinaci dorazit. Náhradníci jsou ihned kontaktováni. Pomáhá v tom i místní zastupitelstvo a nemocnice, jež vědí, kdo je na čekací listině, a poradí očkovacímu centru, koho ihned kontaktovat. Tím, že se vakcína nevyhodí, se zachraňují životy. To by byla pro Českou republiku také dobrá cesta, rádi se o zkušenosti s Čechy podělíme.

Lidovky.cz: Zaznamenali jste nějaké vedlejší účinky vakcíny?
Jen velmi málo, zanedbatelně. Někteří lidé mají podobné reakce jako po očkování proti chřipce, nic vážného.

Lidovky.cz: Přestože je většinová populace v Izraeli očkování nakloněna, jakou kampaň jste zvolili vůči těm, kdo ještě váhají?
Existuje kampaň ministerstva zdravotnictví, lékaři v televizi vysvětlují, proč potřebujeme vakcinaci, co to přesně znamená, že není třeba se obávat. Také pomohlo, že se čelní představitelé státu i armády nechali očkovat veřejně, před objektivy kamer. Kampaň začala před asi třemi týdny.

Lidovky.cz: Mezi váhající patří zejména izraelští Arabové. Jak je vláda hodlá přesvědčit?
Máme 20 procent arabské populace a máte pravdu, vůči očkování jsou váhavější, neznám však důvod. Vláda odstartovala speciální kampaň v různých jazycích – v hebrejštině, arabštině, ruštině a amharštině, což je severoetiopský jazyk našich přistěhovalců. Premiér Netanjahu též navštívil arabské město a vakcinaci podpořil přímo na místě.

Lidovky.cz: Ještě nedávno byli vůči vakcíně nedůvěřiví i ultraortodoxní židé. Jejich obavy však, zdá se, zmizely.
Tato komunita trpí nákazou vůbec nejvíce, na druhou stranu je to však velmi mladá populace. Očkování naštěstí podporují rabíni, apelují na lidi, což je v tomto ohledu velmi důležité.

Lidovky.cz: Jaký režim bude platit pro již očkované? Získají nějaké úlevy?
Vláda chystá takzvaný zelený pas, jeho držitelé získají přístup na velká shromáždění a kulturní místa, sportovní akce, konference a podobně. Pas se bude používat i v restauracích, kavárnách, tělocvičnách, bazénech.

Lidovky.cz: Jak se to promítne do plánů na případné cestování?
Jednáme s EU a s dalšími zeměmi o tom, abychom si recipročně uznávali náš zelený pas a jejich dokumenty o vakcinaci.

Lidovky.cz: Bude tedy Izrael otevřen jen pro očkované?
Je to možné, ale stále se o tom ještě jedná. Zemi chceme otevřít ihned, jakmile to bude možné. A také chceme, aby očkovaní Izraelci mohli už brzy cestovat. Praha byla pro Izraelce destinací číslo jedna. Z Tel Avivu létala tři letadla denně do české metropole, od března však nic. Mým cílem je lety znovu otevřít. Českému premiérovi navrhnu, abychom si vzájemně uznávali očkovací pasy.

Slibuji, že pokud Češi náš zelený pas uznají, přijedou sem tisíce izraelských turistů. Přejí si vrátit se do Prahy, milují ji. To je můj velký cíl, musím to s českou vládou projednat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.