Lidovky.cz

Svět

Druhý pokus sesadit Trumpa. Čeho chtějí jeho političtí protivníci dosáhnout?

Nancy Pelosiová. | foto: Reuters

Premium Původní zpráva
WASHINGTON/PRAHA - Američtí demokraté chtějí dosáhnout toho, aby se odcházející šéf Bílého domu nemohl ucházet o další prezidentský mandát

Trump se poprvé od nepokojů v Kapitolu sešel s Pencem. Viceprezident nebude usilovat o jeho odvolání

Ještě celý týden zbývá do odchodu prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu. Jeho političtí protivníci z řad amerických demokratů však na posledních metrech usilují o to, aby odešel s ostudou. I proto, že dávají končícímu prezidentovi vinu za potyčky v prostorách Kongresu z minulého týdne. Tehdy do budovy amerického parlamentu vtrhly stovky Trumpových příznivců, kteří podobně jako odcházející prezident zpochybňují výsledky listopadových voleb.

V pondělí nejprve oznámila vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, že podá návrh na usnesení vyzývající viceprezidenta Mikea Pence, aby během 24 hodin podnikl kroky k sesazení prezidenta. Něco takového americká ústava umožňuje na základě 25. dodatku, a to pro případ, že zvolená hlava státu není schopna vykonávat svůj úřad. V takovém případě by se musela za viceprezidenta postavit i většina členů kabinetu. Pence, jenž byl během uplynulých čtyř let vysoce loajální vůči Trumpovi, ovšem dosud všechny podobné výzvy odmítal.

Demokraté ovšem přitvrdili. Bez ohledu na výsledek Pencova rozhodnutí předložili do Sněmovny reprezentantů, v níž mají většinu, návrh na zahájení řízení, na jehož konci by mělo být sesazení prezidenta Trumpa. „Budeme jednat s naléhavostí, protože tento prezident je bezprostřední hrozbou,“ napsala Pelosiová v dopise svým kolegům.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů se k tématu vyjádřila už během uplynulého víkendu v obsáhlém rozhovoru pro televizní stanici CBS. To, co prý udělal Trump, je podle ní natolik závažné, že to ospravedlňuje jeho trestní stíhání, i když se jeho funkční období chýlí ke konci.

Ve zmíněném rozhovoru také Pelosiová připomněla aféru Watergate ze sedmdesátých let. Během ní přestali republikáni v Senátu podporovat tehdejšího prezidenta Richarda Nixona a vzkázali mu, že je po všem.

„To je to, co se musí stát i teď,“ prohlásila politička amerických demokratů, která je z titulu funkce třetí nejvýše postavenou představitelkou USA.

Americký Kongres v ranních hodinách potvrdil výsledek hlasování sboru volitelů...
Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí....

Demokraté viní prezidenta, že své stoupence minulý týden „podněcoval ke vzpouře“, když je vybízel k tomu, aby táhli na Kongres. Při následných potyčkách mezi nimi a policisty zemřelo pět lidí, několik desítek dalších bylo zraněno.

Demokraté tlačí na pilu

Příslušné hlasování by se mohlo odehrát už během úterka. V případě úspěchu by pak návrh na sesazení prezidenta směřoval do Senátu. Právě jeho členům přísluší konečné rozhodnutí. Mezi nimi se proto musí najít dvoutřetinová většina. Ta je ale zatím v nedohlednu – navzdory tomu, že v minulých dnech i několik republikánských senátorů velmi silně kritizovalo roli, jakou při událostech okolo krátkodobého obsazení Kongresu sehrál právě Donald Trump.

Na základě rozhodnutí republikánů, kteří mají v Senátu ještě po dobu několika dní většinu, a tím pádem mohou určovat jeho program, má ovšem další pravidelná schůze proběhnout až 19. ledna. Jinými slovy, pouhý den před odchodem stávajícího a nástupem nového prezidenta. Ve velmi podobné situaci se nacházely obě komory amerického parlamentu už před rokem. I tehdy usilovali demokraté o Trumpovo sesazení, a to kvůli podezření, že zneužil svůj úřad ve vlastní prospěch a omezoval práci Kongresu. Příslušné řízení před Senátem se konalo mezi 16. lednem a 5. únorem 2020. Republikánská senátní většina tehdy Trumpa v obou bodech osvobodila.

Překážka pro další kandidaturu

Končící prezident by se tak stal první hlavou státu v amerických dějinách, která čelila po dobu výkonu funkce dvěma pokusům o sesazení – impeachmentům.

V aktuálním řízení ale nejde o nějaké plané gesto. Cílem demokratů je znemožnit Trumpovi kandidovat na prezidenta ve volbách v roce 2024. Někteří politici Demokratické strany už také naznačili, že by snaha o Trumpovo sesazení mohla pokračovat i poté, co opustí po 20. lednu Bílý dům. Nesměl by se ucházet ani o žádné další veřejné funkce. Odstupující prezident se přitom od loňského listopadu, kdy prohrál volby s Joem Bidenem, nechal několikrát slyšet, že by mohl chtít znovu usilovat o prezidentský úřad.

Jiní demokraté zase varují před tím, aby snaha o Trumpovo sesazení nezkomplikovala nástup nové Bidenovy vlády. „Dejme příštímu prezidentovi sto dní, aby mohl odstartovat své záměry, a teprve potom pošleme návrh na impeachment dál,“ řekl k tomu vlivný demokratický politik James Clyburn.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.