Lidovky.cz

Svět

Odešel bankéř ze světové finančnické dynastie Benjamin de Rothschild. Měl vášeň pro rychlost i plachtění

Benjamin de Rothschild | foto: Salvatore Di NolfiČTK

Premium
ŽENEVA/PRAHA - Švýcarská větev jedné z nejvýznamnějších světových finančnických dynastií utrpěla ztrátu. Ve svých 57 letech skonal v pátek 15. ledna francouzsko-švýcarský bankéř Benjamin de Rothschild. Zemřel na infarkt ve svém domě ve švýcarském městě Pregny.
aktualizováno 

Zemřel francouzský bankéř a filantrop Benjamin de Rothschild. Bylo mu 57 let

Patřil k sedmé generaci dynastie bankéřů, kteří v průběhu posledních zhruba tří staletí sehrávali velmi důležitou úlohu ve světových dějinách. Neobešla se bez nich snad žádná evropská koruna či stát. Vysloužené ostruhy a posléze i uvedení do šlechtického stavu jsou spojeny se jmény císaře Františka I. i rakousko-uherského kancléře Klemense Wenzela von Metternicha.

Americký časopis Forbes odhadl čisté jmění švýcarské větve Rothschildů, jíž byl zesnulý Benjamin hlavou, na 1,5 miliardy dolarů (asi 32,5 miliardy korun). V roce 2019 se se svým rodinným jměním, jehož základem je podnikatelská skupina Edmond de Rothschild, umístil na 22. místě žebříčku nejbohatších francouzského týdeníku Challenges a na 43. místě v pořadí švýcarského čtrnáctideníku Bilan.

Nejvlivnější dynastie Evropy

Kořeny židovského rodu Rothschildů sahají nejméně do poloviny 16. století. Finanční stopu, která úspěšně pokračuje i dnes, založil v roce 1776 v německém Frankfurtu nad Mohanem Mayer Amschel Rothschild, původním příjmením Bauer. Příjmení si změnil podle rudého štítu, který visel na rodném domě (z pův. něm. roth – červený, Schild – štít).

Mayer Amschel Rothschild, kterého americký časopis Forbes v roce 2005 označil za sedmého nejvlivnějšího podnikatele všech dob, svých pět synů vyslal s úkolem založit finanční byznys do světa. I proto, aby rodinný podnik zajistil proti různým rizikům.

Firma Mayer Amschel Rothschild a synové se tak brzy usídlila v Paříži, Vídni, v Londýně i v Neapoli. Za své zásluhy o financování i jako pojistku příští spolupráce byli dva ze synů navrženi rakouským ministrem financí a posléze samotným rakousko-uherským kancléřem Metternichem na povýšení do šlechtického stavu.

Dědicové Rothschildů neuspěli u Ústavního soudu se svými majetkovými nároky

V roce 1816 se této odměny, formálně vyjádřené v němčině slůvkem „von“ a ve francouzštině či italštině slůvkem „de“ před příjmením, dostalo prvním dvěma bratrům. V roce 1822 už titulem baron, což znamená svobodný pán, disponovali všichni.

Benjamin de Rothschild se narodil v červenci 1963 v městečku Neuilly-sur-Seine na severozápadní hranici Paříže jako jediné dítě Edmonda Adolpha a Nadine Rothschildových. Na svět přišel deset let poté, co jeho otec založil vlastní banku. Studium ho brzy zavedlo do Švýcarska. Vystudoval Institut Florimont v Ženevě a poté podnikatelský management na Pepperdinově univerzitě u Malibu v Kalifornii.

Jachta Benjamina de Rothschilda
Vila Rothschildů v Cannes

Jeho prvním působištěm byla rodinná banka v Kalifornii. V roce 1989 založil vlastní společnost, která se specializovala na řízení vysoce složitých finančních rizik. Po smrti svého otce Edmonda v roce 1997 převzal vedení jeho banky a rozšířil její záběr do dalších oborů a činností. V roce 2000 založil také společnost Gitana, pod niž spadá i závodní tým, soutěžící na stejnojmenných jachtách typu trimarán.

V roce 2010 byla nová architektura podnikatelského impéria dokončena a vznikla skupina Edmond de Rothschild, uspořádaná formou holdingu. Před třemi lety řešil s pařížskou bankou Rothschild & Co spor o používání jména Rothschild. Dalším krokem bylo vykoupení akcií švýcarské banky z vlastnictví francouzského finančního domu. V roce 2019 se bankovní část holdingu stala plně rodinnou bankou.

Filantrop i námořník

Pod křídla holdingu Edmond de Rothschild, v němž má hlavní slovo manželka Benjamina de Rothschilda Ariane, nepatří jen privátní bankovnictví, ale i financování firem, realitní divize nebo zmíněný závodní tým námořního jachtingu, ve Švýcarsku extrémně populárního sportu. „Jsme bankéři, správci aktiv, hoteliéři, farmáři, vinaři, námořníci a filantropové, ale především jsme podnikatelé, kteří dbají na ekonomické, sociální a technologické změny, aby naši klienti nebyli nikdy odpojeni od reálné ekonomiky,“ přibližují pestrý vějíř aktivit oficiální stránky holdingu.

Do divize filantropie například patří nemocniční nadace, pojmenovaná po Benjaminově otci Adolphe de Rothschild Foundation Hospital. Na konci roku 2019 skupina Edmond de Rothschild Group spravovala aktiva ve výši 173 miliard švýcarských franků a v celkem 32 pobočkách a kancelářích v 15 zemích světa pro ni pracovalo 2600 zaměstnanců.

V posledních letech se Benjamin de Rothschild ze všeho nejvíc věnoval péči o závodní tým. Měl vášeň pro finance, rychlost, plachtění a automobily, stojí v jeho oficiálním nekrologu. K jeho posledním aktivitám patřila marketingová kampaň pro tým Gitana, chystající se na tradiční závod o nejrychlejší obeplutí zeměkoule spojený se jménem věhlasného spisovatele sci-fi románů Julese Verna. Vítězství v tomto závodě by bylo Benjaminovým velkým odkazem, prohlásila dle britského deníku The Financial Times Cynthia Tobianová, žena číslo dvě švýcarského rothschildovského impéria.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.