Lidovky.cz

Svět

Čekání ve frontě na injekci Sputniku. Ve svatostánku luxusu v Moskvě nepotřebujete ani ruské občanství


GUM, nejslavnější ruský obchodní dům. Ve druhém patře honosné budovy se nalézá jedno ze speciálně otevřených míst pro očkování proti nemoci covid-19. | foto: APČTK

Premium Reportáž
MOSKVA - V Moskvě na Rudém náměstí přímo naproti Kremlu stojí někdejší sovětský chrám spotřebního blahobytu a dnes přední moskevský svatostánek luxusu – GUM. Nejslavnější ruský obchodní dům. Ve druhém patře honosné budovy se nalézá jedno ze speciálně otevřených míst pro očkování proti nemoci covid-19. Očkuje se tuzemským Sputnikem V. Zájem je střídmý.

Vakcína Sputnik má mít účinnost 91,6 procenta, ukázala závěrečná fáze testů na 20 tisících lidech

Před očkovacím místem, kde dříve mohl být obchod nějaké přední značky, stojí asi třicet lidí, převážně ve středním věku. Na skupinku dohlíží dvě dámy s obličejovými štíty z plexiskla. Fronta se hýbe jen pozvolna.

Autor:

Zájemce nejdříve vyšetří lékař, až pak mohou vstoupit do ordinace, kde dostanou vakcínu. Speciální rezervace na očkování není nutná. Stačí si stoupnout do fronty a čekat. Ani ruské občanství není nutnou podmínkou.

Honosný GUM v sobě pojímá celou ruskou historii. Budova z 19. století připomíná carskou minulost, vnitřní výzdoba pracuje se sovětským retro designem. A opulentní bohatství v prosklených výkladech má být symbolem soudobého Ruska.

Ještě před koronavirovou pandemií se lidé v obchodním domě kochali luxusem a stáli dlouhé fronty na legendární zmrzlinu z GUM. Nanuky v obchodním domě prodávají dál, fronta se ale přesunula o dvě patra výš – do očkovacího centra.

V kavárně opodál sedí čínský mladík. Zřejmě student. Vakcinaci už má za sebou. Mobilem si fotí certifikát o provedeném očkování. Asi aby se pochlubil na sociálních sítích.

Stejný obrázek je v nemocnici na okraji Moskvy. Pravda, prostředí není tak honosné jako v GUM. Na nepohodlných lavicích sedí několik lidí a čeká, až je sestra zavolá. „Jdu si nechat dát druhou dávku. Ta první se mnou pěkně zamávala. Po očkování jsem měla všechny symptomy: horečku, vysoký tlak a cítila jsem únavu. Po týdnu to ale přešlo,“ říká pro Lidovky.cz Ljudmila Petrovna.

Asi sedmdesátiletá důchodkyně před nákazou utekla na chalupu za Moskvu. Žila tam celý loňský rok. Očkovat se nechala, aby se mohla vrátit k normálnímu životu. „Jsem ráda, že jsem se nechala naočkovat. Když vidím, co se mnou udělala vakcína, koronavir bych asi nepřežila,“ míní.

V polovině ledna ruský prezident Vladimir Putin nařídil masové očkování Rusů. Podle ruské vicepremiérky Taťjany Golikovové bylo v zemi zatím vyrobeno více než osm milionů dávek vakcíny Sputnik V. Přesný počet naočkovaných Rusů není veřejně znám. Ruská média s odkazem na Gamalejův institut, autora tamní vakcíny, uvádí, že může jít o více než dva miliony lidí.

„Očkování není povinné. Přesto je vidět, že zájem je nemalý. Můj kamarád je lékař, působí v moskevské nemocnici a každý den osobně naočkuje zhruba 60 lidí,“ sdělil webu Lidovky.cz Alexej Starčenko, prezident Národní agentury pro bezpečnost pacientů a nezávislou lékařskou expertizu. Podle jeho slov se v Rusku očkuje zatím pouze Sputnikem V, na schválení čekají ještě dvě další vakcíny. „Osobně si počkám, až bude k dispozici inaktivovaná vakcína z Čumakovova vědeckého střediska. Zdá se mi bezpečnější,“ dodává Starčenko.

„Vakcína Sputnik V dokázala svou spolehlivost a bezpečnost. V zahraničí o ni projevují zájem. Nevidím důvod, proč bychom naši vakcínu nemohli dodat do České republiky,“ reaguje na debatu o možném dodání ruské vakcíny do Česka pro Lidovky.cz Dmitrij Novikov, komunistický poslanec a první místopředseda zahraničního výboru Státní dumy.

„Česko, jak se mi zdá, je v obtížné situaci. Během první vlny koronaviru byla zavedena tvrdá opatření a mezi obyvateli se nevyvinula kolektivní imunita. Proto má druhá vlna na Česko takový tvrdý dopad. Myslím si, že česká veřejnost bude požadovat co nejrychlejší řešení situace. Tím může být očkování, třeba i ruským Sputnikem V,“ popisuje pro Lidovky.cz Alexej Dějkin, ředitel Centra pro kolektivní užívání Ústavu genetické biologie Ruské akademie věd.

Ruský biolog míní, že Moskva nebude zájemcům slibovat hotovou vakcínu, ale předá licenci na její výrobu. „Pokud je mi známo, Rusko nenabízí dodávku vakcíny proti covidu-19 ve velkém, ale chce poskytnout výrobní technologie, know-how, jak vyrobit Sputnik V. A Česko disponuje potřebnou infrastrukturou. Takový přístup by byl výhodný pro Česko i pro Rusko,“ uzavírá Dějkin.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.