Lidovky.cz

Svět

Evropští lídři hodiny ladili společný postup proti covidu. Rakousko chce zavést pasy pro turisty, klidně bez dohody

Šéf Evropské komise Charles Michel při videokonferenci s evropskými lídry. foto: ČTK

BRUSEL/VÍDEŇ - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ve čtvrtek jednali o dalším společném postupu proti koronavirové nákaze, jež některé země včetně Česka nutí opět zpřísňovat restrikce. Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela bylo hlavním tématem čtvrteční videokonference snaha urychlit očkování, zefektivnit boj proti novým koronavirovým mutacím a zajistit přes mnohdy přísné kontroly plynulý provoz na hranicích.
  20:25aktualizováno  26. února 10:39

„Náš boj proti pandemii pokračuje. Je stále náročný kvůli šíření nových mutací a kvůli nutnosti správně vyvážit omezení a hladký pohyb zboží a služeb na jednotném trhu,“ uvedl před jednáním Michel.

AstraZeneca doručí ve druhém čtvrtletí do Evropské unie méně než polovinu slíbených dávek vakcíny

Řada členských zemí se v současnosti potýká s novým nárůstem počtu případů a mezi nejhorší se řadí statistiky Česka, kde se vláda po nedávných úvahách o uvolnění restrikcí chystá naopak na jejich zpřísnění. Podobným směrem se vydává například Francie či Švédsko a očekává se, že lídři všech sedmadvaceti zemí se ve čtvrtek shodnou na výzvě k zachování přísných omezení.

Velká část vrcholných politiků podle nejmenovaného unijního činitele během jednání apelovala na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby se komise zasadila o urychlení schvalování a distribuce proticovidových vakcín, kterých má řada zemí stále nedostatek. Mnoho šéfů států a vlád také požadovalo důraznější přístup ke kontrole vývozů vakcín produkovaných farmaceutickými firmami na území EU. Někteří chtěli, aby unie rázně zakázala vyvážet očkovací látky těch společností, které nesplní své závazky k unii. Komise v této věci nyní vede spor s britskou společností AstraZeneca.

Rozdílný pohled mají země na otázku, jak zamezit šíření viru kontrolami na hranicích. Evropská komise tento týden kritizovala šest států včetně Německa, které zavedlo přísné kontroly na hranicích s Českem či rakouským Tyrolskem.

Evropský parlament schválil balík krizového fondu, Česko může získat až 182 miliard korun

„Vyzvu lídry EU, aby se řídili našimi doporučeními týkajícími se omezení volného pohybu,“ napsala na twitteru krátce před začátkem summitu šéfka komise Ursula von der Leyenová s odkazem na sérii doporučení schválenou členskými státy. Ta počítá mimo jiné se zajištěním plynulého provozu kamionů, které však nyní vzhledem ke zdlouhavým kontrolám covidových testů řidičů čekají na německé hranici v dlouhých frontách.

Debata se točí i kolem jednotných očkovacích certifikátů, o jejichž využití zatím nemají státy jednotnou představu. Zatímco jihoevropské země či například Rakousko by je chtěly využívat jako „vakcinační pasy“ pro turistické účely, státy západní Evropy to považují za předčasné a zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované lidi. Podle zmíněného zdroje přítomného jednání dávala během konference větší část politiků najevo podporu využívání certifikátu pro cesty přes hranice či znovuotevírání kulturních podniků. Ve společném prohlášení se však patrně objeví pouze výzva k dalšímu hledání jednotných kritérií.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce zavést v zemi takzvané zelené pasy pro očkované, vyléčené a negativně testované na koronavirus i v případě, že se na tomto plánu neshodne celá Evropská unie. Začít fungovat by tyto certifikáty měly podle Kurzových představ již na jaře, informovala ve čtvrtek agentura APA.

„Tento projekt musí být každopádně realizován na jaře. Když ne v celé Evropě, tak na národní úrovni s odpovídajícími dohodami s dalšími státy, kde bude platit něco podobného,“ řekl Kurz před začátkem čtvrtečního videosummitu, na němž unijní lídři debatují o dalším společném postupu proti koronavirové nákaze.

Podle Kurze tuto myšlenku podporují například Řecko, Itálie a Španělsko, kde hraje stejně jako v Rakousku velkou roli cestovní ruch. Státy západní Evropy to ale považují za předčasné a zdůrazňují, že případné zavedení zelených pasů nesmí diskriminovat neočkované lidi. Ve společném prohlášení se proto patrně objeví pouze výzva k dalšímu hledání jednotných kritérií.

Zelené pasy by umožnily znovuotevřít nejen turistiku, ale i sportovní či kulturní akce a gastronomii, řekl kancléř s tím, že vzorem pro Rakousko je v tomto ohledu Izrael, kde je podobný systém již v provozu. Hlavním cílem podle Kurze je „nezůstat v trvalém lockdownu“.

EU podcenila komplikace při výrobě vakcín, přiznala šéfka Evropské komise

Námitky kritiků, že neočkovaní budou kráceni na svých právech, odmítl kancléř s tím, že tito lidé budou mít stále možnost nechat se otestovat na koronavirus. „Nehovoříme o vakcinačním pasu, ale o digitálním zeleném pasu,“ zdůraznil. Očkování podle něj bude jen jednou z možností, jak vlastnictví zeleného pasu dosáhnout. Nárok na něj budou mít jak vyléčení, kteří jsou nějaký čas proti covidu-19 imunní, tak právě negativně testovaní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.