Lidovky.cz

Svět

Vakcína Novavax má proti původní verzi viru účinnost až 96 procent, ukázalo její testování

Vakcína společnosti Novavax. foto: Reuters

Washington - Proticovidová vakcína americké firmy Novavax má 96procentní účinnosti proti původní verzi koronaviru. Podle prohlášení výrobce to ukázala analýza dat z testování v Británii. Podle agentury Reuters je tak očkovací látka o krok blíže schválení lékovými regulátory. Vůči nakažlivější variantě viru, původně identifikované v Británii a dnes mnohde převažující, údajně vakcína chránila se zhruba 86procentí účinností.
  7:18

Novavax je kromě preparátů od firmy CureVac a ruské vakcíny Sputnik V jednou z očkovacích látek, které v současnosti hodnotí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Ta dosud pro podmínečné používání v zemích EU schválila vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a ve čtvrtek také Johnson & Johnson.

Léková agentura EMA doporučila vakcínu Johnson & Johnson pro podmínečnou registraci

Očkovací látka od firmy Novavax byla účinná jen z přibližně 55 % v jiné menší studii provedené v Jihoafrické republice, kde byli dobrovolníci primárně vystaveni tam hojně rozšířené „jihoafrické“ mutaci koronaviru.

V obou studiích měla vakcína podle výrobce stoprocentní účinnost, pokud jde o zamezení vážnému průběhu nemoci covid-19 nebo úmrtí. Výrazně však zabránila i mírným průběhům. V Británii i JAR při tom účastníci testování podání látky dobře snášeli.

Výsledky závěrečné analýzy v Británii jsou do značné míry v souladu s předběžnými daty, která byla zveřejněna v lednu. I tehdy se ukázalo, že vakcína Novavax je účinná z 96 % vůči nákaze původní variantou koronaviru a z 86 % vůči té britské.

Novavax ozkoušel svou vakcínu v Jihoafrické republice. Oproti Británii měla nižší účinnost o desítky procent

Firma Novavax předpokládá, že výsledky studií použije při žádostech o schválení své vakcíny v různých zemích. Zatím není jasné, kdy zažádá o schválení v domovských Spojených státech nebo zda schvalovací orgány budou požadovat dokončení stále probíhajícího testování v USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.