Lidovky.cz

Svět

Francouzi odsuzují místní reality show, prý pošlapává manželství a propaguje nelegální testy panenství

Francouzská politička Marlène Schiappaová v OSN. foto: Wikipedia

Paříž/Praha - Pořad o romských svatbách pobouřil vládní zmocněnkyni. Scénář podle ní pošlapává hodnoty francouzské republiky, podporuje stereotypy o mužích a ženách, a navíc se snaží podrývat navrhované reformy v boji s náboženským separatismem. Reality show natáčí ženy i při zakázaných zákrocích, jimiž se zjišťuje, zda jsou před sňatkem panny.
  5:00

Francouzská zmocněnkyně ministerstva vnitra Marlène Schiappaová napsala dopis řediteli francouzské Rady, které dohlíží na mediální obsah (CSA), že ji „pobouřil“ vysílaný pořad s názvem Incredible Gypsy Weddings, informuje britský server BBC. „Doufám, že Rada zakročí,“ uvedla Schiappaová v dopise.

Macron vytáhl do boje proti islamismu. Snaží se odstřihnout domácí muslimy od zahraničního vlivu

Kritizovaný pořad, který vysílá stanice ZFX, sleduje svatby katalánských Romů, kteří žijí v jihofrancouzském městě Perpignan. Jde o místní verzi kontroverzní americké reality show (My Big Fat American Gypsy Wedding), vysílané mezi lety 2012-2016, jejíž tvůrci dlouhodobě čelili obvinění z rasismu a podporování nepravdivých stereotypů.

Francouzská politička Marlene Schiappaová jako ministryně pro rovné...
Francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Na této posteli testuje žena speciální metodou odolnost panenské blány Naomi (účastnice soutěže, která se měla vdávat - pozn. redakce),“ zazněl komentář moderátora pořadu. „Tato procedura je nevyhnutelná, pokud by Naomi měla předtím pohlavní styk, svatba bude zrušena,“ pokračoval průvodce dějem epizody. V další scéně dívky vysvětlily důležitost tradice. „Děláme to pro rodinu muže, aby věděli, že si jejich syn bere za ženu krásnou dívku, která je stále panna,“ uvedla jedna z účastnic.

Dívky se následně moderátor zeptal, proč stejná pravidla neplatí i pro muže. „Pokud muž nechodí na večírky a nevídá se před svatbou i s jinými ženami, chybělo by mu to,“ uvedla budoucí nevěsta. „Tuto zkušenost muž prostě musí mít,“ dodala.

Bývalá ministryně pro rovné příležitosti Schiappaová scénář pořadu ostře odsoudila. „Celá instituce našeho republikánského manželství byla bez řádného vysvětlení pošlapána,“ stěžovala si politička v dopise. Dialogy byly dle jejích slov přímo namířeny proti zákonu, který má bojovat s náboženským separatismem. Zmíněnou legislativu představil loni prezident Emmanuel Macron, jak informoval server Lidovky.cz.

Součástí vládních reforem jsou i přísné restrikce v souvislosti s tzv. kontrolami panenství. Lékařům provádějícím zakázané zákroky může hrozit až rok za mřížemi a pokuta 15 tisíc dolarů. Pokud zákrok provede neprofesionál, může být souzen za znásilnění, i když s testem dívka souhlasila. Podobné praktiky jako jsou kontroly panenství dlouhodobě odsuzují mezinárodní zdravotnické i lidskoprávní organizace.

Marlène Schiappaová nešetřila kritikou ani v minulosti. V rámci mandátu ministryně pro rovné příležitosti mezi lety 2017 a 2020 vypracovala zprávu, která popisuje uchovávání stereotypů v některých televizních pořadech. Ty dle závěrů analýzy vedou k předsudečnému a nerovnému vnímání mužů a žen. To stejné nyní vytýká mimo jiné i reality show o romských svatbách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.