Lidovky.cz

Zemřel princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II. Vévodovi z Edinburghu bylo 99 let

Svět

  13:13aktualizováno  18:45
Londýn - Princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II. v pátek ráno pokojně zemřel ve Windsoru, oznámil Buckinghamský palác. Philipovi, známému také jako vévoda z Edinburghu, bylo 99 let. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

„Její královská výsost s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor,“ oznámila královská rodina na Twitteru.

Princ Philip se loučí s veřejností.
Britská královna Alžběty II. a její manžel princ Philip (archivní snímek z roku 1953)

Vlajky na Buckinghamském paláci byly staženy na půl žerdi a na jeho brány bylo podle záběrů z britských médií umístěno oznámení o vévodově úmrtí. K paláci lidé chodí klást květiny. Posledním místem vévodova odpočinku bude královská hrobka na hradě Windsoru, předtím bude jeho tělo uloženo v londýnském Svatojakubského paláci, napsal list Financial Times. Očekává se také, že Británie bude o pátku po osm dní držet smutek.

Posledním místem vévodova odpočinku bude královská hrobka na hradě Windsoru, předtím bude jeho tělo uloženo v londýnském Svatojakubského paláci, napsal list Financial Times. Očekává se také, že Británie bude ode dneška po osm dní držet smutek.

Vévoda nebude mít státní pohřeb

Vévoda nebude mít kvůli koronavirovým omezením státní pohřeb a rakev s jeho tělem nebude veřejně vystavená. „Členové veřejnosti musí být bohužel požádáni, aby se nepokoušeli zúčastnit událostí souvisejících s pohřbem,“ uvedla podle agentury Reuters královská heraldická společnost College of Arms. Pohřeb se v souladu s tradicí i Philipovými přáními bude podle ní konat v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru.

Brzy po oznámení vévodovy smrti začali lidé chodit k Buckinghamskému paláci klást květiny. Britská vláda však požádala, aby se lidé před královským palácem neshromažďovali a nadále se řídili epidemickými doporučeními, omezili cestování a vyhýbali se místům s velkou koncentrací lidí.

V posledních letech se princ na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Během pandemie covidu-19 trávil čas v izolaci, zejména ve Windsoru. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku očkován proti covidu-19.

V polovině února byl vévoda hospitalizován v soukromé londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března pak Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Britský princ Philip byl po měsíci propuštěn z londýnské nemocnice, léčil se z infekce po zákroku na srdci

Philip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. Po vzpouře v Řecku v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, nejprve do Paříže, posléze Philip pobýval v Německu či Anglii.

Philip se s Alžbětou II. oženil v roce 1947, pět let předtím, než se stala královnou. Podle zpravodajského serveru BBC mu proto patří titul nejdéle sloužícího královského chotě v historii země. Pár má čtyři děti, osm vnoučat a deset pravnoučat.

Philip si za 69 let vlády Alžběty II. vysloužil pověst tvrdého muže se sklony k občasným faux pas, píše agentura Reuters. Některým Britům Philip imponoval pro svůj šarm a neochotu tolerovat ve svém okolí pošetilé chování. Jiní ho však odsuzovali pro občasnou příkrost, která na ně působila nevychovaně a odtažitě. Zároveň podle Reuters hrál klíčovou roli v modernizaci britské monarchie v období po druhé světové válce a za zdmi Buckinghamského paláce byl královniným nejbližším důvěrníkem.

„Po celá ta léta mi jednoduše dodával sílu,“ uvedla Alžběta II. ve vzácném osobním komentáři na Philipův účet v roce 1997, kdy pár slavil 50 let od svatby.

Bývalý námořní důstojník v minulosti přiznal, že pro něj bylo těžké opustit armádní kariéru a přijmout roli královského chotě, jež neměla žádné jasně vymezené úkoly. I přes svou inteligenci a ironický, přímočarý způsob vyjadřování princ nedával najevo své intelektuální zájmy, mimo jiné o poezii a teologii, píše list The Guardian. Byl sběratelem umění, sám se občas věnoval malbě a v osobní knihovně měl více než 11 000 titulů.

Čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. v posledních letech omezila účast na oficiálních akcích a část svých povinností předala následníkovi trůnu princi Charlesovi, jeho synovi Williamovi a dalším členů královské rodiny. Ačkoliv Philipovo úmrtí vzbuzuje otázky, zda královna po odchodu svého důvěrníka neabdikuje, pravděpodobnost takového kroku je téměř mizivá, domnívají se odborníci na královskou rodinu.

Podle odborníků na britskou monarchii sice Philip na veřejnosti hrál sekundární roli, v soukromí byl ale bezesporu hlavou rodiny. Jeho absence v jejím čele podle nich vedla k nedávným krizím, včetně odchodu Charlesova mladšího syna Harryho a jeho manželky Meghan, kteří se vzdali aktivní role v britské monarchii.

Princ Philip

  •  Princ řecký a dánský, narodil se 10. června 1921 na ostrově Korfu.
  • Britský princ Philip, stál víc než sedm desetiletí po boku patrně nejznámější panovnice světa, britské královny Alžběty II. Celou tu dobu podporoval svou choť v její roli a zároveň si uprostřed přísných pravidel královského dvora zachovával svůj osobitý styl, pro který si jej královna kdysi vyvolila. Do vysokého věku byl stále vitální a aktivní, z veřejného života se stáhl teprve v roce 2017. Poslední dobou pobýval se svou chotí kvůli pandemii covidu-19 na hradě Windsor.
  • Také ho trápily zdravotní potíže. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci. Koncem roku 2011 byl hospitalizován kvůli voperování cévního implantátu, v roce 2013 podstoupil operaci břicha.
  • Na královském dvoře Philipa zpočátku příliš nevítali, protože nebyl „tak úplně prototyp anglického gentlemana“. Alžbětu však nezvratně okouzlil jako mladý pohledný kadet svým šarmem, humorem a nezávislostí. Začali si spolu dopisovat, když bylo Alžbětě třináct a jemu osmnáct. Alžběta později prozradila, že šlo o lásku na první pohled.

  • S Alžbětou II. mají čtyři děti (Charles, Anna, Andrew a Edward) a osm vnoučat. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“
  • Philipovy vztahy s jeho dětmi byly složitější. Jeho nejstarší syn princ Charles v autorizované biografii Jonathana Dimblebyho naznačil, že ho v dětství otec často zastrašoval a že se bál jeho přísných pravidel i kousavého výsměchu. Na přísnosti byl založen i Philipův program na podporu dobrodružného ducha a sportovních výkonů mladých, kteří se musejí osvědčit i ve službě společnosti (Duke of Edinburgh Award Scheme). Princ také maloval a sbíral umění. Pověstným se stal také svým osobitým humorem, který se občas dostával až na hranici hrubosti.
  • V roce 1996 navštívil Philip s Alžbětou i Českou republiku a v roce 2009 se stal nejdéle „sloužícím“ manželským partnerem v historii britských panovníků. Rovněž byl nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.