Lidovky.cz

EU společnou akci proti Rusku nechystá, řekl šéf unijní diplomacie. Česko o ni prý nepožádalo, Hamáček to popírá

Svět

  15:34aktualizováno  20:59
BRUSEL - Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že na pondělním jednání ministrů zahraničí Evropské unie požádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, země EU se ale nechystají koordinovaně podpořit český postup.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přitom po jednání řekl, že Praha nepožádala o to, aby země EU koordinovaně podpořily postup České republiky, která vypověděla 18 ruských diplomatů kvůli podezření na ruské zapojení do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Členské státy ale podle Borrella za Českem jednotně a solidárně stojí.

„Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou,“ prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, však momentálně není na pořadu dne. „Může se to ale změnit,“ dodal Borrell.

Německo k případu Vrbětice prozatím mlčí. Počká si na výsledky vyšetřování

Hamáček dopoledne kolegy z ostatních 26 unijních zemí informoval o vývoji nevídané diplomatické rozepře, v níž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí z ambasády v Praze reagovalo vypovězením 20 Čechů z Moskvy.

Podporu dávali Česku najevo také samotní ministři. „Informace, které přicházejí z České republiky v souvislosti s explozí v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, jsou bezprecedentní,“ uvedl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který na videokonferenci podpořil Česko. Bratislava je podle něj znepokojena tím, že jsou čeští občané vystaveni „aktivitám, které mají zásadní dopad na jejich bezpečnost“. Korčok také zdůraznil význam, který má v této souvislosti dlouhodobá spolupráce tajných služeb unijních zemí.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Podporu České republice vyjádřili i ministři V4 ve společném prohlášení zveřejněném na webu polského ministerstva. Uvedli, že odsuzují veškeré aktivity, jejichž cílem je ohrozit bezpečnostní situaci suverénních států a jejich občanů.

„Ministři zahraničních věcí Polska, Slovenska a Maďarska vyjadřují solidaritu s nedávnými kroky podniknutými naším blízkým partnerem, spojencem a sousedem, Českou republikou,“ uvádí zveřejněný text.

„Jsme připraveni dále zvyšovat naši odolnost vůči podvratným krokům jak na úrovni jednotlivých států, tak ve spolupráci s našimi spojenci ze zemí NATO a státy Evropské unie,“ sdělili ministři zemí takzvané visegrádské skupiny, do které kromě Česka patří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Ruská strana tvrzení o zapojení příslušníků tajné služby do výbuchu odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Slovinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na začátku dnešního jednání všichni ministři dali najevo „plnou solidaritu“ s Českem v souvislosti s „aktivitami ruských tajných služeb na jeho území v roce 2014“. Tehdy při zmíněném výbuchu muničního skladu u moravské vesnice zemřeli dva lidé.

Bulharská ministryně Ekaterina Zacharievová nabídla Česku pomoc tamních bezpečnostních složek při vyšetřování případu. „Narušení (české) svrchovanosti Ruskem je naprosto nepřijatelné,“ uvedla na twitteru ministryně.

Právě do Bulharska měla patrně zamířit část munice z Česka a ruští zpravodajci se podle médií zřejmě snažili o to, aby jedna ze dvou explozí nastala až v této zemi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.