Lidovky.cz

Svět

Pentagon a další úřady vyšetřují možný útok neznámou energií u Bílého domu

Bílý dům. foto: Pixabay

Washington - Americké federální úřady vyšetřují na území USA dva incidenty, které podle nich připomínají dosud nevyjasněné útoky, jimž údajně čelili američtí diplomaté na velvyslanectví v Havaně, a které řadě z nich způsobily dlouhodobé zdravotní potíže. Podle zdrojů serveru CNN se záležitostí zabývá Pentagon a několik dalších federálních agentur, jeden z incidentů se totiž zřejmě stal loni v listopadu přímo v zahradách Bílého domu.
  21:52

USA nechtějí konflikt s Ruskem a Čínou, své zájmy ale budou bránit, řekl při projevu Biden

Činitelé ministerstva obrany informovali tento měsíc o záhadných událostech členy výborů pro ozbrojené složky Senátu a Sněmovny reprezentantů. Panuje totiž podezření, že by se mohlo jednat o útoky s využitím určité formy cíleně vysílané energie. V listopadu postihly záhadné symptomy představitele Národní bezpečnostní rady (NSC) v zahradách prezidentské rezidence, podobnou zkušenost popsal v roce 2019 jiný činitel Bílého domu při procházce se psem na předměstí Washingtonu.

Zdravotní potíže, které postihly desítky pracovníků ambasády USA v Havaně, Rusku nebo Číně, se projevují ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku nevyjasněného onemocnění před několika lety stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů. Americká média v minulosti spekulovala, že symptomy by mohly být důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami. Někteří činitelé Pentagonu podezřívají Rusko, jiní Čínu, nemají nicméně důkazy, jež by to jednoznačně prokázaly.

Zvěsti o podobných útocích na americkém území podle CNN kolují ve Washingtonu již nějakou dobu. Ačkoliv se nedávné incidenty poblíž Bílého domu zdají být podobně těm z Kuby, Ruska, nebo Číny, vyšetřovatelé podle zdrojů CNN dosud nepřišli na to, že by měly jednotlivé události nějakou spojitost, a kdo by za nimi mohl případně stát.

Minimální firemní daň 21 procent? Návrh ministryně financí USA podporuje Německo i Francie

USA se snaží porozumět podobným incidentům od roku 2016. Ministerstvo zahraničí USA v jedné ze svých studií uvedlo, že jde zřejmě o útoky s využitím energie mikrovln. Americká národní akademie věd vydala v březnu zprávu, v níž opatrně a se značnou dávkou nejistoty uvedla, že by se mohlo jednat o mířené impulsy radiofrekvenční energie.

Americké úřady však stále tápou ohledně toho, zda se jedná skutečně o možné útoky, nebo o reakce na nějaký přirozený fenomén. Symptomy z jednotlivých incidentů jsou totiž značně různorodé a americkým úřadům také stále není jasné, jakým způsobem by mohl nějaký nepřítel takové útoky provádět.

Někteří lidé si z údajných útoků odnesli těžká zranění, nejméně jeden pracovník Ústřední zpravodajské služby (CIA) například musel předčasně odejít do důchodu kvůli trvalému poranění mozku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.