Lidovky.cz

Za posledních 24 hodin dorazilo na Lampedusu přes 2100 migrantů. Počasí přálo k překonání moře

Svět

  11:35aktualizováno  18:59
Řím - Na italský ostrov Lampedusa připlulo za posledních 24 hodin přes 2100 migrantů z Afriky, kteří do Evropy vyplouvají zejména z Libye. Na 700 migrantů jen za poslední den vrátila do Libye její pobřežní stráž. Rostoucím počtem migrantů, kteří nyní vyplouvají na moře kvůli lepšímu počasí, by se měla v příštích dnech zabývat italská koaliční vláda.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Některé italské strany volají po přísnější migrační politice. Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová dnes podle agentury ANSA o situaci hovořila i s komisařkou EU pro vnitřní záležitosti Ylvou Johanssonovou, která vyzvala země EU k převzetí části migrantů od Itálie.

„Je potřeba, abychom byli solidární s Itálií. Vyzývám ostatní členské země EU, aby pomohly s relokací (běženců). Vím, že je to nyní obtížnější vzhledem k pandemii, ale myslím, že je to možné zvládnout,“ řekla dnes novinářům Johanssonová po jednání se šéfem Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Filippem Grandim. Ten vyzval EU, aby po letech handrkování, kdo je za připlouvající migranty zodpovědný, přijala solidární systém jejich přebírání.

„Ano, připlulo několik lodí, ale mluvíme o zvládnutelných počtech. Skrze rozumný a dohodnutý mechanismus je to podle mého názoru naprosto zvládnutelné,“ řekl Grandi. Itálie a Malta se v předchozích letech i radikální migrační politikou snažily přimět EU k solidaritě a zavíraly své přístavy lodím nevládních organizací s běženci, dokud jim vlády unijních zemí neslíbily, že jim s migranty pomohou. Podle AP to ale někdy byly jen sliby, či minimálně odklady činů.

Běženci, kteří utíkají z Afriky před násilím, ozbrojenými konflikty a chudobou, plují často na vratkých člunech. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedla, že jen v neděli nejméně pět migrantů, včetně dítěte, zemřelo u libyjských břehů, když se převrátil člun s přinejmenším 45 osobami. Nevládní organizace Alarm Phone, která přijímá informace o plavidlech v nesnázích, uvedla, že dnes v noci se čluny se zhruba čtyřmi stovkami migrantů v nouzi nacházely v okolí Malty.

Během posledních 24 hodin připlulo na Lampedusu 20 plavidel s migranty. Některým pomohla italská pobřežní stráž a policie. Dnes tam připlulo na 635 běženců a v neděli přes 1400. Kapacita tamního zařízení pro migranty je přitom jen asi 200 míst, uvedla AP. Podle ní tak bylo několik stovek migrantů umístěno na nepoužívaný trajekt, kde budou v karanténě, dokud jim neudělají testy na covid-19. Podle stanice Rai vyslaly italské úřady k Lampeduse loď, která část migrantů převeze na Sicílii, pod níž ostrov Lampedusa správně spadá. Před týdnem přitom na Sicílii přivezla přes 450 migrantů humanitární loď Sea-Watch-4.

Postupy evropské pobřežní stráže budí otázky. Podle analytiků kvůli ní zahynulo přes 2000 migrantů

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes uvedla, že libyjská pobřežní hlídka vrátila do země za poslední den zhruba 700 migrantů. Ti budou internováni v táborech, kde jim podle mezinárodních organizací hrozí násilí a porušování práv. Vedoucí IOM v Libyi Federico Soda vyzval státy, aby ve Středomoří znovu nasadily záchranné lodě.

Také Grandi minulý měsíc vyzval italské úřady, aby neblokovaly záchranné mise lodí nevládních organizací, jejichž aktivita podle něj „zaplňuje prázdno“ způsobené nedostatečným úsilím států EU. Italské úřady už několikrát zakázaly humanitárním lodí znovu vyplout na moře se zdůvodněním, že nesplňují požadavky pro přepravu velkého počtu lidí.

Větší migrační vlnou by se měla v příštích dnech zabývat italská vláda. K jednání s premiérem Mariem Draghim vyzval v neděli vůdce krajně pravicové Ligy Matteo Salvini, který dlouhodobě kritizuje ilegální migraci. Šéf dalšího vládního uskupení, středolevicové Demokratické strany, Enrico Letta vyzval, aby evropské lodě z mise Irini, jež dohlíží na dodržování zbrojního embarga na Libyi, byly nasazeny na záchranné akce v moři. Když byl premiérem v letech 2013 a 2014, nechal Letta spustit operaci Mare Nostrum, během které se na záchraně migrantů v moři podílely lodě italského námořnictva.

Agentura AP dnes s odvoláním na italské ministerstvo vnitra uvedla, že do dneška připlulo do Itálie téměř 13 000 migrantů, za stejné období loni to bylo na 4180 běženců a v roce 2019 do května něco přes 1000 migrantů. Loni migraci zbrzdila pandemie covidu-19 a o rok dříve tehdejší ministr vnitra Salvini se svou politikou uzavírání přístavů. I letošní počty jsou ale výrazně nižší než v letech 2014 a 2015, kdy do Evropy přes Středozemní moře mířily stovky tisíc lidí.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.