Lidovky.cz

Svět

Indové se snaží odvrátit katastrofu. Lidé se léčí v autobusech, dobrovolníci pomáhají s kyslíkem

Indové se snaží odvrátit katastrofu. foto: Reuters

Doporučujeme
Praha / Nové Dillí - Indie je kvůli epidemii koronaviru v posledních týdnech na hranici totálního kolapsu. Zdravotníci se potýkají s řadou problémů. Nemocnice nestíhají, chybí potřebná lůžka i zásoby kyslíku. Lidé tak ve velkém umírají přímo na ulicích. Desítky mrtvých těl plavou také v řece Ganze. Situaci nezvládají ani krematoria. Přesto se Indové snaží katastrofu odvrátit, často pomáhají i provizorní řešení.
  14:11

Druhá vlna koronaviru zasáhla Indii takovým způsobem, že celou zemi doslova srazila na kolena. Podle serveru World Meter vykazuje jedna z nejlidnatějších zemí světa takřka dvacet tři a půl milionu nakažených a přes 254 tisíc zemřelých. Čísla ale zřejmě mohou být podle BBC ještě vyšší, než uvádějí úřady. Řada obyvatel se totiž testování vyhýbá. Mnoho úmrtí ve venkovských a méně dostupných oblastech navíc ještě nemuselo být zaregistrováno.

Kvůli nezvladatelnému šíření nákazy se bortí celý zdravotnický systém. Nemocnicím schází nejen lůžka a personál, ale i léky a potřebný kyslík. Zdravotnická zařízení tak musejí odmítat pacienty, ti pak jsou nuceni urazit spoustu kilometrů, aby našli nemocnici, kde mají volné místo a mohou je přijmout. „Jezdili jsme tři dny, abychom našli volné lůžko,“ řekl BBC muž, který hledal místo pro svou ženu. Někteří se zdravotnické péče ale nedočkají a bez pomoci umírají na ulicích.

Koronavirus v Indii.
Masová kremace v Novém Dillí

Nedostatek personálu se vláda snaží kompenzovat tím, že zapojila vojenskou lékařskou infrastrukturu. Ve zdravotnických zařízením navíc mají pomáhat zdravotníci v důchodu. Postupně se zvyšuje i počet lůžek. Do provozu byly podle zpráv BBC znovu uvedeny asi čtyři tisíce autobusů Indian Railways, které poskytují prostor k léčbě nakaženým s mírnými až středně závažnými příznaky. Některé vagony indických vlaků zase byly přeměněny na izolační oddělení. Jejich výhodou je, že je lze dopravit do stanic v různých městech a provizorní vlakové „pokoje“ jsou vybaveny lůžky, koupelnami, elektrickými zásuvkami pro lékařské vybavení i zásobami kyslíku.

Ošetřovatelská střediska se stala i ze sportovních hal, stadionů a věhlasných ašrámů, typických poutních míst. Tlak nemocnic zmírnil vznik lůžkových center na stadionu v Bangalore či v Guwahati.

WHO považuje variantu koronaviru z Indie za zvláště znepokojivou. Je možné, že je schopná obcházet vakcínu

Problémem, který se prozatím nedaří dostatečně efektivně vyřešit, je nedostatek kyslíku. Přestože vláda zahájila akci „kyslíkový expres“, díky které dopravuje pomocí vlaků a indického letectva kyslík tam, kde je potřeba, ani to nestačí. „Sledovat lidi lapající na ulici po vzduchu je jako vidět ryby na suchu,“ uvedl pro BBC. doktor Harjit Singh Bhatti z nemocnice v Dillí. „Nedostávají kyslík a umírají,“ dodal.

Zdravotníci jedou v Indii na doraz, situaci na místě pomáhají řešit i Lékaři bez hranic, říká jeden z jejich šéfů

K situaci se pro BBC vyjádřil i pomocník z krematoria v Dilí Jayant Malhotra. „Lidé nedostávají kyslík a umírají jako zvířata,“ řekl. V důsledku množství úmrtí nestíhají ani pohřební služby. Ty musely v nouzovém stavu přistoupit na hromadné pohřby. Jedno z pohřebních zařízení na svém parkovišti dokonce vybudovalo provizorní hranici, aby zvládlo odbavovat příliv těl. Spousta míst už v důsledku takových opatření ohlásila nedostatek dřeva na budování hranic, kde zemřelé pálí.

Nebyl to ale první případ, kdy Shahnawaz Shaikh pomohl. Dvaatřicetiletý muž vyrostl podle informací CNN v bombajském slumu a postupně si vybudoval malou prosperující firmu. Když ji musel v době epidemie koronaviru zavřít, rozhodl se pomáhat. Na jeho rozhodnutí mělo vliv úmrtí jeho těhotné známé, která zemřela před branami nemocnici i s nenarozeným dítětem kvůli nedostatku kyslíku. Už loni v červnu tak založil iniciativu „Ray of Hope“, která poskytuje kyslík nakaženým. 

Indii nabídli pomoc i ti největší nepřátelé, říká odborník. Velmoc s vakcínou obchodovala, teď nemá čím očkovat

Takový osud se vyhnul Reshmě Aub Shaikhové, která ležela třináct hodin bez lékařské péče v rodinné rikše a bojovala o život. Její rodina mezitím jezdila po Bombaji a hledala pomoc. Žádná z nemocnic nemohla ženu s nízkou hladinou kyslíku v krvi přijmout, bratranec jejího manžela se nakonec obrátil na internet, kde získal pomoc od Shahnawaze Shaikha. Ten mu doručil až do domu kyslíkovou lahev a Reshma byla zachráněna.

Shaikh utratil dle informací CNN dva tisíce dolarů, aby nakoupil 30 kyslíkových lahví, které pak nabídl zdarma každému, kdo by je potřeboval. Výzvu začal šířit i na internetu a sociálních sítích. Když mu došly finance, prodal i své auto, SUV Ford Endeavour, aby za utrženou částku zakoupil dalších 160 kyslíkových lahví. Celkem už dokázal pomoct asi sedmi tisícům lidí a v Indii je známý jako „kyslíkový muž“. Pomáhá ale i tím, že platí lékařskou péči těm, kteří si ji nemohou dovolit.

Úmrtí ale přes veškeré snahy stále přibývá. Ve východní Indii dokonce plavaly na hladině Gangy v blízkosti břehu desítky těl. Podle informací bylo z řeky vytaženo nejméně 71 těl. Jejich nález CNN potvrdily i místní úřady. Prozatím však nelze určit, zda byli zemřelí pozitivní na covid-19. 

Vyšetřovatelé zatím zjistili jen to, že těla byla ve vodě nejspíš tři až čtyři dny a nepocházejí z okresu Buxar, kde byla nalezena. Nejspíš připlavala po proudu. Zda se stala oběťmi koronaviru nebo nedostatku lékařské péče, tak bude teprve zjištěno.  Těla byla předána k pitvě, která by příčinu smrti měla odhalit.

Témata: Zahraničí (LN)
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.