Lidovky.cz

Princetonská univerzita bojuje proti systémovému rasismu. Katedra zrušila požadavek na řečtinu a latinu

Svět

  17:37
Princeton - Katedra klasických studií na prestižní Princetonské univerzitě odstranila požadavek, aby studenti měli alespoň částečnou znalost řečtiny nebo latiny. Oborová rada krok odůvodnila tím, že chce zabránit systémovému rasismu a vytvořit příležitosti pro kariérní postup studentů či budoucích kolegů bez znalostí pozadí oboru.

Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. foto: Reuters

Podle týdeníku Princeton Alumni Weekly oddělení klasických studií svým krokem zcela eliminovalo svou „klasickou“ stopu. Obor původně požadoval znalost řečtiny nebo latiny a studenti museli navíc některý z těchto jazyků absolvovat.

Bizarní případ na pařížské univerzitě: bývalý rektor čelí vyšetřování kvůli neetickému nakládaní s těly lidí

To už však nově platit nebude. Zásadní změny si údajně vyžádaly rasové nepokoje a protesty z loňského léta, které vyvolala vražda George Floyda. Uvedl to profesor klasických studií a ředitel vysokoškolského studia Josh Billings. Řečtina a latina tak byly považovány za méně důležité než diverzifikace studentské populace, a proto došlo k transformaci.

Na základě informací od výboru katedry je cílem nových opatření snaha zpřístupnit studia širší škále studentů a zajistit, aby studium antického Řecka a Říma bylo propojeno s řadou zkušeností a různých perspektiv.

„Myslíme si, že díky novým perspektivám v této oblasti se to v oboru zlepší. Mít lidi, kteří na střední škole možná nevystudovali klasiku, může na katedře vytvořit pulzující intelektuální komunitu,“ řekl Billings pro The National Review. Zároveň zadoufal, že si studenti cestu k některému z jazyků najdou, kdy na ně budou vyučující apelovat.

‚Antikomunista‘ Orbán se spřáhnul se svým někdejším nepřítelem. V Budapešti má vyrůst čínská univerzita

Představitelé katedry si přesto myslí, že ani tyto kroky zcela nepomohou. „Akce, které podnikáme na podporu spravedlnosti a inkluze, ani tak nebudou stačit na ochranu členů naší komunity před diskriminací a účinky systémového rasismu - zejména antičerného rasismu,“ uvedla katedra.

Ve svém prohlášení také potvrdila, že byla kvůli rasismu nehostinná pro studenty tmavé i jiné než tmavé pleti, což by se mělo změnit.

Změny provedla také katedra politologie, kde vznikla přednáška s názvem „Rasa a identita“, v níž musejí studenti absolvovat kurz zaměřený na rasu a politiku ve Spojených státech. K tomu musí projít dalšími rasovými kurzy a začlenit rasové téma i do své diplomové práce. „Politika rasy je základem politických dějin USA, a proto byla tato cesta nezbytná,“ řekl pro CNS News profesor Frances Lee.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.