Lidovky.cz

Ekonomika

Růst cen za pandemie zpomalil, za některé zboží a služby si ale letos připlatíme. Za jaké to bude?

Dodržování zvýšené hygieny je v obchodech Palladia samozřejmostí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Analýza
PRAHA - Do loňského roku jsme vstupovali s rostoucí inflací. Šla vytrvale nahoru od října 2019 a v únoru 2020 byly spotřebitelské ceny oproti stejnému období předchozího roku o 3,7 procenta vyšší. Tím zamotaly hlavu České národní bance (ČNB), která následně zdražila peníze zvýšením úrokových sazeb. Pak ale dorazila pandemie koronaviru a převzala taktovku nejen nad životem lidí a firem, ale i nad růstem cen.
  20:01

Benzin a nafta v Česku od minulého týdne opět zlevnily, nejlevněji tankují v Ústeckém kraji

V březnu růst cen zvolnil na 3,4 procenta a padal až do května. Ale spolu s rozvolňováním lockdownu ceny začaly v červnu zase stoupat a v červenci byla inflace tam, kde v březnu. Pak zase šla s částečným uzavřením ekonomiky dolů, v listopadu na 2,7 %.

„Inflace bude dál klesat směrem k dvouprocentnímu cíli ČNB. V pozadí bude pomalejší růst cen potravin, energií i mezd a také silnější kurz koruny. Hlavní otázkou příštího roku bude, zda dostupnost vakcíny skutečně povede k zažehnání rizika nákazy a dalších vln koronakrize, tudíž jak silné bude navazující navýšení poptávky domácností. A do jaké míry si výrobci a prodejci zboží a poskytovatelé služeb budou chtít kompenzovat letošní ztráty navýšením cen,“ usuzuje ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa. Návrat inflace ke dvěma procentům očekává také ČNB.

Zdraží tabák i povinné ručení

Nižší inflace je určitě dobrá zpráva pro všechny. Zejména pro majitele úspor, jimž se jejich peníze znehodnotí méně než při inflaci nad tři procenta. Kuřáci ale radost mít nebudou. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) šly ve třetím kvartále letošního roku ve srovnání s minulým třetím čtvrtletím ceny tabákových výrobků nahoru o 14 procent. A špatné zprávy přinese i nadcházející nový rok. Kvůli vyšší spotřební dani totiž krabička cigaret podraží o osm korun, balíčku řezaného tabáku o 11 korun a krabičky zahřívaného tabáku o dvě koruny.

Motoristům podraží také povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů v listopadu odhadla, že průměrná škoda hrazená z povinného ručení se v roce 2020 meziročně zvýšila o 5,2 procenta, zatímco průměrné pojistné se během roku zvýšilo jen o 2,9 procenta. Takže ceny jsou pozadu za náklady a pojišťovny patrně budou mít snahu rozdíl dohnat. Jak se to projeví u jednotlivých pojišťoven, nelze zobecnit.

„Každý motorista u nás dostává individuální sazbu podle své vlastní charakteristiky a svého auta. Snažíme se omezit solidaritu a zohlednit co nejvíce vlastní profil,“ říká například mluvčí pojišťovny Uniqua Eva Svobodová. „Po zohlednění obecné situace na trhu oprav vozidel a také s ohledem na vývoj pojistných plnění za újmy na zdraví jsme v minulých dvou letech pojistné zvyšovali v průměru v řádu tří až pěti procent,“ dodala.

Vývoj inflace od roku 2008, růst cen u zboží od roku 2015, vývoj úrokové sazby...

„Jak přesně cenu povinného ručení budeme měnit, rozhodneme v průběhu roku. Průběžně sledujeme, jak se vyvíjejí náklady na škody na jedné straně a cena pojištění na straně druhé. Pravda je taková, že dlouhodobě rostou ceny všeho – náhradních dílů, mechaniků v servisu i cena práce našich lidí v první linii – lidí v klientském centru, likvidátorů, mobilních techniků. A to všechno musíme do ceny pojištění promítnout,“ popisuje Nela Maťašeje, mluvčí Direct pojišťovny.

Rozdílů v cenách bude přitom přibývat. Jak řekl mluvčí Kooperativy Milan Káňa, kromě zdražování pojistného rizikovým skupinám, k nimž jsou řazeni mladí nezkušení řidiči osobních vozů a z vozidel autobusy, dodávky či tahače, se bude ještě podstatně víc zohledňovat bezeškodní průběh u jednotlivých motoristů. Zvýšení pojistného by tak mělo vyhnout řidičům bez nehod.

Ceny úvěrů zvedá riziko

Otázkou také je, kam se v příštím roce vydají ceny úvěrů. Pandemie se totiž podepsala na schopnosti řady klientů splácet – a banky to už v letošním roce stálo spoustu peněz, což si někde musejí vynahradit. „U spotřebitelských úvěrů nelze vyloučit nárůst sazeb v důsledku zvýšeného rizika nesplácení, nicméně tento nárůst bude hodně tlumen pokračujícím bojem o podíly na trhu,“ odhaduje Skořepa.

Růst spotřebitelských cen v listopadu počtvrté za sebou zpomalil

Banky budou přistupovat obezřetněji i k úvěrům v podnikové sféře. To se nemusí projevovat jen zvýšenou rizikovou přirážkou. Ze signálů, které peněžní ústavy vysílají, je zřejmé, že některé podniky, zejména z oblasti cestovního ruchu a pohostinství, pro ně budou víceméně tabu.

Obecně by mohlo úvěry v Česku zdražit i zvýšení základní úrokové sazby ČNB, které ekonomové očekávají ve druhé polovině příštího roku.

Někde podraží jízdné

V některých městech zdražuje také veřejná doprava. Například občané či návštěvníci Plzně v příštím roce za roční kupon zaplatí o 114 korun více, celkem 4120 Kč. Podobně se zvýší cena ostatních typů jízdenek.

O zvýšení jízdného donedávna uvažovala také Praha. Šéf pražského dopravního podniku Petr Witowski v rozhovoru pro LN na konci listopadu řekl, že se tržby z prodeje jízdenek kvůli pandemii koronaviru dramaticky propadly. Na financování provozu pražské MHD se místo běžných 20 podílejí pouhými 15 procenty. Chybí hlavně jízdné od zahraničních turistů. Ve hře byl scénář, že se cena 30minutové jízdenky zvýší ze současných 24 na 32 korun a cena ročního kuponu pro dospělé z 3650 Kč na 4015 či 4380 Kč. Pražský magistrát, zástupce jediného akcionáře dopravního podniku, však nakonec rozhodl, že se s jízdným hýbat nebude.

Adam Scheinherr, náměstek primátora (za Praha sobě), v polovině prosince uvedl, že v současné době by zvýšení považoval za nemorální. „Řada lidí přišla o práci a má existenční problémy,“ zdůraznil Scheinherr. Dodal, že v budoucnu se ovšem Praha zdražení nevyhne.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.