Lidovky.cz

MACHÁČEK: Odkdy tu Německo šéfuje?

Evropa

  13:01
PRAHA - Publicista Clive Crook se na serveru Bloomberg táže, odkdy je Německo evropským šéfem, a poukazuje na některé výroky německých představitelů, které jsou určitě za hranou.

Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrtečním summitu vůdců EU v Bruselu varovala, že pokud nebude příměří vyhlášené na základě dohody z Minsku dodržováno, unie zváží další rozšíření protiruských sankcí. foto: Reuters

Crook nastiňuje dvě linie pohledu na německou roli v EU. Ta první, populární mezi euroskeptiky, říká, že Německo se potřebuje vyrovnat s dvěma prohrami ve 20. století a chce vládnout Evropě „jinými prostředky“.

Ta druhá, populární pro změnu mezi evropskou elitou, říká, že pocit viny Němcům brání v odhodlání Evropu vést, když přitom Evropa vést potřebuje. (Více se dočtete zde.)

V posledních týdnech to ale nevypadá, že by Německo nějak moc váhalo. Ať už to s Řeckem dopadne jakkoli, souboj mezi Řeckem a zbytkem eurozóny byl podáván jako bitva mezi Řeckem a Německem, kde ostatní jenom přihlížejí.

Když Řecko minulý týden zaslalo Evropě doplněný návrh diskuse, odpověděl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, že je to dobrý základ pro jednání, ale mluvčí německé vlády naopak řekl, že to „není substantivní materiál pro řešení“, další němečtí představitelé označili návrh za trojského koně.

Podle Wolfganga Schäubleho dokonce „nebylo o čem diskutovat“. Deník FT napsal, že Schäuble opakovaně uvedl, že Řecko může záchranný program za 172 miliard eur opustit. „Jsem připraven na jakoukoli pomoc, ale když mou pomoc nikdo nechce, tak fajn.“

Crook si vychutnává, že německý ministr mluví o „mojí pomoci“, když hovoří o pomoci euroskupiny.

Podle banky Morgan Stanley stále není jisté, jestli Řecko zůstane v eurozóně. Graf ilustruje dlouhý seznam očekávaných dramat jenom v příštích měsících.

FT taktéž napsal, že mnozí němečtí jestřábi prosazují teorii amputované nohy, „kdy odříznutí otrávené tkáně povede k ozdravení zbytku eurozóny“. Milé přirovnání, konstatuje Crook a dále pokračuje: „Když už jsem si myslel, že nemohu být víc zděšen a zklamán, přečetl jsem si páteční vyjádření Schäubleho k dosaženému kompromisu. Schäuble řekl, že „Řekové budou mít jistě obtíže vysvětlit tohle voličům“. Jak nápomocné.

Jedna věc je, že záchranný program pro Řecko prostě selhal a řecké ekonomické problémy nejsou jen vinou Řecka. Ale na to na chvíli zapomeňme. Otázkou spíše je, kdo rozhodl o tom, že Němci budou velet.

Německo je největší a nejúspěšnější evropská ekonomika, vytváří 29 procent evropského HDP a má 24 procent populace. Jeho hlasovací síla v různých fórech EU je nastavena podle toho.

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA:

Německo je též největší evropský věřitel, což mu dodává zvláštního postavení ve věci veřejného dluhu. Stále je to ale jenom jedna země z euroskupiny, která má 19 členů.

Crook to vidí zcela jasně. Díky své velikosti a síle Německo má a musí vést, nemá ale žádné právo diktovat. Kdyby němečtí lídři byli moudří, dali by si velký pozor na to, aby nevypadali, že diktují. V poslední době se Německo pokoušelo řídit politiku ECB, bankovní unii, politiku vůči Řecku a další politicky citlivá témata. Chovalo se, jako že je jasné, kdo je u vesla.

Ostatní orgány EU a eurozóny jsou spoluzodpovědné, protože vystupovaly bázlivě. Evropa potřebuje vést, ale Německo nevypadá zrovna kvalifikovaně. Jeho politici jsou neosvícení v makroekonomických věcech, ve věcech dluhu i deflace a jeho představitelé předvádějí, že nejsou schopni realizovat svůj vliv s rovným respektem ke všem „občanům EU“ bez rozdílu.

Debata Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.