Lidovky.cz

MACHÁČEK: Bát se, či nebát řecké nákazy?

Názory

  14:06
Gillian Tett píše ve Financial Times o tom, proč Američany následky případného řeckého kolapsu či odchodu z eurozóny znepokojují daleko více než Evropany. Autorka se domnívá, že možná mají Evropané tendenci následky případného řeckého exitu podceňovat.

Krizí sužované Řecko. foto: Reuters

Celý článek ve Financial Times si můžete přečíst ZDE.

Na výročním zasedání MMF ve Washingtonu minulý týden upozorňovali němečtí zástupci, že trhy už si riziko grexitu „započítaly“ a že následky budou omezené.

To Amerika má za sebou zkušenost Lehman Brothers, a proto jsou američtí experti a představitelé daleko neklidnější. 

V roce 2008 se Američané poučili z toho, jak se relativně malý šok může úplně vymknout kontrole. Američanům to zanechalo jizvu na duši.

I když je totiž riziko dobře analyzováno nebo se s ním počítá, neznamená to, že nemůže mít nezamýšlené, neblahé konsekvence. V případě Lehmanů paniku nezpůsobil pouze vývoj na trhu s finančními deriváty, ale také regulatorní nejasnosti mezi Londýnem a Wall Street.

Panika se nemusí šířit tak, že se investoři začnou obávat, že i v jiných bankách je díra, ale svou roli hraje i celkové šíření nejistoty a neklidu, včetně nejistoty politické. Krizi po pádu Lehman Brothers prohloubilo to, že americký kongres nejprve odmítl záchranný „balíček“ pro banky. Pořád je tu prostor pro logistické, zákonné a regulatorní překvapení.

Dodejme, že je tu také nějaká geopolitická nejistota. Řecko je přece důležitý strategický hráč v rámci NATO a systému euroatlantické bezpečnosti.

Ke stejnému tématu se vyjadřuje Mark Gilbert (více ZDE) a cituje filozofa Ludwiga Wittgensteina, který kdysi napsal, že povídat si o pocitech a smyslech je nemožné, protože „se jedná o něco a o nic zároveň“. Může nám to pomoci, když přemýšlíme o tom, zda krach či grexit může způsobit na trzích nákazu. Zatím to na to nevypadá, ale jak to bude, se dozvíme až ve chvíli, kdy se to skutečně odehraje.

Řecko vytváří zanedbatelných 1,8 procenta HDP eurozóny. Banky už dávno omezily tzv. expozici vůči Řecku. Hlavním věřitelem Řecka jsou hlavně oficiální agentury.

Přesto bylo na výročním zasedání MMF Řecko hlavním tématem. Proč asi? Možná lidi přitahuje jakýsi morbidní scénář, jde o podobnou fascinaci, jakou přitahují třeba autonehody. Hlavně ale jde o Wittgensteinovo dilema „něco, nic“.

Tento článek rovněž z Bloombergu upozorňuje na obrovské škrty v investicích, ke kterým museli přistoupit američtí těžaři nafty. Zatím je na trhu ropy přebytek, ale za čas se to obrátí a nedostatek investic v budoucnu způsobí ropný šok a raketový nárůst ceny ropy.

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Debata Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.