Lidovky.cz

MACHÁČEK: Řeší si Němci opravdu demografický problém?

Evropa

  13:41
Mimořádný summit EU toho mnoho nevymyslel, miliarda eur pro OSN a uprchlické tábory v Jordánsku a Turecku je málo a nebude znamenat bod zvratu.

Německá kancléřka Angela Merkelová. foto: AP

Zatímco pro Česko nebo třeba Slovensko jsou prohry na summitech stále tématem číslo jedna, pohled do světových médií ukazuje, že téma uprchlíků ustupuje ze slávy. Teď se řeší skandál VW, papež v Americe, možná ještě Rusko v Sýrii, EU už o kvótách prostě rozhodla a záběry na uprchlíky mašírující někde kolem plotu jsou už taky pořád stejné. Světová média už hladově vyčkávají něco nového.

Unie přehlasovala Česko a spol. Ministři vnitra schválili kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků

Je to podobné jako s Řeckem. Před dvěma měsíci všichni řešili Řecko, dneska Řecko už nikoho vůbec nezajímá.

EU problém uprchlíků jako vše tradičně odkopla systémem „kopání do plechovky po cestě“. Je podzim, přijde zima, vlna začne opadávat. Možná bude ještě jeden mimořádný summit o uprchlících do zimy, možná až na jaře, až se proud uprchlíků zase po zimě obnoví.

EU dále počítá se zřizováním tzv. hotspotů v Itálii a Řecku, tedy míst, kde se budou uprchlíci rychle rozdělovat na ekonomické migranty a opravdové uprchlíky.

Je to ale rozumné rozhodnutí, když zrovna Řecko nebylo za miliardy eur schopné spustit ani pozemkový registr, i když už byl skrze evropské fondy vícekrát zaplacen? Když mu EU dala před třemi lety peníze na plot na turecké hranici, který nebyl nikdy dokončen? Proč by teď mělo být něco jinak? Řekové už si dávno zvykli na to, že každý den lifrují uprchlíky do vlaků směr sever. Je realistické očekávat brzkou změnu kultury a efektivní fungování hotspotů?

‚Dostáváme z EU miliardy.‘ Česko se nebude proti kvótám bránit soudně

Jak to bude s posílením ochrany schengenské hranice a bojem s kriminálními převaděčskými gangy, také není jasné. Česká nabídka, že pomůžeme Maďarsku hlídat schengenskou hranici, je správná, ale mělo by se jednat spíše o nabídku celé EU, protože sama česká nabídka nic podstatného neřeší.

Většina uprchlíků, kteří se valí Balkánem, přichází z tureckých táborů, kde trávili několik let. Jenže Turecko jim dává pouze zvláštní status hosta, takže do Turecka je vracet nelze a do Sýrie, kde jsou podle ženevské konvence ohroženi na životě, už vůbec ne. Tohle jakési „jádro pudla“, které musí EU rozlousknout, pokud nechce přijmout celé dva miliony lidí z tureckých táborů. Vyřešil to summit? Nevyřešil.

...

Když už česká vláda prohrála, měla by se místo skuhrání a nadávání na EU pustit do přípravy nějakého zaměstnaneckého fondu pro uprchlíky a rychle se spojit s institucemi, jako je Svaz průmyslu nebo Hospodářská komora, které navrhovaly ještě před pár dny docela konstruktivní přístup. Již teď je třeba se informačně propojovat s podniky a zaměstnavatelskými svazy. Až budeme znát identitu „relokovaných migrantů“, je třeba jim hledat pracovní místa.

...

Ze strany zastánců Německa a ostrých kritiků českého přístupu zaznívá obdiv k chytré, či snad dokonce lišácké politice Německa, které si prý v těchto měsících protřele a jedním rázem a na jednu, či dokonce několik generací dopředu vyřešilo demografický problém stárnutí obyvatelstva a ubývaní pracovní síly. A hloupí Češi si mohli zařídit totéž, kdyby pořád nedělali všechno pro to, aby migranty odradili.

Uprchlíci jsou šancí pro naši ekonomiku, tvrdí šéf německé Bundesbank

Nevím, jestli si to Němci stále pořád ještě myslí (v takovém Bavorsku to – zdá se – takhle jednoduše nevidí), otázkou ale zůstává, jestli se tímto způsobem dělá veřejná politika v kulturní a civilizované zemi. Pokud za německou politikou skutečně stojí jacísi vlivní hybatelé, kteří organizují a navenek skrývají podobné politické cíle, pak je to velmi znepokojivé.

Spíše to ale vypadá, že německá politika posledních týdnů je normálně emotivní a zmatená a teprve teď si do ní někdo zpětně promítá nějaké promyšlené racionální záměry a plány.

V případě, že rychle provedená demografická změna je skutečně cílem německé politiky, je správné, aby si Němci vozili uprchlíky letadly z Turecka rovnou k sobě domů. Nemusel vůbec nastat rozkol mezi východem a západem Unie, na hranicích s Maďarskem nemusel být chaos, Srbsko a Chorvatsko by si nemusely vyhlašovat automobilovou válku a uprchlíci si hlavně mohli ušetřit dlouhou, nebezpečnou a nepohodlnou cestu.

Pokud Německo takto řeší demografický problém na generace dopředu, fajn, potom ať tedy Maďaři vozí uprchlíky rovnou do Berlína a účet za pronajaté autobusy a naftu posílají tamtéž.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.