Lidovky.cz

MACHÁČEK: Volkswagen a emise? Už se zajímá i Hollywood

Evropa

  13:09
Ještě ani nikdo nevíme, jak to s podváděním firmy Volkswagen při měření emisí vlastně doopravdy bylo, jestli za to mohli inženýři, vedení, či politici, nebo kdovíkdo ještě, Hollywood se už ale chystá natáčet.

Logo Volkswagenu foto: ČTK

Přesně je to tak, že novinář Jack Ewing z deníku The New York Times začíná psát o skandálu knihu a studio Paramount Pictures už zakoupilo práva natočit podle knihy film. Jedním z investorů je i Leonardo DiCaprio.

Podle Huga Dixona na webu Reuters populismus sice infikoval evropskou politiku, ale může být poražen.

Levicoví i pravicoví populisté nabízejí atraktivní politiku, která by ale přinesla katastrofální výsledky, kdyby byla implementována.

To nejdůležitější, čím mohou mainstreamoví politici bránit populismu, je kompetentnost. Docela kompetentně působí britský premiér David Cameron a díky dobré práci potvrdil právě vítězství ve volbách i portugalský premiér Pedros Passos Coelho.

Španělský premiér Marian Rajoy, který „předsedá“ rychle rostoucí španělské ekonomice, by toho měl být schopen využít a zvítězit nad levicovými populisty.

Coelho i Rajoy samozřejmě profitují také z toho, jak dopadlo prvních pár měsíců Tsiprasovy vlády v Řecku.

Italský premiér Matteo Renzi se také pustil do reforem pracovního trhu, bankovního sektoru i nefunkční ústavy.

Další podmínkou přežití mainstreamu je účinný boj s korupcí.

Pravicové strany se musí začít tvářit, že nejsou jen stranami pro bohaté, ale stranami, které nabízejí příležitost každému, jako se to daří třeba Davidu Cameronovi. A levicové strany se musí zbavit image, že jsou partajemi pro zájmové skupiny, jako jsou odboráři či státní zaměstnanci.

K podobnému tématu se vyjadřuje Leonid Beršidskij na serveru Bloombergu.

Začíná Donaldem Trumpem, který rád používá výraz „loser“. Měl by si prý uvědomit, že když nazývá uprchlickou politiku Merkelové „zvrácenou“, vstupuje do politického teritoria, kam vítězové nemíří.

Uvádí příklad Vídně. Navzdory tomu, že idylická země pod Alpami zprocesuje letos 80 000 žádostí o azyl, volby ve Vídni extrémní pravice prohrála.

Xenofobie je velice omezená platforma a v EU či v USA ji zastává vlastně docela málo lidí (s migranty nechce sousedit 13 procent Američanů a třeba podobný počet Poláků a asi 20 procent Němců).

Vlastně to odpovídá Trumpově podpoře. Je sice nejpopulárnějším republikánem, ale podporuje ho 23 procent republikánských voličů, takže v tuto chvíli něco přes 10 procent amerických voličů.

A podpora CDU Angely Merkelové sice klesla, ale pořád suverénně vede s podporou 39 procent voličů.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.