Lidovky.cz

MACHÁČEK: O schodcích soucitu a sebezáchovy

Asie

  13:03
PRAHA - Jak se tak osočuje východ a západ Evropy a zase se ta slova Východ a Západ frekventovaně používají a jak se nálepkuje a nenávidí „obyvatelstvo sociálních sítí“, jak se na Západě píše o tom, že ve střední Evropě máme deficit soucitu a solidarity a přebytek cynismu, fašismu, nenávisti, vulgarity, sobectví, sociálního chladu a kdoví čeho ještě, napadlo mě, že by se o těch deficitech a rovnováze hodnot měl udělat nějaký mimořádný evropský summit. Summit nejen politiků, ale summit filozofů, novinářů, historiků, sociálních geografů apod.

Prezident České republiky Miloš Zeman foto:  Michal Růžička, MAFRA

Totiž – když my máme schodek soucitu a solidarity, v takovém Německu mají zase schodek bezpečnostních ohledů, protože vyhlásit vítací kulturu, otevřít dveře uprchlíkům a pak teprve zjišťovat a identifikovat, kdo to vlastně přišel, se prostě nejeví příliš racionálně, možná se to taky jeví jako schodek pudu sebezáchovy.

Američané jsou migraci otevření, ale počkat si musíte nejméně dva roky, než proběhne důkladný screening, a na ochranu hranice tam vydávají 30 miliard dolarů ročně.

MACHÁČEK: Turecko je klíč k řešení uprchlické krize

Češi mají jistě přebytek selského rozumu, mají ho, zdá se, na rozdávání, ale záhadou je, odkud vzali Češi geny k tomu, že mají nejlepší zdravý rozum na světě, resp. geny k tomu, že si o sobě myslí, že mají nejlepší selský rozum či nejjadrnější zdravou skepsi na světě. Jak se přesně stalo, že zrovna Němci, kteří třeba dokážou vyrábět tak skvělá auta, zrovna o ten zdravý rozum přišli? Kdo to ví?

Němci se nám zase jeví, že mají přebytek nadšenectví. Pokud se nám ale zdá, že Němci mají přebytek pacifismu, pak je zlomová zpráva, že do boje s IS posílají 1200 vojáků. Kolik pošleme my?

Je také dobré, že Češi mají takové obavy o Západ a svět, že ho prý zahubí politická korektnost apod. Tzv. PC jistě v nerozumné míře – jako všechno v nerozumné míře –škodí, posuzovatelem rozumné míry ale nemohou být Češi, když mají za prezidenta „k..da sem, k..da tam“, což je v rámci Zemanova výrazového portfolia ještě taková nevinná maličkost.

...

MACHÁČEK: Každý má právo na svůj názor, ale nikoli na svá fakta

Horkým tématem je vyloučení Řecka z Schengenu. Řecko nechce společnou ochranu své hranice, posílení Fortexu, nechce vybavení a počítače. Nejde o národní hrdost. Jde o to, že se Řecko bojí toho, že až/pokud se Západ zavře, všichni budou posláni zpátky do Řecka. Řecko sázelo na to, že je lepší poslat neregistrované uprchlíky na sever než se vystavovat riziku, že budou jako registrovaní v Řecku vráceni do Řecka.

S tím vylučováním Řecka je to ale ošemetné a moc bych Čechům a Slovákům nedoporučoval, aby to požadovali. Jakmile se ukáže, že lze Schengen rozebrat, může to dopadnout i na nás. A vězte, že ve Francii i v Německu je hodně odborářů a protekcionistů, kterým ta naše výrobna leží dost hluboko v žaludku.

...

Jihokorejská prezidentka Pan Kun-hje je právě na návštěvě České republiky. Když bychom si porovnali mediální pokrytí dvou letošních cest Miloše Zemana do Číny a jedné cesty premiéra do Číny s touto korejskou návštěvou v Praze, vypadá to tak na sto ku jedné.

MACHÁČEK: Je tolik krizí, že je na ně potřeba databáze

Stejně tak ta propaganda – Praha prý bude bránou Číny do Evropy, Česko čeká čínská investiční smršť apod. Jenže si ty smrště srovnejme. Zatímco Číňané zatím investují stamiliony, Korejci už podle Czechinvestu v Česku proinvestovali 76 miliard korun, díky kterým vzniklo a vznikne 12 000 pracovních míst. Korea je třetím největším zahraničním investorem u nás, po Německu a Japonsku.

Nebylo by lepší, kdyby si Česká republika za hlavního strategického i politického partnera z Asie vybrala spíše Koreu než Čínu, například také podle toho, že Korea už silným ekonomickým partnerem reálně je? Korea je demokratická, svobodná země, pulzuje nápady, energií a kreativitou. Je šestkrát, nikoli 200krát větší, takže nás může ještě vnímat, pamatovat si a vůbec rozlišovat, je to země, která vedla inspirativní boj s korupcí a základní politickou transformaci má už za sebou. Korejci si už dnes také dokážou užít legrace a dobře se bavit, jak dokazuje třeba veselý tanečník a zpěvák Psy, který by v Číně skončil v lágru jako dekadent a nemravný úchyl.

Jenom s tím korejským zájmem o výstavbu jaderných elektráren u nás je to složité. My si doma musíme nejdříve ujasnit, jestli a kdy tu výstavbu opravdu potřebujeme.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.