Lidovky.cz

MACHÁČEK: Pelikánovo přesné pojmenování

Názory

  13:40
PRAHA - Ve věci násilí, extremismu a šíření strachu a nenávisti zaujal ministr spravedlnosti Robert Pelikán už podruhé naprosto přesné (a v českém kontextu odvážné) stanovisko.

Robert Pelikán foto: MAFRA - Tomáš Krist

Policie podle Pelikána selhala, když v sobotu nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod levicových aktivistů mířící k Pražskému hradu. „Jestli jste viděli ta videa, na kterých jsou maskovaní lidé, kteří hází lahve, kteří mají v ruce tyče, prostě ozbrojená maskovaná bojůvka před zraky policie, to je pro mne nepřijatelné.

Pelikán: Policie selhala při útoku na levicové aktivisty. Chovanec mluví o politickém procesu

Ministr vnitra Milan Chovanec je na dovolené, ale ohradil se proti výrokům Roberta Pelikána na Twitteru: „Ministr spravedlnosti nemá ani tolik citu pro spravedlnost, aby nechal dva týdny na řádné prošetření? Politické procesy jsme tu už měli.“

Co chce ale Chovanec, resp. inspekce, vlastně prošetřovat? Na co chce vůbec čekat? Smějí se snad nosit masky při demonstracích? Smějí se snad nosit zbraně? Smějí se pronášet nenávistné projevy? Smí se mávat šibenicemi? Žádat odvolání policistů měl on, a to už v neděli.

Pelikánovo pojmenování je tak přesné, že žádný prostor pro další komentování vlastně vůbec neposkytuje.

Podobně se Pelikán stručně a jasně vyjádřil už jednou, vloni 18. listopadu, den poté, co prezident vystoupil na pódiu s protiislámskými extremisty. Připomeňme, že napsal tehdy na Twitter, že „kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, říká paragraf 356 trestního zákona“.

Orgány činné v trestním řízení mají zkrátka konat, a to okamžitě, a mají být k tomu řádně vyškoleny. Pelikánova úsečnost a přesnost je možná lepší než patetické výkřiky o tom, že hrozí konec demokracie.

Zatím je pořád možnost, aby například premiér jasně vystoupil před celým policejním sborem a důrazně mu připomněl jeho povinnosti a dodržování zákona.

Ve společnosti se právě kvůli toleranci a podpoře z nejvyšších míst začíná vzmáhat atmosféra msty, nenávisti a vypořádání se se zrádci. Atmosféra je o to hustší právě kvůli tomu, že tu žádní uprchlíci nejsou.

Je to sice absurdní, ale nejsme v tom sami. Polští skinheadi se nedávno – asi právě proto, že v zemi žádní uprchlíci nejsou – vydali zaútočit na muslimy do Švédska.

A pak se někdo diví, že dny Schengenu – a s nimi i prosperita celého středoevropského regionu – budou možná brzy sečteny.

MACHÁČEK: Skončí Schengen jako koalice ochotných, nebo v chaosu?

Pokud nezazní jasné slovo od vlády a důrazné připomenutí policejních povinností, může nám to rychle přerůst přes hlavu.

Jestliže se zastavení migračního proudu někde v Řecku či Turecku nezdaří, Německo bude muset zavřít rakouskou hranici ještě přísněji, než se už přechodně děje nyní.

Přes Polsko a Česko se žádní uprchlíci valit nebudou, tudíž se zdá nesmyslné, že by hraniční kontroly byly obnoveny i zde. Jenže se tak může stát z politických důvodů. Proč má být Rakousko, které z německého pohledu „spolupracuje“, trestáno a Polsko a Česko, které „nespolupracují“, ne, bude se v Německu volat.

Konec Schengenu způsobí hospodářskou recesi s politickými důsledky a atmosféra pomsty pak může nabýt opravdu dramatických a reálných rozměrů.

Kamarád z Izraele mi vyprávěl, že to, co se u nás nyní děje, mu připomíná atmosféru v Izraeli před zavražděním Jicchaka Rabina. Policie tehdy také neplnila své povinnosti, ignorovala různé figuríny, kde byl Rabin jako terč, apod. Ve vzduchu pořád létalo slovo zrádce atp.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.