Lidovky.cz

MACHÁČEK: Kdo ohlídá metro?

Evropa

  11:57
V médiích se to hemží informacemi o tom, kdo útočil na bruselském letišti, ale zatím nevíme nic o tom, kdo útočil v bruselském metru. Byl to tentýž terorista, který odjel z letiště? Nebo někdo další použil tašku, jež se prý nevešla do taxíku, když jeli teroristé na letiště?

Uzavřený vchod do metra. foto: ČTK

Nevíme, ale o útoku v metru se zatím neví vůbec nic, i když tu zahynulo více lidí než na letišti.

S tím souvisí i otázka bezpečnostních opatření. Zpřísní se určitě kontroly na letištích, před letištními halami, ale v metru a v příměstských vlacích žádné rámy a rentgeny zavádět nelze. Tady se po ránu pospíchá a čas se počítá na minuty. Lidé přitom městskou dopravu používat musejí. A islamistům se bohužel nyní ukázalo, že útoky v metru mohou být „efektivnější“.

...

Leckdo vyzývá k tomu, že jedno poučení z útoků spočívá v užší spolupráci policejních složek a tajných služeb v rámci Evropy. Zdůrazňuje to například editorial Bloombergu. Nejblíže k tomu, co by se dalo nazvat integrovaná policejní síla v Evropě, má Europol, který má ale roční rozpočet pouze 100 milionů eur, 700 zaměstnanců a žádnou vymáhací sílu.

Evropa se v dohledné době asi těžko přiblíží americké federaci, ale posunout by se i v tomto ohledu měla. Třeba Francie má velice efektivní policejní a protiteroristické síly, proto bylo třeba logistické zázemí pro pařížské teroristické útoky vytvořit v Bruselu, kde nebyl monitoring podezřelých tak dobře rozvinut. V současné době jsou dezintegrace a „nespolupráce“ takové, že tajné služby jednotlivých evropských států se nemohou shodnout ani na tom, jak přesně „vyspelovat“ arabská jména.

Tolik editorial Bloombergu: pokud se Evropa nechce vydat cestou rozpadu Schengenu a obnovení hraničních kontrol, nic jiného než užší policejní spolupráce a policejní integrace jí nezbývá. Je to podobné jako s vnější ochranou Schengenu a slabý Europol lze přirovnat ke slabému Frontexu, který byl nedávno přece jen (i když zatím velmi málo a stále naprosto nedostačujícím způsobem) posílen.

...

Na serveru téže agentury identifikuje Marc Champion ostudné příklady zneužívání tragédie k politickému prospěchu a manipulaci.

Tak třeba Mike Hookem, tiskový mluvčí strany UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království), včera napsal: „Tento strašný akt terorismu je důkazem toho, že Schengen a laxní hraniční kontroly ohrožují naši bezpečnost.“

Allison Pearsonová, komentátorka euroskeptického britského Daily Telegraphu, včera „tweetla“: „Brusel, de facto hlavní město EU, je také hlavní město evropského džihádismu. A ti, kdo chtějí zůstat v EU (remainers), nám budou říkat, že jsme víc v bezpečí uvnitř EU.“

Předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov „tweetnul“, že „zatímco generální tajemník NATO Jens Stoltenberg má plné ruce práce, bojuje proti smyšlenému ruskému nebezpečí a posílá jednotky do Lotyšska, lidé mu v Bruselu vybuchují přímo před nosem“.

Mimochodem – už řekli něco podobného Miloš Zeman či Vojtěch Filip, nebo ještě ne?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.