Lidovky.cz

MACHÁČEK: Velké americké drama začíná

Názory

  12:29
Podle Edwarda Luceho ve Financial Times začalo v Americe zatím nejchytlavější politické drama, nominací Donalda Trumpa americké volby de facto začaly naplno. Americká politika už nebude nikdy stejná. Když Trump oznámil kandidaturu, všichni jsme se váleli smíchy po zemi, píše autor. A teď je republikánským nominantem.

Republikánský kandidát Donald Trump. foto: Reuters

Vůbec poprvé v moderní historii zvolila Amerika někoho, kdo je proti svobodnému obchodu a globalizaci. Ještě nikdy GOP, tedy „Velká stará strana“, jak se jí říká, neobrátila svůj program totálně naruby.

Ve hře je americké místo ve světě, soutěž mezi Trumpem a Clintonovou zatřese lecčím. Zapomeňte na souboj mezi demokraty a republikány. Bude to boj povstalců s establishmentem, boj slovní nevybíravosti s politickou korektností, bude to boj nacionalistického populismu s konvenčním internacionalismem.

Taky to bude souboj s někým, kdo nebyl ještě nikam zvolen, a někým, kdo se na tuhle chvíli připravoval celý život.

Trump po cestě pozurážel tolik lidí a skupin obyvatel, že by teoreticky neměl mít žádnou šanci, jenže když překvapivě vyhrál přízeň republikánů, proč by nemohl překvapit znova?

Republikánské konzervativní hnutí „Never Trump“ se podle autora brzy promění v „Hello Trump“, žádný bojovný sjezd Republikánské strany se v červenci konat nebude. Místo toho bude Trump v Clevelandu korunován.

MACHÁČEK: Má se pohrdat Trumpovými voliči?

Ekonom Nouriel Roubini se pro Project Syndicate rozepsal o neutěšeném stavu světové ekonomiky. MMF a další instituce nedávno snížily odhady světového růstu. Asi to nepřekvapí. Světová ekonomika má málo světlých bodů a příliš mnoho bodů zhasínajících.

Průměrný ekonomický růst v USA činí poslední dva kvartály pouhá dvě procenta. Další měnové uvolnění v Evropě pomohlo celkovému oživení, ale potenciální růst v zemích eurozóny činí necelé jedno procento. V Japonsku dochází dech modelu „abenomics“, ekonomika zpomaluje a je blízko recesi. Ve Velké Británii nejistota ohledněbrexitu znamená, že firmy odkládají investice a přijímání nových pracovních sil. A další vyspělé země jako Kanada, Norsko a Austrálie trpí poklesem cen surovin. Co země BRICS? Brazílie a Rusko jsou v recesi, Jižní Afrika sotva roste, Čína prožívá prudké strukturální zpomalení a podle hesla mezi slepými jednooký králem se daří Indii. Potenciální růst se zhoršuje ve vyspělém světě i na nových trzích, nedostatek investic implikuje pokles produktivity apod.

To všechno bude trvat dlouho a autor rozsáhle vysvětluje, proč tomu tak je. Dobře formulovaný a důležitý je poslední odstavec.

Takže ještě dlouho zůstaneme ve stavu, kterému MMF říká „nový průměr“, Larry Summers „setrvalá stagnace“ a Číňané „nová normalita“.

Jenže není nic normálního či zdravého na výsledcích ekonomik, které prohlubují ekonomickou nerovnost a vyvolávají odprava doleva drsnou populistickou reakci, jež míří proti obchodu, globalizaci, technologické inovaci, trhu a migraci.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.