Lidovky.cz

MACHÁČEK: O kvótách a placení za uprchlíky

Evropa

  13:05
Editorial agentury Bloomberg se dívá na nový návrh Evropské komise, kde se předkládá možnost, aby si země mohly vybrat: buď akceptují kvóty, nebo budou muset do společné pokladny EU odvést 250 000 eur za jednoho uprchlíka.

Migranti nastupují na vlak v Chorvatsku. foto: Reuters

Editorial praví, že kvóty mohly být užitečné vloni, ale dnes – když se proud uprchlíků zpomalil – má Evropa zvolit dlouhodobější přístup.

Systém kvót nelze zavést do praxe, pokud má mít EU otevřené vnitřní hranice. Žadatelé o azyl si mohou cestovat, kam chtějí, a to i když nebudou smět žádat o sociální benefity jinde než v místě přihlášeného pobytu. Hlavním cílem EU má být redukovat migraci, ne ji mikrořídit.

Co může EU dělat? Dohoda s Tureckem je správná věc. Dále je třeba chránit vnější hranici a budovat systém databází žadatelů o azyl. Místo pokutování těch, kdo nechtějí přijmout uprchlíky, lze spíše finančně motivovat ty, kdo je přijmou. Vytvoření takového fondu by podle výpočtů agentury stálo 35 miliard eur, což je asi čtvrtina celkového rozpočtu EU, tedy hodně peněz.

Taková Británie sice vloni akceptovala pouhá tři procenta uprchlíků, kteří přišli do EU, ale poskytla do Sýrie rozvojovou pomoc stejně velkou jako všech zbylých 27 zemí EU dohromady.

Budiž. Jenom dodejme, že není jasné, co agentura myslí tím, že kvóty mohly fungovat vloni. Co je to za nesmysl? Kvóty nemohou fungovat nikdy, protože uprchlíky nelze odvézt násilím do země, kde být nechtějí, a ani je nelze přišroubovat k zemi a držet je tam proti jejich vůli.

Navíc není pokutování těch, kdo nechtějí přijímat na základě kvót, pouze jinou stranou téže mince jako finanční motivování těch, kdo uprchlíky příjímají? Z jakých zdrojů se to motivování bude platit?

...

Leonid Beršidskij na stránkách téže agentury žádá Evropu, aby obnovila myšlenku Wolfganga Schäubleho, tedy zvláštní daň z benzinu, a to dříve, než cena ropy začne opět výrazně stoupat. Je třeba financovat dohodu s Tureckem, je třeba posílit Frontex apod.

Proč ne, nicméně dodejme, že v článku zmíněný názor Itálie, že se má uprchlická situace financovat dluhově, není vůbec nesmyslný. Peníze si může půjčit EU jako celek, má totiž nejlepší rating. Připomeňme, že úroky jsou dnes negativní apod.

Financování migrace dluhově sice není z pohledu ekonoma systémové (z tohoto pohledu je lepší a správnější použít daňový nástroj). Na některé jednorázové počáteční věci a investice si ale lze půjčit: systém hraničních kontrol, oplocení vnější hranice tam, kde je to možné, posílení Frontexu, nákup technologického vybavení apod.

Obávám se, aby postoj České republiky nebyl zase takové to ve všem proti všem a proti všemu bez jediného konstruktivního nápadu či příspěvku. Proti kvótám a pokutám (logicky), proti smlouvě s Tureckem, proti vydání zvláštních dluhopisů i proti zvláštní dani z benzinu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.