Lidovky.cz

MACHÁČEK: V Anglii může vzniknout nová proevropská strana

Evropa

  12:43
Americký miliardář George Soros, který položil libru na lopatky před čtyřiadvaceti lety, prý tentokrát před referendem proti britské libře nespekuloval, libru tzv. longoval (tedy česky „držel“), přestože sám – jako angažovaný politolog a komentátor – předpověděl její dvacetiprocentní pád v důsledku brexitu, což se v pondělí ráno už z poloviny naplnilo.

Řidič taxi slaví konečné výsledky referenda. Ulicemi Londýna projíždí s vlajkou. foto: Reuters

Píše o tom agentura Bloomberg. Sorosovy fondy, jejichž investiční aktivitu proslulý filantrop před pár týdny začal sám znovu řídit, prý v posledních dnech vydělávaly na něčem úplně jiném.

To je ale asi jediná dobrá zpráva. V aktuálním komentáři pro Project Syndicate totiž Soros píše, že katastrofický scénář se naplnil a že rozklad EU se nyní jeví jako nevyhnutelný.

V komentáři Soros viní Angelu Merkelovou, protože tábor brexitu podle něj živily obrázky uprchlíků v Calais, kteří se snaží dostat do Británie stůj co stůj. Merkelová to možná myslela dobře, ale nebylo to prodiskutováno a promyšleno a byl podceněn „pull factor“. Soros tvrdí tedy něco jiného, než se obvykle říká – tedy že Angličanům vadili migranti, ale ti z Polska či Slovenska.

Miliardář dále předpovídá globální ekonomický šok srovnatelný s pádem Lehman Brothers.

Přesto podle něj nemůže Evropa jinak než prohloubit reformu eurozóny a spustit opravdovou bankovní unii, limitovanou fiskální unii a silnější mechanismy demokratické zpětné vazby.

V závěru pesimistického článku ale Soros píše, že nesmíme boj o hodnoty a principy EU vzdát.

...

Philip Stevens se ve FT táže, zda není přece jen možné rozhodnutí voličů o brexitu nějak zvrátit, například proto, že naprostá většina členů parlamentu se angažovala v táboře pro setrvání, nebo s ohledem na novou petici, kterou už podepsalo přes tři miliony lidí.

MACHÁČEK: V Británii se vraždilo kvůli obraně EU

Bez nových voleb to ale nepůjde. Tito poslanci sice stáli na straně setrvání, ale zároveň referendum legislativně připravili a zavázali se respektovat vůli voličů. A petice taky nestačí.

Musely by být vyhlášeny nové volby, a pokud by se konaly relativně brzy a s touto agendou (zvrátit referendum), může se stát prakticky cokoli. Je dost možné, že v Británii se zrodí nová proevropská strana.

...

Podle Wolfganga Münchaua nemusí být ekonomické dopady pro Británii tak strašné, bude to někde mezi nulou a mírnou recesí.

Hrozí ale, že referendum může inspirovat k rozpadu eurozóny. Chystá se totiž další stejně dramatické referendum v Itálii, kde Matteo Renzi naplánoval na říjen referendum o ústavních změnách, které mají zjednodušit schvalování legislativních změn, tedy hlavně ekonomických reforem. Toto referendum spojil Renzi se svou politickou budoucností. Zatím by podle průzkumů mírně vyhrál, ale to se může změnit. Řím už má primátorku z populistického Hnutí pěti hvězd. Pokud Renzi padne a budou nové volby, může je vyhrát Beppe Grillo, který slibuje okamžité referendum o euru. A kdyby Itálie odešla z eurozóny, rozpadne se celá eurozóna hned a to zase způsobí takovou krizi, že proti tomu budou blednout roky 2008 i 1929.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.