Lidovky.cz

MACHÁČEK: O podobnostech fenoménů Trump a brexit

Názory

  13:15
PRAHA - Právě zveřejněný průzkum veřejného mínění ukazuje, že po sjezdu Demokratické strany Hillary Clintonová výrazně zvýšila vedení nad Donaldem Trumpem. Podporuje jí 46 procent registrovaných voličů, zatímco Trumpa pouze 39 procent. Trump stále vede mezi bílými muži a lidmi s nižším vzděláním. Clintonová ještě silně zvýšila svou podporu u žen, kde ji měla silnou už předtím.

Karikatura Donalda Trumpa. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Dodejme ale, že se to čekalo, protože volební sjezd strany v přímém přenosu vždy nakopne preference příslušného kandidáta. Je to zkrátka dáno mediální pozorností a podobně republikánský sjezd čtrnáct dní předtím pomohl zase Trumpovi. Časem se začnou preference opět srovnávat. Trumpa stále neradno podceňovat – může totiž mobilizovat voliče, kteří k volbám vůbec nechodí.

...

Trumpa nepodceňuje ani Gideon Rachman, který se ve Financial Times svěřuje, že při návštěvě sjezdu demokratů pocítil jakési déjà vu s tím, jak mu heslo Clintonové „Silnější společně“ připomínalo heslo tábora těch, kteří si přáli setrvání Británie v EU, tedy „Silnější uvnitř“.

Ta podobnost není náhodná. Nejméně tři paralely by totiž měly tábor Clintonové silně znepokojovat. Na prvním místě stojí volební potenciál migračního tématu. Na druhém místě je to, že brexit i Trumpova kampaň se staly prostředky pro protestní hlasy, kterých zjevně přibývá kvůli pocitu ekonomické nejistoty. A na třetím je propast mezi názorem elit a názorem „bělochů z dělnické třídy“.

Jak v případě Trumpa, tak v případě tábora brexitu je slib kontrolovat migraci centrem kampaně. V případě tábora brexitu to byla deklarovaná snaha získat „zpět kontrolu nad migrací“, v případě Trumpa je to ona slavná zeď na hranici s Mexikem nebo „zákaz vstupu muslimů do USA“. Migrace byla a je v obou kampaních chytře spojována s nebezpečím terorismu.

Na sjezdu demokratů se skandovalo: „My zeď nepostavíme!“ Rachman se obává, že deklarace tohoto typu povede k onálepkování demokratů jako strany, která pohrdá tím, z čeho mají lidé obavy. Trump hned tweetoval, že „vize Clintonové je svět bez hranic, kde pracující lidé nemají žádnou práci, žádnou moc a žádnou bezpečnost“.

Když se Trump staví do pozice ochránce chudých a špatně placených, také to má potenciál. Odpůrci brexitu rovněž podcenili, do jaké míry se hlasování stane zároveň referendem o sociální situaci mnohých britských regionů po finanční krizi v roce 2008.

Hillary Clintonová ztělesňuje politický establishment, kterého má tolik voličů v USA plné zuby. Ano, Trump se svým luxusním a rozmařilým životem také zrovna nezosobňuje starost a péči o obyčejné lidi, jenže fronta mainstreamových médií spojená proti Trumpovi podtrhuje jeho image „nesystémového kandidáta“, což je přesně to, co Trump potřebuje.

...

Deník The New York Times mezitím v editorialu vyzval „bezpáteřné republikány“, aby stáhli zpět svoji podporu Trumpa. Všichni straničtí lídři se od něj mají distancovat. Trump sice každý den způsobí rozruch tím, že řekne něco nechutného, nicméně pohár přetekl s tím, co Trump pravil o anexi Krymu – řekl, že „Putin určitě na Ukrajinu nevpadne“, jako by tam už nebyl. Krom toho existují podle listu důkazy, že se Rusové zúčastnili povstání na východní Ukrajině. Spojené státy i EU odsoudily toto ukořistění části území a byly spuštěny sankce, které pořád platí. Trumpova ochota podpořit Putinovo obsazení Krymu a dalších částí Ukrajiny, stejně jako jeho vlažná či slabá podpora NATO jsou dobrým důvodem k tomu, aby se Evropa začala opravdu obávat o budoucnost Aliance.

Podle listu se Trump dostává do podezření, že jeho vazby na Putina jsou opravdu silné.

Připadá mi jen zvláštní, že editorial vyzývá známé republikány, aby se od Trumpa distancovali, a zároveň je v titulku dopředu označuje za bezpáteřné.

Monitor Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.