Lidovky.cz

MACHÁČEK: Revolta proti EU nekončí

Názory

  13:33
Editorial agentury Bloomberg upozorňuje, že revolta proti tradičním politickým stranám v Evropě navzdory výsledku rakouských prezidentských voleb a porážce nacionalistické pravice ještě neskončila.
Evropská unie - ilustrační foto.

Evropská unie - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Svobodná strana Rakouska nezmizí ze scény, 48,3 procenta pro jejího kandidáta je docela úctyhodné a donedávna nemyslitelné číslo. V parlamentních volbách za rok a půl mohou svobodní zaznamenat velmi slušný výsledek, uvedla agentura Bloomberg.

Nástup populismu v Itálii je také velice silný. Porážka Renziho je drtivá (o dvacet procent) a ponižující.

Ekonomické výsledky Itálie se v dohledné době nebudou zlepšovat, země trpí nevyřešenou bankovní krizí. Podle pravidel EU budou při „řešení“ problematické banky „oholeni“ hlavně akcionáři a držitelé dluhopisů, což jsou v italském případě často domácnosti. Hnutí pěti hvězd se na to jistě těší a může na tom jen politicky vydělat.

EU je konstruována tak, že ekonomický pokles a politické turbulence si musí řešit každá země sama. EU ale potřebuje také kolektivní odpověď na vzrůstající protievropské nálady. Buď bude více solidarity s Itálií, nebo musí EU Itálii umožnit více prostoru a flexibility ve vztahu k evropským fiskálním pravidlům.

Aby porazila populismus, musí EU fungovat lépe a lidé si toho musí všimnout. Přiznat, že existuje velký problém, je docela dobrý začátek.

...

Na serveru Eurointelligence upozorňují, že Demokratická strana premiéra Renziho je dnes v Itálii jedinou relevantní politickou silou, která je pro setrvání země v eurozóně. Hnutí pěti hvězd i Berlusconiho Forza Italia jsou otevřeně proti. Protože opoziční strany se logicky časem dostávají k moci, dostanou sečasem k moci i v Itálii.

Ekonomicky neudržitelné věci časem prosáknou i do politiky. Alternativou pro setrvání Itálie v eurozóně jsou razantní deregulační reformy, které zvýší produktivitu. Ty jsou ale v Itálii neprůchodné.

EK přitom nechce být Itálii nápomocná. Italský rozpočet na příští rok počítá s nárůstem deficitu o 0,5 procenta HDP, přitom EK žádá jeho snížení o 0,6 procenta.

...

Tentýž server upozorňuje na rozdílný způsob, jakým se informuje o případu v Německu, kdy uprchlík z Afghánistánu zavraždil mladou studentku medicíny. V britském tisku najdete jméno té ženy, její fotku, informaci, že byla dcerou seniorního euroúředníka, i skutečnost, že vrahem byl uprchlík.

Německý tisk o události většinou nereferoval, a pokud ano, pak bez uvedení údaje, že vrah byl uprchlík. Starostka města Freiburg za Zelené řekla, že vražda by byla stejně odporná, i kdyby ji spáchal Němec. To je sice pravda, jenže Němec ji nespáchal.

Pokusy o zastírání skutečnosti ze strany establishmentu podle serveru Eurointelligence mohou v německé veřejnosti pouze posílit podezření, že to je velmi organizovaná a sofistikovaná snaha zabránit tomu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu. Dopady budou kontraproduktivní.

Debata Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.