Lidovky.cz

MACHÁČEK: Americký systém tvaruje Trumpa. Ne naopak

Názory

  12:26aktualizováno  12:28
V době po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se vedla debata, zda je americký systém dostatečně robustní, aby ustál energického prezidenta, který nemá s politikou žádné zkušenosti a jehož některé nápady se jevily v rozporu s liberální demokracií.

Prezident USA Donald Trump. foto: Reuters

Hodnotit bude třeba pořád a průběžně, ale zatím se zdá, že americký ústavní systém různých vrstev, pilířů, pojistek a rovnováh Trumpa omezuje velmi efektivně, a dokonce ho školí a vychovává.

Nejprve byli všichni zděšeni smrští exekutivních příkazů a zdálo se, že snad Trump bude opravdu dělat vše, co v kampani slíbil. Jenže skrze dekrety se vládnout nedá. Platí pár měsíců a podléhají přezkumu soudů. Veřejné politiky potřebují finanční zdroje a ty nelze čerpat bez řádné legislativy.

Vezměme si Trumpův dekret o omezení vstupu do USA pro občany některých zemí s muslimskou většinou. Zastavili ho federální soudci a přišel nový, profesionálně upravený, mírnější návrh, a stejně ho pozastavil soud. Výsledkem bude časem pouze cosi, co vlastně jenom lehce změní současnou praxi.

Nebo se podívejme na bombasticky oznamované zrušení Obamacare, tedy reformy zdravotnictví. Trump musel svůj návrh (vlajkovou loď) stáhnout. Podcenil komunikaci s vlastními legislativci, podcenil přípravu náhradního systému. Takže je vyškolen, a když se nepoučí, bude Obamův systém pokračovat dále a Trumpa klidně přežije.

Pak je tu návrh na snižování daní. Federální korporátní daň Trump sliboval okamžitě snížit na 15 ze současných 35 procent. Již nyní je zřejmé, že bude moci tuto daň snižovat postupně a z roku na rok, a to pouze v jednotkách procent. Dále ho ani republikánští kongresmani nepustí, protože by nebyly peníze na financování základních rozpočtových výdajů.

Také v oblasti obchodu zůstává Trump papírovým tygrem. Ano – zrušil pacifickou dohodu TPP a netlačí na přijetí atlantické TTIP, ale kromě toho to všechno vypadá jako celkem nevydařená agenda. Nyní Trump podepsal příkaz zkoumat příčiny amerického obchodního schodku; před volbami to zjevně do hloubky zkoumat nestihl, ale o to silnější názor měl.

V hrůze z toho, co bude po volbách, se propadl kurz mexického pesa o 16 procent, již dávno je ale na původní úrovni. Relokace výroby do Mexika pokračuje po malé přestávce nezměněným tempem. Trump zjevně před volbami mluvil o věcech, o kterých moc neví. Ekonom Paul Krugman zdůrazňuje, že když Trump tvrdí, že Čína devalvuje měnu, byla to pravda před šesti lety; dva roky už ovšem činí opak. V době dohadování severoamerické obchodní smlouvy NAFTA snížilo Mexiko svoje tarify mnohem drastičtěji než USA. Co se týče například výroby aut, existuje dnes hladce propojený kanadsko-mexicko-americký systém, komponenty neustále proudí přestyto hranice tam a zpět. Samozřejmě lze zavést 30% cla na dovoz a vrátit se k parcelovanému národnímu systému, bylo by to ale velice bolestivé a přineslo by to chaos.

Nějaká deregulace finančního systému je možná, ale šokově a skokově to také provést nepůjde. V dlouhém výčtu bychom mohli pokračovat. Donald Trump už naštěstí změnil či zkorigoval svůj názor na NATO (už není přebytečné), na EU (už se nebude rozpadat, jádro EU už se podle něj dalo dohromady a „drží“), na Rusko (vyjevený tweet „Putin opravdu ukradl Krym!“), na Čínu, na Asada a mohli bychom ještě dlouho pokračovat.

Trump může být úspěšný v důrazu na podporu uhlíkové ekonomiky, zde má na své straně republikánské legislativce i mocný průmysl těžby uhlí, ropy, plynu apod. Vítězství ale budou jen dočasná, trend nárůstu alternativních energií už zastavit nejde.

Americký ústavní systém Trump agresivně testovat a ničit nemůže, i kdyby měl diktátorské spády. Je totiž nebývale nepopulární a podpora (34 procent) mu stále klesá.

Debata Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.