Lidovky.cz

MACHÁČEK: Macron zkusí budovat evropskou platformu

Názory

  13:12
Deník WSJ má zajímavý článek Simona Nixona o tom, že francouzskému prezidentu Macronovi schází silná pozice v Evropském parlamentu (EP). Macron kandidoval s tím, že nezmění pouze Francii, ale celou Evropskou unii. Ale „Evropu, která chrání“, nedokáže Evropanům doručit francouzský prezident.

Emmanuel Macron během proslovu. foto: Reuters

Pro větší ochranu hranic, kooperaci v oblasti bezpečnosti a v hospodářské politice apod. potřebuje Macron spojence.

Macronovo hnutí En Marche! není v EP de facto zastoupeno. Při minulých volbách hnutí neexistovalo a nepatří ani mezi frakce lidovců, socialistů nebo liberálů. Pro příští volby do EP v roce 2019 se musí Macron pokusit vybudovat novou, pokud možno panevropskou platformu. V roce 2014 se totiž zavedl systém tzv. spitzenkandidaten. Voliči v Evropě mají reflektovat i ony spitzenkandidaten, tedy přispět svým hlasem do soutěže o to, kdo by mohl být příštím předsedou Evropské komise. 

Macron sám pochopitelně kandidovat nemůže. Zmiňováno je jméno Margrethe Vestagerové, evropské komisařky pro konkurenci a bývalé dánské místopředsedkyně vlády.

Podle autora Macron čelí tomu, že je srovnáván s Napoleonem, který vyvážel revoluci do Španělska, Rakouska, Itálie apod. Proto bude také lepší, když povede případnou novou frakci Dánka.

Wolfgang Münchau v textu pro Financial Times konstatuje, že počet textů, které předpovídají, že Británie se brexitu vzdá,dosahuje rekordu. Bude to prý pokračovat až do března 2019. Podle autora by bylo lepší, kdyby britský proevropský tábor přestal plýtvat energií a soustředil se spíše na to, aby premiérka Theresa Mayová nemohla realizovat svůj plán, tedy odchod Británie jak z jednotného trhu, tak z celní unie.

Navíc není jasné, jestli by vůbec bylo možné brexit revokovat. I kdyby bylo, EU si nastaví podmínky, které budou pro Británii obtížně akceptovatelné: například konec britské slevy (rebate) a závazek obou velkých politických stran, že už se něco jako brexit nebude opakovat.

Kdyby například Británie přišla s myšlenkou zůstat v Evropském ekonomickém prostoru (EEA) po vzoru Norska – a to během tranzitního období i nadále –, EU by s tím určitě souhlasila.

Podle autorovy předpovědi v prosinci přijde zpráva, že bylo dosaženo pokroku a že může začít jednání o tranzitní dohodě i o dlouhodobém obchodním aranžmá. Co se tranzitní dohody týče, otázkou bude její délka a možnost její obnovy či opakování, pokud mezitím nedojde k obchodní dohodě.

Münchau je též fascinován nekompetentností britských politiků, kteří stále mluví o „přístupu na jednotný trh“. Nic takového neexistuje. Buď jste členy jednotného trhu, nebo nejste.

Drama německého koaličního vyjednávání pokračuje. FDP se nechce vzdát myšlenky na zrušení záchranného valu eurozóny ESM, zřejmě se nejednalo o předvolební blafování. Holger Steltzner v deníku FAZ dokonce vyzývá FDP, aby vyvolala předčasné volby. FDP získala 1,4 milionuzklamaných bývalých voličů CDU a ti ji prý nevolili proto, aby zabezpečovali Merkelové kancléřské křeslo. CDU i SPD by prý v předčasných volbách ztratily více než FDP.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.