Lidovky.cz

MACHÁČEK: Proč těžko bude druhé referendum o brexitu

Názory

  13:27
PRAHA - Na serveru Eurointelligence.com se pozastavují nad zprávou listu Sunday Times o tom, že v Downing Street číslo 10, tedy v sídle britské premiérky Theresy Mayové, se tajně připravuje druhé referendum.

Vlajka Velké Británie a EU foto: ČTK

Podle Eurointelligence je to velmi nepravděpodobné. Ve vládě nebo kolem premiérky nejsou konspirátoři, protože nikdo momentálně nemá sílu ji sesadit. Po stranickém hlasování minulý týden naopak Mayová velmi posílila. V máločem zní navíc Mayová tak kategoricky jako v tom, že musí britským občanům brexit dodat. Nejlépe s dohodou, ovšem pokud to bude nutné, pak bez ní.

Druhé referendum vyžaduje dvě nutné podmínky: parlamentní většinu dostatečně velkou na to, aby schválila legislativu kolem druhého referenda, a vládu, která referendum podporuje. Současný názor vůdce labouristů Jeremyho Corbyna první možnost vylučuje. Musel by změnit názor. Druhé referendum by musela podpořit naprostá většina konzervativců, což se jeví jako úplný nesmysl. Názor kabinetu Mayové vylučuje druhou podmínku.

Aby se mohlo druhé referendum konat, museli by změnit názor Mayová i Corbyn najednou nebo by hlasování o důvěře vládě muselo vyvolat nové volby či by jinak umožnilo vznik přechodné vlády národní jednoty čistě za účelem druhého referenda.

Je sice běžné, že politici změní názor nebo úplně otočí, tady by však muselo dojít ke kolektivní změně názoru, což je mnohem obtížnější. List Observer nedávno o Corbynovi a labouristech napsal: „Chtějí brexit, protože jim umožní uskutečnit ten pravý socialistický sen, osvobozený od pravidel EU. Je to sice utopie, kterou odmítli i levicoví ekonomové, ale oni tomu stejně věří.“

Druhým důvodem jsou konzervativci. Brexit bude jediné dědictví Mayové v politice. Potřebuje prosadit dohodu. A druhé referendum by vedlo k rozpadu Konzervativní strany.

A třetím důvodem je EU. EU bude možná souhlasit s prodloužením lhůty vyplývající z článku 50 Lisabonské smlouvy za březen příštího roku, ale pouze za účelem získání času k ratifikaci smlouvy o odchodu, kterou Mayová s EU už dojednala.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.