Lidovky.cz

MACHÁČEK: Vodafone objevil zadní vrátka v zařízení Huawei

Názory

  12:40
PRAHA - Už celé měsíce čelí čínská firma Huawei americkým obviněním, že porušuje protiíránské sankce, zcizuje patenty a umožňuje čínskou špionáž skrze telekomunikační sítě.

Logo firmy Huawei foto: Reuters

Server agentury Bloomberg dnes otevírá zprávou o tom, že firma Vodafone objevila „zadní vrátka“ v softwaru Huawei, který obsluhuje byznys firmy Huawei v Itálii. Informace může dál poškodit reputaci čínské technologické firmy.

Největší evropský telefonní operátor objevil skrytá zadní vrátka v softwaru, který může společnosti Huawei umožnit nepovolený přístup do sítě pevných linek v Itálii, jež dodávají internet milionům domácností a firem. Vodafone požádal čínskou firmu, aby tyto věci napravila, ale další testování prokázalo, že ohrožení v systému stále trvá. Zadní vrátka v kyberneticko-bezpečnostní hantýrce znamenají možnost obejití bezpečnostních kontrol za účelem přístupu do počítačových systémů a zakódovaných dat.

Lionel Laurent na serveru Bloombergu konstatuje, že Macronova strategie vůči Německu a Merkelové selhala.

Macron se dostal k moci s proevropskou agendou a odporem vůči krajní pravici, založenými na pomoci, která měla přijít od německé kancléřky Angely Merkelové. Jeho jasný požadavek vybudovat společný rozpočet pro eurozónu ale brzy nahradily vágní sliby. Podpora Merkelové ochladla a potřebná podpora od dalších států nepřišla.

Pokusy postavit francouzsko-německý vztah jako základ spojené Evropy byly překonány samozřejmými rozdílnými názory Berlína a Paříže na to, jak řídit brexit, jak se stavět k americkým obchodním hrozbám či jak vylepšit společnou měnu.

Některé rozdíly jsou prastaré. Francouzská vláda více utrácí, více zdaňuje je a založena na dirigismu svého druhu. Německo vždy zdůrazňuje fiskální přísnost, strukturální reformy a žádá evropské partnery, aby ho v tomto směru následovali.

Macron ale věcem moc nepomohl. Zařídit změny v německém přístupu nelze jen na základě osobního vztahu s kancléřkou. Německo má decentralizovaný, federální systém a je zvyklé na konsenzuální koaliční vládnutí – a lidé v Německu nechtějí vykupovat a zachraňovat evropské státy, které příliš utrácejí.

Politické body, jež Macron mohl vybojovat partnerstvím se spřátelenou titánkou Merkelovou, se v Německu dále nešířily odshora dolů, protože takhle systém v Německu nefunguje.

Macron se dokonce pustil do Německa s tím, že Němci mají lépe vybalancovat ekonomiku a uvolnit svou posedlost spořením. O tom ale budou Němci ochotni diskutovat, až bude francouzská ekonomika stejně silná jako ta německá.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.