Lidovky.cz

MACHÁČEK: Nový brexitový plán

Názory

  13:32
praha - Dnes má britský premiér Boris Johnson volat evropským lídrům a nastínit jim svůj nový brexitový plán, který oficiálně představí na konferenci Konzervativní strany zítra.

Boris Johnson foto: Reuters

Deník Telegraph tvrdí, že má nějaké detaily návrhu: celé Irsko včetně Severního Irska se má stát jednotnou ekonomickou zónou a být součástí jednotného trhu EU v segmentu zemědělských a potravinářských produktů. Bude prezentován návrh o sjednocení regulací průmyslových výrobků mezi Británií a EU. Agentura Bloomberg píše o tom, že na hranicích Irska a Severního Irska nebudou kontroly, vzniknou ale kontrolní body dál od hranic. Pokud EU návrhy schválí, detaily všeho se budou v klidu projednávat v rámci dvouleté tranzitní periody.

Co když EU na nic z toho nepřistoupí? Zatím nevíme, ale vyjádření nedůvěry Johnsonově vládě se odkládá až za 19. říjen, což je lhůta, dokdy musí Johnson podle nového zákona požádat EU o další prodloužení brexitu.

Pak patrně vznikne nějaká přechodná vláda, otázkou je, na jak dlouho. Je totiž velmi pravděpodobné, že s prodloužením brexitu bude EU souhlasit pouze v případě, že se budou v Británii konat nové parlamentní volby.

Agentura Bloomberg se zabývá spekulací, zda hedgeové fondy spekulují proti libře, chystají se na brexitu vydělat, a proto financují konzervativce.

Britskou vládu totiž právě ze spojenectví s finančními spekulanty osočil Philip Hammond, bývalý ministr financí, který byl odstaven coby protijohnsonovský rebel. Podle autora článku Lionela Laurenta pro to žádné důkazy neexistují. Je ale jisté, že se investoři opravdu pojišťují proti oslabení libry i proti poklesu britských akcií. Předpokládají tedy tento vývoj.

Mnoho byznysmenů zároveň stále věří, že v Británii může vzniknout deregulační a daňový ráj. A řada investorů se dávno smířila s oslabenou librou; pevně věří, že vyrovná efekty a náklady tvrdého brexitu. A ti v byznysu, kdo nejsou tak ideologicky a probrexitově nadšení, si dovedou spočítat, že případná Corbynova socialistická vláda bude pro byznys a podnikatele ještě daleko horší než vláda, která vyvede zemi z EU. Zatímco stále platí, že brexit zasáhne spíše obyčejné lidi v Británii, byznys se na to dívá úplně jinak.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.