Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: USA–Írán a švýcarský vyjednávací kanál

Iránský generál Solejmání zemřel po raketovém útoku ze strany Spojených států. foto: Reuters

Podle amerického deníku The Wall Street Journal probíhala během krize bezprostředně po zabití generála Solejmáního americkou střelou čilá zašifrovaná komunikace mezi Američany a Íránci skrze švýcarskou ambasádu v Teheránu.
  12:23

Američani prý podle listu Wall Street Journal nejprve poslali výzvu k tomu, aby Írán krizi neeskaloval, a následovala živá komunikační výměna. Švýcarská ambasáda slouží jako jeden z mála zbylých prostředků důvěrné komunikace mezi USA a Íránem. V následujících dnech si Bílý dům i íránské vedení vyměnily vzkazy, které byly daleko uměřenější než plamenná rétorika politiků a náboženských vůdců. Poté, co íránský odvetný raketový útok nezpůsobil žádné oběti na amerických životech, se obě strany viditelně stáhly z vlny vyhrocené rétoriky.

Článek dále podrobně popisuje, jak švýcarská vila na vršku s výhledem na Teherán slouží jako komunikační prostředník mezi USA a Íránem už od krize s 52 americkými rukojmími v roce 1980. Zvláštní kódovaný fax je propojen s Bernem i švýcarskou ambasádou v USA a k jeho odemčení se používán karta, již mají pouze vybraní zaměstnanci.

Když se šéf íránské diplomacie Zaríf velice tvrdě postavil Trumpově hrozbě ničit íránské památky, posílal prý skrze tento kanál do Ameriky mnohem uměřenější vzkazy.

MACHÁČEK: Shrnutí konfrontace USA–Írán

Švýcarská diplomacie má ve světě několik dalších podobných mandátů. Zastupuje zájmy Íránu v Saúdské Arábii, Gruzii v Moskvě, Turecko v Libyi a Ameriku na Kubě. V jednání je zastupování USA ve Venezuele. Co se týče USA a Íránu, loni v prosinci si obě země vyměňovaly zajatce v hangáru na curyšském letišti.

Poznámka Monitoru JM:

Nějak takto jsem si to v duchu představoval.

Jedním z důsledků zabití Solejmáního je zhoršení vztahů mezi Evropou a Amerikou a přichýlení se Evropy k ruskému dubisku. Otázkou ovšem je, jestli je z toho možné vinit Američany, nebo jistou evropskou, řekněme, omezenost. Na serveru Eurointelligence.com upozorňují, že Rusové už nepůsobí jako zprostředkovatelé konfliktu pouze na Středním východě, ale nově též na severu Afriky. Rusko a Turecko stojí na dvou různých stranách konfliktu v Libyi (nebo to aspoň předstírají) a vyhlášené příměří bylo právě dojednáno v Moskvě.

Italská diplomatická aktivita vyšla naprázdno. Pokus vyjednat něco podobného v Římě se nezdařil, když dorazila pouze jedna strana konfliktu, generál Haftar. Na společné tiskové konferenci v Moskvě německá kancléřka Merkelová demonstrovala všestrannou harmonii s Putinem ve věci Libye, Sýrie i ve věci plynovodu Nord Stream 2, jehož kontraktory Američané právě podrobili sankcím.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.