Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Slavit volební porážku Donalda Trumpa je dosti předčasné

Prezident Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 28. července 2020. foto: AP/ČTK

Leckdo mezi různými evropskými i americkými komentátory-analytiky už bere za hotovou věc, že Donald Trump prohraje v listopadu americké prezidentské volby. Píše se už horem dolem o postrumpovském světě a o tom, jak takový svět bude vypadat. Počítá s tím i lecjaký politik i lecjaká vláda. Na postrumpovský svět se hodně věří v Německu a počítají s ním i v Rusku nebo v Číně.
  12:49

Nejde jen o emoce a vyjevení osobních sympatií či antipatií nebo o vyjádření politických preferencí formou jakoby zasvěcené prognózy. Zdá se to být logické. Zaprvé to naznačují průzkumy. Trump na Bidena propastně ztrácí. Zadruhé Amerika prochází hlubokou ekonomickou krizí či spíše katastrofou a na podzim z ní ještě venku nebude. Železné pravidlo říká, že pokud se americká ekonomika nachází v recesi, stávající prezident nemá šanci mandát obhájit. Bylo tomu tak za velké deprese v roce 1932, kdy republikán Herbert Hoover prohrál s demokratem Franklinem D. Rooseveltem.

V roce 1980 prohrál demokrat Jimmy Carter s Ronaldem Reaganem. Kromě recese si lidé Cartera spojovali s inflací a vysokými cenami ropy, ale vaz mu srazilo i zpackané osvobozování rukojmí v Íránu. V roce 1992 George Bush st. prohrál volby s Billem Clintonem. Ekonomika už sice nebyla v recesi, ale statistika má zpoždění a lidé si mysleli, že ekonomika v recesi je. A nezaměstnanost zpravidla roste i na počátku oživení. Bill Clinton správně vsadil na heslo „It’s the economy, stupid“. Tedy volně přeloženo něco jako „Ve volbách jde o ekonomiku, hlupáku“.

MACHÁČEK: Vakcína ve světle etických dilemat a pandemie jako kostýmová zkouška

Současný hospodářský propad není žádná recese, ale něco gigantického, nezaměstnanost také dosáhla na rekordní číslo. A k tomu si připočtěme velmi těžký průběh pandemie v USA, vysokou úmrtnost a fakt, že televize CNN donekonečna přehrává a bude přehrávat, jaké nesmysly z počátku pandemie Trump vykládal, jak si protiřečil a jak to korunoval spekulací o nitrožilní aplikaci dezinfekce.

A aby toho nebylo málo, v Americe probíhají protesty proti policejnímu násilí, rasové nepokoje a násilnosti, revoluce Black Lives Matter a nová kulturní revoluce zákazů a hnutí, jež chce sebrat policii finanční zdroje.

Přičíst můžeme i fakt, že Trumpovi se velmi daří energizovat davy svých příznivců na velkých stadionech a obřích mítincích, ty ovšem pandemie neumožní pořádat. Trump v průzkumech silně zaostává ve státech, které mu před čtyřmi lety umožnily vyhrát.

Když to sečteme, vypadá to, že prezident, který obhajuje svůj mandát v době trvání nejméně tří krizí najednou, nemůže mít šanci, protože železné pravidlo říká, že šanci nemá ani prezident obhajující v krizi jedné.

Jenže: na prvním místě je právě kulturní revoluce – cenzura veřejného projevu, strhávání soch. Snaha přimět Američany, aby se styděli za svou historii, místo aby na ni byli hrdí. Spousta lidí tohle nechce, ale atmosféra už je taková, že se to bojí říci. Veřejně, na pracovišti a bohužel i v průzkumech.

MACHÁČEK: Velká Británie a EU jako Kanada a USA

Americká média už vůbec nelze brát vážně. Jsou tu už jen dva tábory žijící na dvou různých planetách, které šíří čistou propagandu a svatý boj. Pak si vezměme, že kampaň se teprve rozjíždí na plné obrátky – a Trump kampaň dělat umí.

Poradci Bidena veřejně navrhují, aby jejich kandidát bojkotoval televizní debaty s Trumpem, protože je Trump lhář a demagog. To ale může Bidena, který už tak není vůbec vidět, velmi poškodit. Možná lidé nebudou chtít prezidenta, který se bojí diskutovat. A pokud diskuse proběhne, možná se Biden ukáže jako už příliš vetchý, možná se mu nebude dostávat energie. A co se hospodářství týče, dost lidí chápe, že ho poškodila přírodní katastrofa, nikoli vláda. Akciový trh například dlouhodobému propadu ekonomiky nevěří. Takže být v táboře Bidena, šampaňské bych ještě zdaleka neotvíral.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.