22. srpna 2013 21:00 Lidovky.cz > Zprávy > Dobrá chuť

Titul Vinař roku 2013 získal Josef Valihrach z Krumvíře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Titul Makro Vinař roku 2013 získalo vinařství Josefa Valihracha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titul Makro Vinař roku 2013 získalo vinařství Josefa Valihracha. | foto: Facebook Josefa Valihracha

PRAHA V noci na dnešek byl v pražském paláci Žofín slavnostně vyhlášen vítěz prestižní vinařské soutěže Makro Vinař roku. Šlo již o jedenáctý ročník a titul získalo rodinné vinařství Josefa Valihracha z Krumvíře. Jde o jedno z nejlepších malých vinařství, které titul získalo již v roce 2009 a 2010.

Do soutěže bylo přihlášeno 609 vín od 74 vinařů z Moravy a dvou z Čech. V prvním kole vybrala porota osm finalistů. Z nich potom mezinárodní porota určila první tři. Na druhém místě skončil Mikrosvín Mikulov a na třetím Proqin z Velkých Němčic.

Předchozí ročníky:

Prestiž soutěže zaručuje mimo jiné právě mezinárodní porota složená z lidí honosících se označením Master of Wine. Jde o nejvyšší světový titul pro znalce vín, který zatím nezískal žádný vinný specialista z České republiky. Jedním z porotců s titulem MW byl Liam Steevenson z Velké Británie.

„Pro mne byla největším příjemným překvapením vysoká kvalita moravských červených vín. Netušil jsem, že z vinařského pohledu tak daleko na severu se mohou zrodit tak pěkná vína. Svět je dnes přeplněný víny, v množství soutěžit nemůžete, jedinou cestou, jak uspět na přeplněném trhu je právě v kvalitě, která odráží terroir a umění vinaře.

Cestou k úspěchu není napodobování Sauvignonů novozélandského typu, nebo Cabernetu Sauvignon z Chile. To se dnes běžně díky technologiím děje. Vaše šance je v kvalitních vínech z místních odrůd a ty také u mne letos vysoce bodovaly“, řekl nám MW Liam Steevenson.

Od 31. 8. se s oceněnými víny můžete seznámit na vinařských slavnostech v Dobřichovicích, vybraných pražských restaurací a najdete je i v Makru.

Vinařství Proqin, které patří rodině Prokešů, je poměrně mladé. Založil ho v roce 2007 otec Prokeš a jeho dva synové. V rodině mají i jednu vinařskou tragédii – jejich strýc se ve víně utopil. Proqin získal za své vína bronz již v minulém roce.

Stříbrné vinařství Mikrosvín Mikulov se sídlem v Dolních Dunajovicích patří k tradičním producentů špičkových vín a je mimo jiné proslavené skvělým Ryzlinkem vlašským pocházejícím z nejlepších viničních tratí na svazích Pálavy.

Josef Valihrach zdědil lásku k vínu po svém otci a první dokázal samostatně připravit již ve čtrnácti letech. Má tedy za sebou takřka čtyřicetiletou praxi. Vinařství založil hned v roce 1990 a dnes se může pochlubit pěknou sbírkou zlatých medailí z vinařských soutěží po celém světě. Nyní umění připravovat skvělé víno učí svého syna.

Libor Ševčík
  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj