5. prosince 2008 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tlustý s trestním oznámením neuspěl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Vlastimil Tlustý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Tlustý | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Policie se trestním oznámením pro pomluvu, které podali právníci poslance ODS Vlastimila Tlustého, zabývat nebude. Důvodem oznámení bylo tvrzení v reportáži TV Nova Natvrdo, že Tlustý v souvislosti s kauzou exposlance ODS Jana Moravy tajně nahrával své schůzky s premiérem Mirkem Topolánkem. Podle státní zástupkyně by ale trestní řízení mělo být v podobných případech až posledním řešením.

Vlastimil Tlustý se rozhodl podat trestní oznámení poté, co reportér Novy v pořadu Natvrdo uvedl, že Tlustý při spolupráci s novináři na reportáži o Janu Moravovi vědomě sděloval informace o spolustranících a snažil se nahrát šéfa ODS při uplácení a výhružkách.

V reportáži TV Nova se Morava snažil sbírat kompromitující materiály na politiky. Tlustý s reportéry spolupracoval jako volavka a podílel se na přípravě svých choulostivých snímků, které pak fiktivní detektivní kancelář Moravovi nabízela.

Vedení strany po odvysílání reportáže oba poslance vyzvalo, aby se vzdali mandátu. Zatímco Morava to učinil, Tlustý to odmítl.

Podle obvodní státní zástupkyně Hany Vrbové by se měl ale Tlustý nejprve obrátit na civilní soud s podáním žaloby na ochranu osobnosti. Trestní represe je v podobných případech prý až krajní prostředek. "Tam, kde je možnost, aby se občan domáhal svých práv v rámci řízení občanskoprávního,musí vyčerpat tyto prostředky," vysvětlila žalobkyně. 

Trestní oznámení bylo proto zatím takzvaně uloženo. Pokud by Tlustý s rozhodnutím nesouhlasil, může se obrátit na pražské městské státní zastupitelství, aby je přezkoumalo.

Vlastimil Tlustý již dříve oznámil, že připravuje žalobu na ochranu osobnosti proti Nově, deníku Mladá fronta Dnes a možná i premiérovi. V chystaných žalobách bude chtít po médiích omluvu a peníze.

Poslanci se na článcích v Mladé frontě Dnes nelíbilo, že podle nich zajišťoval informace a případně i politický vliv pro zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a pro Luďka Sekyru, nyní vlastníka přední tuzemské developerské společnosti Sekyra Group. Podle deníku oba chtěli, aby jim poslanec v roce 2000 pomohl ovládnout stavební firmu Inženýrské a průmyslové stavby.

Tlustý ale opakovaně řekl, že s Mrázkem, postavou, která nyní symbolizuje propojení byznysu, politiky a kriminálního podsvětí, neměl nic společného.

"Jsem přesvědčen, že se jedná o reklamu na novou knížku pana  Kmenty," řekl k tomu již dříve Tlustý. "Oni na té knížce (Kmotr Mrázek) vydělají miliony korun a já po nich ty miliony budu chtít," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 28Diskuse