8. prosince 2008 14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

To hlavní na ODS ještě čeká

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Václav Klaus oznamuje delegátům kongresu ODS, že se vzdává titulu čestný předseda strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus oznamuje delegátům kongresu ODS, že se vzdává titulu čestný předseda strany. | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

Stokrát opakovaná hloupost se stává pravdou, zní malinko obměněná známá sentence. Plyne z ní nepřímo, že také nesamozřejmé pravdy, pokud mají mít šanci, je třeba opakovat.

Základní téze, kterou do nás v poslední době hustí pan Paroubek a v závěsu za ním novináři jemu naklonění i jiní, zní: ODS drtivě prohrála volby. Důvodem jsou zdravotnické poplatky a arogance (rozumí se především neslušné chování jejího předsedy). Je třeba změn, a tou základní je svržení ztroskotavšího lídra.

Nic z toho se nestalo, předseda ODS sedí na svém křesle pevněji než dříve, zato jeho odpůrci dopadli jako sedláci u Chlumce. Z čehož plyne, že ODS nemá budoucnost.
Že to říká pan Paroubek, je pochopitelné, je to aktivní politik a má své politické zájmy. Proč to po něm papouškují lidé z médií, nechápu.

Za prvé: hlavním problémem ODS, který se osudově promítl i do výsledku posledních voleb, je její vnitřní rozloženost. Ta už předtím mocně přispěla k volebnímu vítězství-nevítězství ve volbách do PS a následnému vleklému rozkladu vládní koalice.

Za druhé, ODS se už změnila, a to na podzim roku 2002, kdy Václava Klause vystřídal v předsednickém křesle nemilovaný Mirek Topolánek. Klausova ODS byla podivuhodnou kombinací dutého fanatismu a nezřízeného pletichářství, její koaliční potenciál se blížil nule.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.

Demiurg strany měl dojem, že tak naplňuje odkaz velikého Friedricha von Hayeka. Topolánkovi nezbylo, než se pokusit o jakousi alternativu. Dělal to pomalu, váhavě, nešikovně, ale dělal to. Klaus v ODS zůstal jednou nohou – díky své čestné funkci a svým četným příznivcům.

Od té doby se datuje latentní konflikt mezi Klausovou ODS, ideově sterilní, a Topolánkovou, ideově docela nevybarvenou. (Topolánek na rozdíl od Klause není intelektuál). Pro takhle rozpolcený politický útvar je vládnutí v patové situaci nadlidský úkol. Pat se daří překlenout jen vnějškově, strana se rozkládá a ztrácí sílu.

Z toho hlediska znamená výsledek kongresu velmi významnou změnu: ODS se odřízla od Klause (přesněji řečeno Klausovi nezbylo, než se odříznout od ní, což je pro Topolánka asi lepší), prezidentovi stoupenci ztratili významnou pozici korunního prince a koncepce „návratu ke kořenům“ (to jest před podzim 2002) se neprosadila.

ODS čekají zlé časy: musí se stabilizovat v situaci, kdy možná za Klausem odejde pár vlivných lidí, v situaci, kdy se nejspíš octne aspoň na čas v opozici. Má vůbec sílu to unést?
  • 30Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!