6. září 2010 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tobruk počtvrté bodoval v USA, uspěl na festivalu v New Yorku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tobruk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tobruk | foto: BioscopReprofoto

NEW YORK/PRAHA Válečné drama režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula Tobruk získalo dvě ocenění na festivalu nezávislých filmů New York International Independent Festival.

Snímku o československé jednotce podílející se během druhé světové války na obraně severoafrického přístavu se tak podařilo uspět na filmových festivalech ve Spojených státech již počtvrté. Sdělila to Veronika Machková ze společnosti 2Media.cz.

Tobruk si odnesl palmu vítězství ve dvou kategoriích. V kategorii s názvem Nejlepší zahraniční hraný film vyhrál v sekci nejlepší válečný film. Druhé ocenění si připsal v kategorii Nejlepší zahraniční scénář. Ceny budou předány na slavnostním večeru v Los Angeles 11. listopadu.

Newyorská přehlídka, kterou hostilo legendární kino Village East Cinemas na Druhé avenue, se řadí mezi světové nejuznávanější festivaly orientované na nezávislé filmy. Se svými autorskými díly zde soutěžili například Andy Garcia, Cameron Diazová, Christopher Walken, George Clooney nebo Willem Dafoe.

Tobruk měl v Česku premiéru v roce 2008. Vypráví o příslušnících československého pěšího praporu, kteří po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů v roce 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední strategický přístav ovládaný spojenci na severu Libye.

Film je fikcí, i když se inspiroval americkým bestsellerem Rudý odznak odvahy. Letos byl Marhoulův snímek mimo jiné uveden i na festivalech v Los Angeles, Petrohradu a v Pekingu.

Lidovky.cz, ČTK