19. prosince 2008 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tolerance za volby, žádá ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 173Diskuse
Sociální demokracie bude tolerovat vládu v době, kdy bude Česko předsedat EU. Klade si ale podmínky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální demokracie bude tolerovat vládu v době, kdy bude Česko předsedat EU. Klade si ale podmínky. | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokracie bude tolerovat vládu v době, kdy bude Česko předsedat EU. Klade si ale podmínky. Jednou z nich je konání předčasných voleb na podzim roku 2009, dříve mluvila o létě. Požadavky opoziční strany ale odmítl předseda lidovců Jiří Čunek.

Sociální demokraté také žádají od vládní ODS slib, že nebude spojovat ratifikaci lisabonské smlouvy s hlasováním sněmovny o smlouvách upravujících výstavbu radaru protiraketové obrany USA v Česku.

Lisabonskou smlouvu o fungování rozšířené unie chce ČSSD ve sněmovně prosadit do konce února, uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten uvedl, že dohoda o toleranci vládě zatím není hotova a že by před podpisem měla být projednána sněmovními i senátními kluby všech zúčastněných stran. Uzavřena by tedy podle něj mohla být až na počátku příštího roku. Vládní politici tak vstoupí do předsednictví bez záruky vstřícnosti opozice ve věcech domácí politiky.

Vláda by podle sociálních demokratů měla pro klid ve sněmovně v době předsednictví také přijmout pevné datum přechodu na euro. Formálními podmínkami ČSSD pro toleranci kabinetu jsou pravidelné konzultace opozice s vládou. Za "účelem vzájemné informovanosti" by se sociální demokraté chtěli setkávat s vládními politiky jednou za měsíc, schůzka předsedů by se konala před každou schůzí evropské rady.

Splnění těchto podmínek by podle Paroubka zaručilo, že vláda nebude mít ve sněmovně například problémy s párováním. Na požadavky ČSSD už také reagoval šéf lidovců. Podmínky pro toleranci vládě v době předsednictví jsou podle šéfa Jiří Čunka nepřijatelné. "Za těchto podmínek určitě takovou dohodu uzavírat nebudeme," řekl předseda KDU-ČSL.

Lidovky.cz
  • 173Diskuse
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!