Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

TON uvede ručně ohýbané křeslo, vzniklo ve spolupráci s Lucií Koldovou

Design

  6:51
Jemné křivky, kontrast materiálů a technologie ručního ohýbání dřeva. Na veletrhu IMM Cologne 2018 představí TON nové lounge křeslo Chips, které vzniklo podle návrhu české designérky Lucie Koldové. Působivý prostorový solitér s komfortním čalouněním vytvořila jako součást projektu Das Haus.

Uznávaná česká designérka Lucie Koldová foto: TON

„Ráda pracuji s průsvitnými materiály. V tomto návrhu jsem proto použila opticky lehký, avšak záměrně předimenzovaný opěrák z perforované textilie, který je orámovaný ručně ohýbaným dřevem,“ popsala klíčové prvky designérka Lucie Koldová. Její rukopis, který formuje převážně práce se svítidly, tak umožnil prostoru a křeslu vzájemně se prostupovat a vytvářet harmonickou symbiózu. 

Ruční ohybání dřeva

Proces začíná napařováním bukových hranolků ve speciálních kádích, kde setrvávají dle svého průměru několik hodin. Ohýbači je následně vkládají do formy a přiloží na ně pasnici. Ta přebírá tlak dřeva a umožní mu vzít na sebe zvolený tvar. Dřevo se následně suší, několik týdnů klimatizuje ve speciální místnosti, kompletuje, barevně moří a lakuje. 

„Od počátku jsem chtěla, aby měl produkt měkké křivky. Lounge křeslo má být již od pohledu pohodlným objektem. Je to solitér s vlastním charakterem a příběhem. Oproti klasické židli by měl být tak trochu sexy,“ dodává Koldová.

Chips všechny tyto parametry propojuje. Impozantní vzdušný opěrák, který ve své spodní části tvoří zároveň jednu ze třech podnoží, nese typické tvary bramborového lupínku. Do kontrastu je mu postaven masivní sedák, držený tvarovanou překližkou. Komfort při sezení ještě zvyšuje variabilní zádový polštář. „Zprvu jsem si myslela, že bude nejnáročnějším elementem opěrná část. Překvapivě se více řešila pevnost spodní konstrukce, aby vydržela netradiční zatížení při styku s podlahou,“ prozradila designérka.

Kromě tvarů je Chips zajímavý také výrobním postupem, technologií ručního ohýbání dřeva. „Doporučuji se podívat alespoň na video, jak produkty ohýbáním vznikají. Je to fascinující, rychlé a přitom složité. Vnímám jej jako tanec, při němž vzniká malé dílo,“ uvedla Koldová. 

Lucie Koldová

Uznávaná česká designérka v roce 2009 vystudovala pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Práci na projektech však následně rozvíjela v Paříži, kde vytvořila své první kolekce svítidel Balloons a Muffins. Dnes působí opět v Praze, kde pracuje na produktech pro každodenní použití, objektech pro galerie a limitovaných edicí svítidel, skleněný skulptur či nábytku. Kromě portfolií řady společností jsou její práce prezentovány například v galeriích S. Bensimon, La Chance, Haymann Edition a Chevalier Édition.

Autor: