Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vláda může vládnout i bez smlouvy, mírní ultimátum Schwarzenberg

Evropa

  13:20aktualizováno  17:45
PRAHA - Vypadalo to, že TOP 09 natahuje ruku po předčasných volbách. Miroslav Kalousek prohlásil, že pokud se v nové koaliční smlouvě neobjeví závazek o přistoupení Česka k fiskální unii ještě letos, jeho strana ji nepodepíše. Šéf strany Karel Schwarzenberg však jeho výrok mírní: vládnout se podle něj dá i bez koaliční smlouvy.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a ministr financí Miroslav Kalousek po zasedání předsednictva strany. foto: ČTK

Podmínku přednesl první místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek po schůzi stranického vedení TOP 09. "Je to velmi důležité. My chceme dát jasný signál, že patříme do Evropy. Chceme dát jasný signál, že nejsme potížisté," řekl k paktu stability ministr financí.

"Já nepodepíšu koaliční smlouvu, pokud tam tento závazek nebude," dodal vzápětí. Podle předsedy strany Karla Schwarzenberga by ale vláda mohla pokračovat i pokud ODS a LIDEM jejich podmínku odmítnou. Jednoduše bez koaliční smlouvy. 

Klaus proti, Zeman by podepsal

Za pár dní to bude přesně rok, co premiér Petr Nečas odmítl v Bruselu smlouvu o fiskální unii podepsat. Vysloužil si tehdy ostrou kritku předsedy TOP 09. "Bral se ohled na národněsocialistické křídlo v ODS a tím se poškodily státní zájmy," prohlásil Schwarzenberg.

Premiér však odmítnutí podpisu zdůvodňoval jinak. Vysvětloval, že není vyjasněno, jakým způsobem by se pakt v Česku ratifikoval. K podpisu totiž potřebuje premiér mimo jiné zmocnění prezidenta, jehož podpis je pak třeba i k dokončení ratifikace. Jenže prezident Václav Klaus, známý kritickým postojem k EU, už deklaroval, že se pod smlouvu nepodepíše.

PSALI JSME:

Na Hradě se sice už za pár týdnů zabydlí jeho nástupce Miloš Zeman, avšak ani on není paktu stability zcela nakloněn. Považuje se sice za eurofederalistu, ovšem fiskální pakt v minulosti označil za nepřirozený a na místo stmelení EU by podle něj mohl vést k její dezintegraci. Během prezidentské kampaně ale prohlásil, že by tuto mezinárodní smlouvu podepsal.

LIDEM chce stejnou možnost

Premiér Petr Nečas (ODS) podmínku topky označil za zcela nový požadavek, který doposud nikdy nebyl signalizován. "Věřím, že není veden myšlenkou vyvolat na tomto tématu vnitrokoaliční střet ve světle výsledku prezidentských voleb," uvedl v prohlášení. Podle něj je důležitější schválení finanční ústavy a zákona o referendu o přijetí eura.

Šéfka koaliční strany LIDEM Karolína Peake se nad novým ultimátem podivila. Podle ní to byla právě topka, kdo už nechtěl do koaliční smlouvy nová témata vnášet. Pokud ale ta možnost je, další témata chce zanést i strana LIDEM. "Například snížení povinných odvodů na sociální nebo zdravotní zabezpečení," upřesnila. Naopak přistoupení k paktu nyní - když Česko není součástí eurozóny - za nutnost nepovažuje.

Co je fiskální pakt

Návrh fiskálního paktu počítá s tím, že by státy do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústavy, měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku.

Povolený bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP dané země. Na to, zda země "zlaté" pravidlo ukotvily v domácím právu, či ne, bude dohlížet Soudní dvůr EU. Provinilé zemi by mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS, který má revizi koaliční smlouvy na starosti, podmínku topky komentoval slovy: "Mrzí mě, že se TOP 09 opírá o ultimáta, o kterých se dozvídáme od novinářů." Poté dodal, že ve čtvrtek odpoledne čeká koalici další schůzka, kde bude mít TOP 09 prostor svůj požadavek vysvětlit.

Návrh TOP 09 podporuje i neúspěšný kandidát na prezidenta a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. "Požadavek TOP 09 o přistoupení k fiskálnímu paktu Evropské unie mě přijde rozumný," řekl pro Radiožurnál Dienstbier a dodává, že si myslí, že se koaliční strany nakonec domluví.

Zelená i finanční ústavě

Předsednictvo TOP 09 projednalo i vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, neboli finanční ústavu. "Tento návrh jednoznačně schvalujeme a doporučujeme jeho podporu všem svým poslancům a senátorům," uvedlo vedení strany.

Návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti je dokonce přísnější než smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, konstatovalo předsednictvo.

Autoři: ,