13. června 2009 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 je pro Kalouska mezistanice k ODS, tvrdí Bursík

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 96Diskuse
Martin Bursík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Lidem kolem Olgy Zubové se podařilo vyvolat zdání, že zelení jsou nejednotní, bilancuje bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Mohou jít do Lidového domu a nahlásit splněný úkol.

* LN Vaše strana prohrála druhořadé volby do Evropského parlamentu, a vy hned rezignujete. Není to trochu zbrklý útěk?

 V žádném případě. Já jsem se rozmýšlel hodně dlouho. Několik dní dopředu. Útěk to není, já neodcházím od zelených. Ale za prvé je třeba převzít zodpovědnost a za druhé si myslím, že já jsem vždycky vylezl na střechu, vzal jsem si měděnou tyč do ruky a ten blesk sjel po mně. Nastal čas poodstoupit a pomoct straně z jiné pozice. Můžou teď pracovat na budoucnosti a nezdržovat se hledáním viníka.

* LN Neztratí zelení vaším ústupem do pozadí městské, spíš liberálně orientované voliče?

 Tak nastoupil Ondřej Liška.

* LN Liška se do veřejného povědomí zapsal hlavně odporem k americkému radaru. Lidé, o kterých mluvím, minule volili zelené, také ale paradoxně patřili mezi hlavní zastánce radaru. Třeba Liška tento typ voličů neosloví.

 Radar už není téma, zůstává liberální program zelených. Když je neosloví Ondřej, osloví je někdo jiný.

* LN Kdo?

 Nevím, pořád ještě jsem tu já. Do podzimních voleb samozřejmě ne, to je lídrem Liška, já jsem řadový člen. Ale náš politický koncept je absolutně nosný. Včera přišel výsledek Medianu - 4,7 procent pro nás. Takže já nejsem nervózní.

* LN Co říkáte na odchod Karla Schwarzenberga k Miroslavu Kalouskovi?

 Já myslím, že je to ztráta hlavně pro Schwarzenberga. Ráno, než to oznámil, jsem s ním ještě mluvil. Viděl jsem totiž jeho fotografii s fajfkou na iDnes a taky vypsaný ty další jména: Kalousek, Šustr, Tureček (náměstek ministra zemědělství - pozn. red.). Najednou mně z něj bylo smutno. Ale proti gustu žádnej dišputát.

* LN Lidé chtějí něco nového, vy sami jste na téhle touze před třemi lety vyjeli do parlamentu.

 Já ten jejich TOP 09 vidím čistě jako mezistanici, jako když jedete na Petřín lanovkou. Nejdřív se zastaví na Nebozízku a pak teprve je Petřín. Kalousek je na cestě do ODS a akorát to potřebuje nějak zdůvodnit, aby to nevypadalo blbě, protože byl předsedou KDU-ČSL.

* LN Jaký důvod by měl Schwarzenberg dělat mu při tom stafáž?

 Mám o Karla starost, myslím, že je to strašnej omyl v jeho politickým životě. On teď spolupracoval v naší kampani, já si toho vážím, jak rozdával letáky na chodníku. Odmakal to poctivě. A zároveň nám samozřejmě nepomohl těmi spekulacemi.

* LN Není kombinace dvou zpráv ze stejného týdne - Bursíkova rezignace a Schwarzenbergův odchod - pro zelené smrtelná?

 Je potřeba říct, že vedle Schwarzenberga máme neuvěřitelnej seznam lidí, kteří nás veřejně podpořili: Smoljak, Svěrák, Viewegh, Holubová, Sommerová, desítky dalších lidí. Samozřejmě Havel. Toho si moc vážíme. A řečem o polibcích smrti se směju, protože Václav Havel je strašně výrazným nositelem určitého konceptu. Když se na to podívám celosvětově a seřadím si autority bývalých světových politiků, těch nezpochybnitelných, tak si to pojďme vyjmenovat: Václav Havel, dalajlama, kdo další? Mandela.

* LN Proč vám nepomohla podpora Havla a dalších slavných lidí?

 Protože to bylo překryté obrazem rozhádané strany. Ustavila se Demokratická strana zelených....

* LN Ta se ustavila čtyři dny před pádem vlády v březnu, kdy jste vyloučili poslankyně Zubovou a Jakubkovou. Museli jste vylučovat těsně před hlasováním o důvěře vládě?

 Téhle úvaze chybí jeden drobný detail. Ve chvíli, kdy je republiková rada drtivou většinou vyloučila, už byla na ministerstvu vnitra zaregistrovaná Demokratická strana zelených. Oni si pro to vyloučení šli.

* LN Nebyla potíž spíš v tom, že když v tak malé skupině, jakou byl poslanecký klub zelených, si předseda z přítomných žen vybere jednu a začne s ní žít, že to v mezilidských vztazích nadělá rotyku?

 No jo, ale ta rotyka nastala dřív, než my jsme se s Katkou dali dohromady. My jsme spolu kandidovali v Praze, ale v době, kdy vznikly spory v klubu, jsme spolu neměli vůbec nic. Čili ten výklad psychologa Slávka Hubálka, že já jsem si namluvil Jacques a ty další ženský začaly žárlit, nefunguje.

* LN Znáte to: dokud Karel Gott nebyl v důchodovém věku, také by se s žádnou trvalou partnerkou veřejně neukázal. Marketingově by to nebylo šikovné.

 Mně to je úplně jedno, co je marketingově šikovný, já mám taky nějaký privátní život. Ale určitě nás ten vztah stál hodně sil, mě taky. Kateřina Jacques naštěstí ten status osobnosti měla už předtím, než se stala partnerkou předsedy. Jinak já rozumím, že se navenek může zdát, že malicherný předseda strany se nedokáže dohodnout s dvěma ženami. Jenže zadáním nebylo dohodnout se s dvěma ženami, ale dohodnout se - v tomto pořadí - se Soukupem (reklamní magnát a bývalý náměstek ministryně školství -pozn. red.), Tvrdíkem, Paroubkem. A já věřím, že to jde ještě dál. Že jsou za tím korporátní zájmy.

* LN Co jsou korporátní zájmy? ČEZ?

 Třeba. Ale korporací s vyhraněným pohledem na Stranu zelených je víc: Mostecká uhelná společnost, Ředitelství silnic a dálnic, stavitelé kanálu Dunaj-Odra-Labe.

* LN Netajíte se názorem, že DSZ je umělý podnik, který má poškodit Stranu zelených. Co vás k tomu přesvědčení vede?

 Tak si to řekněme: kdybychom se nedostali v roce 2006 do parlamentu, tak kdo vládl v České republice? Paroubek s tichou podporou komunistů. Proto Paroubek tolik nenávidí zelené, proto má takový problém s Bursíkem. A Paroubek měl dlouhodobě dvě strategie: buď zašlapat zelené pod pět procent a tím tohle riziko odstranit, anebo donutit zelené k deklaraci, že jsme přirozenou součástí levice. K tomu má Stropnickýho, Jakubkovou, Zubovovou, Tvrdíka, Soukupa.

* LN DSZ s Olgou Zubovou nasbírala v eurovolbách jen 0,62 procenta hlasů. To až tak mocný nepřítel není.

 Ale nás přece nepoškodilo toho půl procenta hlasů. Nám nejvíc ublížilo vytvoření pocitu, že zelení jsou rozhádaní. Protože lidi zelený moc nerozlišují. Najednou se zelených formací objevilo víc a působilo to tak, že zelení jsou rozhádaní, proč bych jim měl dávat hlas. Což bylo cílem. Zubovová poškodila celou image zelených.

* LN Proč říkáte Zubové Zubovová?

 Já to mám zažité.

* LN Kateřině Jacques vadí, když ji někdo oslovuje Žáková. I Olga Zubová může mít důvod, proč chce být oslovována Zubová.

 Nemám potřebu o tomhle vést debatu. Důležitější je, jakým neuvěřitelným způsobem se do naší strany montuje Paroubek. A teď se dostáváme k otázce, komu se vyplatilo investovat 30 až 60 milionů na masivní kampaň proti nám.

* LN Financiéra DSZ dělá Jaromír Soukup. Odkud víte, že by do kampaně vložil 30 až 60 milionů?

 Já jsem viděl částku 30 milionů korun, kterou udával Soukup, a slyšel jsem odhady kampaně, že to je mezi 30 až 60 miliony. Jak to, že se o jejich náklady nikdo nezajímá?

* LN Kde přesně jste tu Soukupovu cifru 30 milionů viděl?

 Ukázali mně nějaký jeho e-mail, kde psal o 30 milionech korun, zrovna se hádal s vedením té partaje. To mi pustil někdo od nich.

* LN Kzeleným jste Soukupa přivedl vy.

 Já jsem ho poznal někdy na začátku devadesátých let ještě v Občanském fóru. On a jeho účetní mi dělali účetnictví, což se mi potom bohatě vrátilo, když jsem jel na Bali vyjednávat klima a najednou se tady spustil skandál, jak jsem pětkrát porušil daňové zákony a že mi hrozí trestní stíhání. Zíral jsem na to z Bali jako blázen, a přestože věcně to bylo celé vylhané, pocházelo to jasně od Soukupa. On jediný jako daňový poradce měl plné moci a některé informace, které se tam objevily. Ale už to je za mnou.

* LN Kdy jste měli první konflikt?

 Bezprostředně po volbách 2006, kdy on začal roztrušovat po Praze, že umí Bursíka, že udělal zelené, a začal si prostě tahat kšandy. On je z byznysu a má asi představu, že je možné vzít šimpanze, vyfotit ho, rozvěsit ty fotky po celé republice a udělat z něj hvězdu.

* LN Fakt je, že v roce 2006 vaší straně zásadně pomohl.

 On nám pomohl tím, že nám odložil splatnost faktur. My jsme si od něj objednali kampaň, billboardy, inzerci v novinách a tak dále, to byla zakázka za deset patnáct milionů. A všechno ve standardním rozpočtu, všechno jsme čestně uhradili. Jediný nadstandardní bylo to odložení splatnosti faktur do chvíle, kdy dostaneme státní příspěvek za výsledek ve volbách.

* LN Očekával Soukup kromě splátek ještě dodatečnou vděčnost?

 On čekal, že ta spolupráce bude pokračovat formou nějakého jeho exkluzivního postavení vůči Straně zelených, že bude vedle mě fungovat jako můj Tvrdík, který umí Bursíka. To jsem hned vybouch, protože já o takovýhle týpky vedle sebe nestojím. Taky si představoval, že z toho bude něco mít jeho mediální agentura na zakázkách pro státní firmy. Což jsem odmítl stejně tak.

* LN Soukupova agentura Médea má roční obrat tři miliardy. Jaké by to musely být zakázky, aby to pro něj bylo zajímavé?

 Odpovím vám protiotázkou: Co může člověka s takovým obratem a zisky motivovat k tomu, aby se stal náměstkem ministryně školství? Jemu šlo hlavně o to, aby získal vstup a kontakt do politiky.

* LN Řadíte do kategorie tvrdíků i Marka Dalíka?

 U něj nevím, protože nevím, jakou roli přesně hraje. Několikrát jsem o tom mluvil s Topolánkem, proč ho má vedle sebe. On říkal, že nemá.

* LN Jak si vysvětlujete, že pokaždé, když se někdo otře o Dalíka, vybuchne Topolánek jak saze?

 To je nějaká osobní vazba vytvořená asi v čase. Co je za tím dál, nevím, ale zároveň vím, že to Topolánkovi strašně ublížilo, že to nedokázal reflektovat. Je to, jak říkáte: on vždycky vybuchnul, i když jsem mu to já říkal v dobrým.

* LN Ještě k panu Soukupovi, který je širší veřejnosti neznámý, přitom znalci ho označují za jednoho z nejvlivnějších lidí v zemi. V čem jeho vliv spočívá?

 On je propojenej s Tvrdíkem, což říká otevřeně. A teď je propojenej s Komorousem a z toho mám strach. To zas říkám otevřeně já. Komorous ještě nedávno sídlil v jeho firmě. Měli agenturu, která měla pomáhat dětem na drogách. Mně přijde neuvěřitelný, že člověk, který byl na první správě StB, který nesplňuje velký lustrační zákon a vejde se jen do malého lustráku, bude řídit policii. A taky jsou to duchaři. Co to je za člověka, když lidi na protidrogovým povyšoval mečem? Kamarádí se s Danielem Landou, podívejte se někdy na fotky z Ordo Lumen Templi. Na mě působí jako neonáckové. A to má Komorous potírat extremisty. Jakou já mám jistotu u svýho mobilu, když je na vnitru kámoš Soukupa?

* LN Jak jste vlastně přišel na to, že Soukup spolupracuje s Tvrdíkem?

 Tak on dostává veliký zakázky od sociální demokracie. Médea (Soukupova mediální agentura -pozn. red.) jim, pokud vím, dělala kampaň do eurovoleb. Ale Dana Kuchtová linku Soukup-Tvrdík dávno normálně obhajovala a říkala, že nevidí na Tvrdíkovi nic špatného a že to je dobrej kluk. K tomu jsme se dostali tak, že jsme se bavili o tom, jak Soukup tahá Tvrdíka na ministerstvo. Abyste rozuměl: tam byla lobbistická firma, která chtěla dělat operační programy, přitom já jsem ji vyhodil z životního prostředí. To byla firma Star Martina Bajera, spjatého s Tvrdíkem.

* LN V čem to spojení spočívalo?

 Bajer měl vazby, možná ještě má vazby na Lidový dům. To je ten člověk, u kterého se mimo jiné setkal bývalý šéf US Pavel Němec s katarským princem. A můžeme jít ještě dál: když proti mně Dana Kuchtová kandidovala na sjezdu, rozdávala analýzu o tom, jak jsou zelení neúspěšní ve vládě. Podíval jsem se do vlastností souboru - a jeho autorem byl jeden z vedoucích odborných analytických skupin v Lidovém domě. Když jsme s tím konfrontovali Kuchtovou, říkala: Já na tom nevidím nic špatného, konzultuji s lidmi z ODS i z ČSSD. Někdo jí na to odpověděl: to je, jako kdyby Volkswagen konzultoval svou strategii s Mercedesem.

* LN Kdo je ten spolupracovník Kuchtové z Lidového domu?

 Martin Kloz. Byl tuším předsedou energetické komise ČSSD.

* LN Proč vláda člověka, který proti ní podle vás aktivně pracoval, neodstřihla od státních zakázek? Ke klientům Médey nepatří jen ČEZ, ale i České dráhy nebo Letiště Praha.

 Asi mu to nestačilo. Přede mnou Soukup mluvil o zakázce pro Lesy ČR. Myslím, že ODS nevadil. Po nich nešel, po mně šel.

* LN A která politická síla by měla zájem zlikvidovat zelené?

 Třeba to ČSSD na podzim vyjde na vládu s komunisty. Anebo se sejdou politici demokratických stran, nastolí se jakoby vážná situace a ODS v zájmu záchrany země před komunisty udělá velkou koalici s ČSSD. Myslím, že Topolánek je natolik férovej chlap, že odejde a ODS převezmou jiní. Ale jsou to dva scénáře, jeden lepší než druhej. A tyhle scénáře se odehrajou, když se do parlamentu nedostanou středové strany. A teď můžete přemítat, kdo je důvěryhodnější: jestli Strana zelených, nebo TOP 09 a Kalousek.

  • 96Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.