Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Topila jsem se v krvi.‘ Pařížský teror si vyžádal 130 obětí, přeživším pomáhají tetování

Svět

  5:00
PRAHA/PAŘÍŽ - Vyšetřování teroristických útoků v Paříži probíhá dodnes. Přeživší útoků mají ale stále problémy vyrovnat se s tím, co se odehrálo. Mnohým z nich pomohlo nechat se potetovat. Francie se za dva roky od útoků proměnila. Neplatí sice již výjimečný stav, ale policie díky novému zákonu disponuje daleko většími pravomocemi.

Více než 10 obětí je z restaurace, 15 z hudební síně. Policie hlásila i výbuchy u fotbalového stadionu Stade de France, kde se hrál zápas Francie - Německo. foto: Reuters

„Topila jsem se v krvi a mase. Mrtví se na mě lepili,“ popsala Laura Levequová moment, kdy ležela na podlaze pařížského klubu Bataclan, kde předloni zaútočili islámští teroristé. 

Jako jedna z mnoha přeživších útoku se rozhodla nikdy nezapomenout na tento moment v životě a nechala si jej vepsat do kůže. Obrovské tetování na levém rameni jí bude vždy připomínat hrůzy, které v Bataclanu 13. listopadu 2015 prožila.

Podobně se zachovala i Nahomy Beuchetová, nebo David Fritz Goeppinger, kteří si nechali vytetovat datum útoku na předloktí. Beuchetová připojila ještě text: „Peace, Love, Death Metal.“ 

04.listopadu 2017 v 21:46, příspěvek archivován: 10.listopadu 2017 v 16:51

Victimes du 13 novembre : le tatouage comme thérapie https://t.co/2CRAF9XqiH par @mariegiffard et @JoelSaget #AFP https://t.co/uiOu23O29v

Tak se jmenuje album kapely Eagles of Death Metal, jež hrála v osudný večer v pařížském klubu Bataclan, když do něj vtrhli útočníci a na místě postříleli 89 lidí.

Během noci zemřelo 130 lidí na pěti různých místech Paříže. Jedněmi z nich byly i restaurant Petit Cambodge a bar Le Carillon. Kolem půl desáté k baru přijel černý Seat a z něj vystoupilo několik střelců. Jeden ze svědků popsal, že si nejprve myslel, že slyší ohňostroj. Pak mu došlo, že je pod palbou poloautomatických pušek.

Oběti pátečního teroristického útoku v Paříži
Pocit úlvy. Přeživší se objímají na ulicích Paříže nedaleko Bataclanu.

„Snažili jsme se krýt. Leželi jsme na zemi a kolem sebe jsme dávali stoly,“ popsal Ben Grant, Brit, který byl v baru společně s manželkou. Když útočníci rozstříleli Le Carillon obrátili svou pozornost přes ulici k restaurantu Petit Cambodge.

Mezi zákazníky tam seděla Manon Hautecoeurová. Dvaadvacetiletou dívku střelci sice nezasáhli, s útokem se však vyrovnávala i dlouho poté. K překonání hrozného zážitku ji také pomohlo tetování.

„Je to moje jizva, připomínka toho, co se stalo. Když jste zraněni jen psychicky, nepřipadáte si jako oběť a těžko se s tím vyrovnává. Nebyli jste totiž ranění fyzicky,“ uvedla Hautecoeurová pro deník Metro. Celkem v Le Carillonu a Petit Cambodge zemřelo patnáct lidí.

Francouzský policista odvádí zkrvaveného muže od koncertního sálu Bataclán.

Podle sociologa Davida le Bretona tetování pomáhá lidem se vyrovnat s zážitkem, který se jim stal. „Být potetován je v této situaci jako mít novou kůži, prožít metamorfózu. Umožní to uctít oběti a snižuje to dopad silných emocí, které člověk prožívá při takto extrémním setkání se smrtí,“ tvrdí le Breton.

Během noci proběhlo v Paříži téměř simultánně několik útoků. U fotbalového stadionu Stade de France se během zápasu Francie s Německem vyhodili do vzduchu tři sebevražední útočníci. Na místě zemřeli čtyři lidé. Útoky proběhly v kavárnách a barech na ulicích Charonne, de la Fontaine-au-Roi a na bulváru Voltaire. Teroristé zde zabili na 24 lidí.

Vraha z pařížského Bataclanu pohřbili na Štědrý den. Do neoznačeného hrobu

Podle pařížského prokurátora Françoise Molinse, který se zabývá terorismem, i dva roky po teroristických útocích pokračuje pátrání po podezřelých osobách. Útoky z 13. listopadu 2015 si ve francouzské metropoli vyžádaly 130 obětí na životech. Kromě 13 zabitých útočníků bylo ve Francii, Belgii a Turecku dosud identifikováno 13 osob podezřelých z nějaké účasti na těchto krvavých atentátech.

„Vyšetřování stále pokračuje. Vyšetřující soudci doufají, že spis bude uzavřen na jaře 2019,“ uvedl Molins. V případu jde podle něj o teroristickou skupinu nevídaného rozměru a vyšetřování odhalilo velmi silné spojení mezi různými útoky z 13. listopadu, ale i dalšími spáchanými ve Francii a v Belgii.

Prokurátor v rozhovoru také varoval před možnou vlnou izolovaných útoků. Úřady podle něj pokračují v úsilí mařit další hrozící násilí, o čemž svědčí i zatčení deseti podezřelých osob ve Francii a Švýcarsku z tohoto týdne.

Ve Francii platil od teroristických útoků v Paříži výjimečný stav až do letošního listopadu. Dva dny před koncem výjimečného stavu francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posílil pravomoci policie.

Ministerstvo vnitra tak může kdykoliv v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti smí policie provádět domovní prohlídky. Policisté také mohou uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabudou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus.

Prokurátor Molins v pátek také upozornil na nebezpečí, které představují extremisté organizace Islámský stát (IS) při návratu ze Sýrie a Iráku. Francouzské tajné služby podle něj registrují 690 Francouzů, kteří se v těchto dvou zemích nyní nacházejí. Mezi nimi je 295 žen a 28 nezletilců starších 15 let zapojených do bojů. Většina z nich se ale nechce do Francie vrátit, protože vědí, že jim hrozí soudní stíhání.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha